Paylaş

Borsa Haberleri

Yeni teknoloji ürünlerini pazara sunan Arçelik uluslararası pazarlarda rekabet avantajı sağlamayı hedefliyor -GM Bulgurlu

Yeni teknoloji ürünlerini pazara sunan Arçelik uluslararası pazarlarda rekabet avantajı sağlamayı hedefliyor -GM Bulgurlu

Yeni teknoloji ürünlerini pazara sunan Arçelik uluslararası pazarlarda rekabet avantajı sağlamayı hedefliyor -GM Bulgurlu

İSTANBUL, 25 Mayıs (Reuters) – Arçelik ARCLK.IS Genel Müdürü Hakan Bulgurlu, Türkiye ve yurtdışında eşzamanlı olarak pazara sundukları akıllı teknoloji “bağlanılabilen ürünler”le özellikle uluslararası pazarlarda rekabet avantajı elde etmeyi beklediklerini söyledi.

Arçelik’in akıllı ev teknolojileri ile ilgili basın toplantısında konuşan Bulgurlu, “Bu alanda yeni bir pazar oluşuyor. İnternet üzerinden bağlanılabilen ürünler pazarı dediğimizde şu anda dünyada 60 milyar dolarlık büyüklükten bahsediyoruz. Pazar 2020 yılında 300-350 milyar dolar seviyelerine gelecek. Biz de bu dönemde yerimizi almak için çalışıyoruz. Altyapı yatırımlarımızı hızla devam ettiriyoruz” dedi.

Bu kapsamda akıllı telefon, tablet ve akıllı TV’ler üzerinden entegre şekilde bağlanılabilen beyaz eşya ve ev aletlerini Türkiye ve uluslararası pazarlara sunduklarını belirten Bulgurlu, bu ürünlerin Arçelik’in satışlarına etkisi ile ilgili ise bir öngörüde bulunmadı.

Bulgurlu, “Yeni teknoloji ürünlerimizin toplam satışlarımız içindeki payının ne olacağını söylemek için erken. Dünyada bağlanılabilir ürünlerde şu anda önemli bir penetrasyon yok… Ancak yeni teknoloji ürünlerimiz rekabette bize avantaj sağlayacak. Faaliyet gösterdiğimiz tüm pazarlarda pazar payımızı zaten artırıyoruz. Bu ürünler de buna katkı sağlayacak” dedi.

Bulgurlu’nun verdiği bilgiye göre; Türkiye operasyonları Arçelik’in toplam satışlarının yaklaşık yüzde 40’ını, uluslararası operasyonlar ise yüzde 60’ını oluşturuyor.

Bulgurlu, söz konusu ürünlere yönelik “HomeWhiz” teknolojisini ilk aşamada Arçelik’in Türkiye’deki fabrikalarında kullanacaklarını; daha sonra ise diğer ülkelerdeki fabrikalara da yayacaklarını söyledi.

Gazetecilerin Arçelik’in yurtdışına yönelik planları ile ilgili sorularını da yanıtlayan Bulgurlu, Romanya’da planlanan ek yatırımla ilgili soru üzerine şöyle konuştu:

“Şu anda Romanya’daki yatırımımız devam ediyor. 2-3 yıla yaygın bir proje. Yatırım henüz başlamadı, süreç devam ediyor. Yatırıma 2017-2018 diye bakmanız lazım. Ama mevcut fabrikamızda kapasiteyi artırdık ve çok da memnunuz.”

Arçelik, bağlı ortaklığı Arctic bünyesinde Romanya’da 105 milyon euro tutarında yeni bir fabrika yatırımı kararı almıştı.

Bulgurlu, daha önce farklı coğrafyalardaki yatırım fırsatlarını inceledikleri ve Latin Amerika pazarı ile ilgilendikleri yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine ise, “Dünyanın her yerindeki fırsatları değerlendiriyoruz. Özellikle Latin Amerika demek doğru olmaz. Oraya da bakıyoruz fakat her yere bakıyoruz. Oraya özel bir odağımız söz konusu değil” diye konuştu.

Bulgurlu, olası bir yurtdışı yatırımının satın alma mı yoksa sıfırdan yatırım mı olacağı ile ilgili soru üzerine ise, her iki seçeneği de değerlendirebileceklerini söyledi.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/yeni-teknoloji-%C3%BCr%C3%BCnlerini-pazara-sunan-ar%C3%A7elik-uluslararas%C4%B1-pazarlarda-rekabet-avantaj%C4%B1-sa%C4%9Flamay%C4%B1-hedefliyor–gm-bulgurlu-100699

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla