Paylaş

Borsa Haberleri

YENİLEME 1-Global MD Portföy Yönetimi ile Alman Bilfinger Real Estate Türkiye’de €400 mln tutarında yatırım fonu kuracak

YENİLEME 1-Global MD Portföy Yönetimi ile Alman Bilfinger Real Estate Türkiye’de €400 mln tutarında yatırım fonu kuracak

YENİLEME 1-Global MD Portföy Yönetimi ile Alman Bilfinger Real Estate Türkiye’de €400 mln tutarında yatırım fonu kuracak

(Detaylarla yenilendi)

İSTANBUL, 31 Mayıs (Reuters) – Global Menkul Değerler’in GLBMD.IS altında faaliyet gösteren Global MD Portföy Yönetimi ile Alman gayrimenkul şirketi Bilfinger Real Estate gayrimenkul sektörüne yönelik Türkiye’de yaklaşık 400 milyon euro tutarında yatırım fonu kurmak için anlaştı.

Fonun öncelikli olarak alışveriş merkezleri ve endüstriyel tesislere yatırım yapması planlanıyor.

Anlaşmayla ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan Bilfinger Real Estate Türkiye Yatırımlar Departmanı Yöneticisi Selim Şahin, “Başlangıç aşaması olarak AVM ve endüstriyel tesisleri hedef seçtik. Zamanla hem ürün yelpazemizi genişletmek, hem fon büyüklüğümüzü artırmak istiyoruz. Bu çatı fon özelliği ile farklı stratejilerle farklı fonlar da kuracağız” dedi.

Bilfinger olarak fonda yatırımcı konumunda olmayacaklarını belirten Şahin, bankalar, sigorta şirketleri, emeklilik fonları ve gayrimenkul yatırım fonlarından oluşan ciddi bir müşteri kitleleri olduğunu ve bu taban üzerinden Türkiye’ye yeni fon girişlerine aracılık edeceklerini söyledi.

Şahin, Türkiye’ye yatırım konusunda çekinceli davranan emeklilik fonlarını da Türkiye’ye çekmeyi hedeflediklerini belirtti.

Şahin, “Öncelikle çalışır durumdaki bir AVM’nin yüzde 100 hissesini satın alma yoluna gideceğiz. İSO-100 ve İSO-200’de yer alan şirketlerin mülklerine de yatırım yapabiliriz. Bu mülkleri satın alıp geri kiralama modelini de uygulayacağız” diye konuştu.

Yatırım için sadece İstanbul’un değil, tüm Anadolu’nun radarlarında olacağını belirten Global MD Portföy Yönetimi Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Braida Fernandez de, kurulacak fonun “çatı fon” konumunda olacağını ve bunun altında farklı stratejilerle değişik fonlar oluşturacaklarını söyledi.

Gayrimenkulün Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olduğunu belirten Fernandez, “Gayrimenkul sektörü, yatırımcıların her zaman radarında olan bir konu. Fırsatları gören Avrupalı yatırımcılar, bu işlere direkt yatırım yapmaktansa; Bilfinger gibi tecrübeli kuruluşların yaratacağı enstrümanlarla girmenin daha mantıklı olduğunu düşünüyor. Bu işbirliğimiz de bu yaklaşımın sonucu” diye konuştu.

Fernandez, Global MD Portföy Yönetimi olarak geçtiğimiz aylarda da Ortadoğu sermayesini Türkiye’ye yönlendirmek amacıyla Mazaya Qatar ile 250 milyon dolar tutarında fon kurmak için anlaştıklarını belirterek, şu anda SPK’da izin aşamasında olduklarını ifade etti.

Toplantıda verilen bilgiye göre, Bilfinger’in gayrimenkul grubu 54 milyar euro büyüklüğünde varlık yönetirken; 53 milyon metrekarelik de alan yatırımı bulunuyor. Bilfinger büyük bir kısmı Avrupa’da olmak üzere 150’den fazla fon yönetiyor.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/yenileme-1-global-md-portf%C3%B6y-y%C3%B6netimi-ile-alman-bilfinger-real-estate-t%C3%BCrkiye’de-%E2%82%AC400-mln-tutar%C4%B1nda-yat%C4%B1r%C4%B1m-fonu-kuracak-101165

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla