Paylaş

Borsa Haberleri

YENİLEME 1-Hükümet kamu çalışanlarına zam teklifini 2018 için %3.5+3.5, 2019 için %4+5 olarak güncelledi; Memur-Sen müzakere edilebilir bulduğu teklifi değerlendirecek

YENİLEME 1-Hükümet kamu çalışanlarına zam teklifini 2018 için %3.5+3.5, 2019 için %4+5 olarak güncelledi; Memur-Sen müzakere edilebilir bulduğu teklifi değerlendirecek

YENİLEME 1-Hükümet kamu çalışanlarına zam teklifini 2018 için %3.5+3.5, 2019 için %4+5 olarak güncelledi; Memur-Sen müzakere edilebilir bulduğu teklifi değerlendirecek

(Geçmiş bilgi eklendi)

ANKARA, 21 Ağustos (Reuters) – Memur zamları için toplu sözleşme görüşmelerinin son gününe girilirken hükümet kamu çalışanlarına yıllık zam teklifini 2018 için yüzde 3.5+3.5, 2019 için yüzde 4+5 olarak güncellerken, Memur-Sen “müzakere edilebilir” bulduğu teklifi değerlendireceklerini, yanıtı ise kamuoyu ile paylaşacaklarını duyurdu.

Teklifte altı aylık enflasyonun, ilgili dönemdeki zam tutarını aşması halinde aradaki farkın kamu tarafından ödenmesi de yer alıyor.

İlk teklifi 2018 ve 2019 yıllarında altışar aylık her dönem için yüzde 3 yüzde olarak Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu bugün yapılan güncellemeye ilişkin şöyle konuştu:

“Sendikalarla yaptığımız görüşmelerde mesafe kat ettik. 2018 için yüzde 3.5 artı yüzde 3.5, 2019 için yüzde 3.5 yüzde 3.5 yeni teklif sunduk. Bugün de son teklifimizi kamuoyu ile paylaşıyorum. Buna göre önerimiz 2018’in ilk altı ayı için yüzde 3.5, ikinci altı ayı için yüzde 3.5 ve 2019’un ilk altı ayı için yüzde 4, ikinci altı ayı için yüzde 5 şeklindedir.”

Teklifleriyle ilgili sendikaların kendi içerisinde değerlendirmesini beklediklerini de vurgulayan Sarıeroğlu, “Sürecin uzlaşı ile tamamlanmasını arzu ediyoruz” dedi.

Sarıeroğlu şunları söyledi:

“Bu bizim için son teklif niteliğinde. Bütün argümanları bütüncül olarak değerlendirdik. Bu teklifin olumlu karşılanacağını ve başka bir mekanizmaya ihtiyaç duymadan bağıtlanacağını umut ediyorum. Ekonomik istikrarı, kamu çalışanlarının beklentilerini ve 80 milyonun menfaatini düşündük.”

MEMUR-SEN YANIT VERECEK

Hükümetin kamu çalışanlarına yeni teklifini duyurmasının ardından açıklama yapan Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın ise, “Hükümetin teklifi müzakere edilebilir. Bunu bütün boyutlarıyla değerlendireceğiz. Cevabımızı da kamuoyuna bir teklif olarak sunacağız” ifadesini kullandı.

Yalçın, “Bize zammın toplu sözleşme masası tarafından verilmesini, enflasyonun vermemesini istiyoruz. Bu çağrımız karşılığını bulmuştur. Ancak zammı ‘Milletin adamı’ versin çağrımız karşılığını bulmamıştır” değerlendirmesini yaptı.

Yalçın hükümetin yeni teklifi ile uzlaşı aşamasında bir noktaya yaklaşıldığını ancak bir noktada buluşmak için henüz süre olduğunu da sözlerine ekledi.

HAKEM HEYETİ

Tarafların bugün gece yarısına kadar anlaşamaması halinde üye yapısının belirlenmesinde hükümetin daha ağırlıklı olduğu Hakem Heyeti son kararı verecek. 2010 yılına kadar Hakem Heyeti kararları hükümet açısından bağlayıcı değildi. Ancak o yıl yapılan anayasa değişikliği ile Hakem Heyeti kararına uymak taraflar açısından zorunlu hale getirildi.

Hakem Heyeti, Bakanlar Kurulu’nun yüksek yargı organı üyeleri arasından seçeceği bir üye, Çalışma Bakanı’nın belirleyeceği dört üye, sendikalar tarafından seçilecek dört üye ve sendikalar tarafından belirlenecek yedi üye arasından hükümetin belirleyeceği bir üyenin yanısıra, Bakanlar Kurulu’nun akademisyenler arasından seçeceği bir üyeden oluşuyor.

Hükümet geçtiğimiz ayın başında kamu işçileriyle 2017-2018 zammı için uzlaşmış, işçilere bu yıl için yüzde 7.5 artı yüzde 5 zam verilmesi kararı alınmıştı. 3 ALTERNATİF ÖNERMİŞTİ

Memur-Sen hükümete üç alternatifli teklif sunmuş ilk teklifte, 2018 yılının ilk altı ayında yüzde 10, ikinci altı ayında yüzde 6, 2019’un ilk altı ayında yüzde 10, ikinci altı ayında yüzde 8 zam talep etmişti.

İkinci teklifte, 1 Ocak 2018’den geçerli olmak üzere taban aylığa 75 lira net zam, aylık, taban aylık ve yan ödeme katsayılarına birinci altı ayda yüzde 7, ikinci altı ayda yüzde 7 zam talep ediliyor. 1 Ocak 2019’dan geçerli olmak üzere taban aylığa 75 lira net zam, aylık, taban aylık ve yan ödeme katsayılarına birinci altı ayda yüzde 7, ikinci altı ayda yüzde 7 zam istendi.

Üçüncü teklif ise 1 Ocak 2018’den geçerli olmak üzere ek ödeme oranlarına 15 puan ilave zam ve birinci altı ayda yüzde 6, ikinci altı ayda yüzde 6 zam ile, 2019 için birinci altı ayda yüzde 10, ikinci altı ayda yüzde 8 zam talebini içeriyor.

KAMU-SEN VE KESK’İN ÖNERİLERİ

Türkiye Kamu-Sen, 2018’de seyyanen net 150 lira, yüzde 10 artı yüzde 10 artış ve bu artışların üzerine ekonomik büyüme ve refah paylarını içeren yüzde 3’lük zam ile 2019’da seyyanen net 150 lira ve yüzde 8+8’lik artış ile yüzde 3 ekonomik büyüme ve refah payı artışı teklifinde bulundu.

Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) ise diğer konfederasyonlardan farklı olarak yüzdelik artış yerine en düşük kamu çalışanı maaşının kira, yakıt, çocuk ve aile yardımı hariç 3,450 liraya çıkarılmasını istiyor.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/yenileme-1hukumet-kamu-calsanlarna-zam-teklifini-2018-icin-3535-2019-icin-45-olarak-guncelledi-memursen-muzakere-edilebilir-buldugu-teklifi-degerlendirecek-501377

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla