Paylaş

Borsa Haberleri

YENİLEME 1-PİYASALAR-Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in yeni kabinede ekonominin tek sorumlusu olma olasılığı piyasalarda olumlu algılandı

YENİLEME 1-PİYASALAR-Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in yeni kabinede ekonominin tek sorumlusu  olma olasılığı piyasalarda olumlu algılandı

YENİLEME 1-PİYASALAR-Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in yeni kabinede ekonominin tek sorumlusu olma olasılığı piyasalarda olumlu algılandı

(Görüş ve ayrıntılar eklendi)

İSTANBUL, 19 Temmuz (Reuters) – Uluslararası yatırımcı tarafından güven unsuru olarak kabul edilen Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in yeni kabinede ekonominin tek sorumlusu olma ihtimali ve yapısal reformların gündemde olmaya devam edebileceği beklentisiyle piyasalarda olumlu algılanırken, dolar/TL 3.51’li seviyelere geriledi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Mayıs ayında AKP genel başkanlığına yeniden seçilmesinin ardından gerçekleşen ilk kabine revizyonunda, Hazine’den Sorumlu Başbakan Yardımcılığı görevini yürüten Mehmet Şimşek, yeni kabinede de başbakan yardımcısı olurken, ekonomiden sorumlu bir diğer isim olan Nurettin Canikli Savunma Bakanı oldu.

Reuters’a bilgi veren iki üst düzey kaynak, Şimşek’in ekonomi ile ilgili görevleri “büyük ihtimalle tek başına” üstleneceğini söylediler. Başbakan yardımcılarının görev alanları, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayınlandıktan sonra duyurulacak.

Bir önceki kabinede ekonomi yönetiminde Şimşek Hazine, Merkez Bankası, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası ve Kalkınma Bankası’ndan sorumlu iken Başbakan eski Yardımcısı Canikli ise reformların ve yatırımların koordinasyonu ve izlenmesi ile yatırım ortamının iyileştirilmesi görevleri ile Sermaye Piyasası Kurulu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu kurumlarından sorumlu idi. Partners Başekonomisti Özgür Altuğ, “Bu, Şimşek’in ekonomi politikalarından tam anlamıyla sorumlu olacağı anlamına gelebilir ancak önce başbakan yardımcıları arasındaki yapılanmanın nasıl olacağını izlemek gerek” dedi. Altuğ, şöyle devam etti:

“Piyasalar açısından Şimşek’in ekonomiden sorumlu tek başbakan yardımcısı olması, politikalar ve yapısal reformların gündemde olmaya devam edebileceğine işaret etmesi nedeniyle pozitif.”

AKP’nin 21 Mayıs tarihinde yapılan ve Erdoğan’ın 2.5 yıl aranın ardından yeniden genel başkan seçildiği olağanüstü kongresi sonrası, AKP’de kabin revizyonu yapılması ve ekonomi yönetiminin tek elde toplanması beklentisi ortaya çıkmıştı. Binali Yıldırım’ın açıklaması öncesi 3.5275 seviyesinde olan dolar/TL ilk etapta 3.5349’a kadar yükseldikten sonra kademeli olarak 3.5135 seviyesine kadar geriledi. Dolar/TL saat 1640’ta 3.5202/3.5210 seviyesinde bulunuyor.

Yeni kabine açıklanmadan önce yüzde 1’in biraz üzerinde yükselişle seyreden borsa, açıklamanın ardından kazançlarını bir miktar verse de, kısa süreli dalgalanmanın ardından saat 1640’te yüzde 1.21 yükselişle 107,003 puanda hareket ediyor.

Bankacılar eski bakan Ali Babacan’ın yeniden ekonomi yönetiminde yer alabileceğine dair daha önce çıkan haberlerin piyasada beklentiye neden olduğunu, bunun gerçekleşmemesi nedeniyle de kurda ilk etapta sınırlı yukarı hareket görüldüğünü belirttiler.

Ancak kurdaki yükseliş kısa süreli oldu ve Şimşek’in halen kabinede yer alıyor olmasıyla dolar/TL açıklama öncesindeki seviyelerin de altına geriledi.

Bir bankanın döviz masası yetkilisi, “Piyasa kabine açıklamasını olumlu algıladı, Şimşek yerini koruyor. Hatta Canikli ve Kurtulmuş’un görev değişiminin bile olumlu yansıdığı konuşuluyor” dedi.

Sepet bazında TL aynı saate 3.7907/3.7911, euro/TL ise 4.0604/4.0611 seviyesinde.

Tahvil bono piyasasında 10 yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 10.66, valörde son işlem ise yüzde 10.57 oldu. Bugün ise spot kapanışta ortalama yüzde 10.53, valörde saat 1642’de son işlemde yüzde 10.51 seviyesindeydi.

Öte yandan iki yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 11.37 valörde son işlem ise yüzde 11.33 seviyesinde oldu. Bugün ise spot kapanışta ortalama yüzde 11.34, valörde saat 1632’de son işlemde yüzde 11.33 seviyesindeydi.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/yenileme-1-piyasalar-ba%C5%9Fbakan-yard%C4%B1mc%C4%B1s%C4%B1-mehmet-%C5%9Fim%C5%9Fek’in-yeni-kabinede-ekonominin-tek-sorumlusu–olma-olas%C4%B1l%C4%B1%C4%9F%C4%B1-piyasalarda-olumlu-alg%C4%B1land%C4%B1-499157

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla