Paylaş

Borsa Haberleri

YENİLEME 1-Tüpraş güçlü Q2 sonuçlarının ardından net rafineri marjı beklentisini yukarı çekti, hisse %9 primli

YENİLEME 1-Tüpraş güçlü Q2 sonuçlarının ardından net rafineri marjı beklentisini yukarı çekti, hisse %9 primli

(Bilanço detayları, hisse bilgisi ve görüş eklendi)

İSTANBUL, 3 Ağustos (Reuters) – Tüpraş’ın TUPRS.IS ikinci çeyrek net kârı talep artışı ve güçlenen ürün kârlılıklarının etkisiyle yaklaşık 4.5 kat artışla 1.46 milyar lira olurken; şirket 2017 için net rafineri marjı beklentisinde de yukarı yönlü revizyona gitti.

Tüpraş hisseleri güçlü bilanço ve rafineri marjındaki revizyon sonrası yüzde 9 civarı sert yükseliş kaydetti.

Tüpraş’ın dün akşam KAP’a açıkladığı finansal sonuçlarına göre, ikinci çeyrek net kârı 1.46 milyar TL oldu. Net kâr geçen yıl aynı dönem 330.5 milyon TL olarak gerçekleşmişti.

Şirketin satış hasılatı ikinci çeyrekte yüzde 49 artışla 12.6 milyar TL, ilk altı ayda ise yüzde 71 artışla 25 milyar lira oldu.

Tüpraş’ın ilk altı aylık ana ortaklık net kârı ise 2.33 milyar TL olurken, geçen yıl aynı dönem 409.43 milyon TL olmuştu.

Tüpraş’tan yapılan değerlendirmede, “İlk çeyrekte başlayan Avrupa ve Rusya rafineri bakımlarının ikinci çeyreğe uzaması ve Ortadoğu’daki bazı rafinerilerde yaşanan arz kesintileri Nisan’da ürün kârlılıklarına pozitif yansımıştır. Mayıs ve Haziran aylarında ise normal seviyelerinin üzerinde seyreden fuel oil kârlılığının da etkisiyle rafineri kapasite kullanım oranları küresel olarak yüksek seyretmiştir” denilerek şöyle devam edildi:

“Düşük fiyat ortamının devam etmesi, havacılık sektöründe toparlanma ve gelişmiş ekonomilerde özellikle Avrupa’da iyileşen ekonominin etkisiyle ürün talepleri geçen yılın da üzerinde gerçekleşmiştir. Sonuç olarak, 2017 ikinci çeyreğinde güçlenen ürün kârlılıklarının etkisiyle ortalama Akdeniz marjı 5.8 dolar/varil olmuş, aynı dönemde Tüpraş tam kapasite çalışarak 7.8 dolar/varil net marj elde etmiştir.”

NET RAFİNERİ MARJI BEKLENTİSİNDE YUKARI REVİZYON

Tüpraş, ikinci çeyrek sonuçlarının ardından internet sitesinde yayınladığı yatırımcı sunumuna göre, 2017 için net rafineri marjı beklentisini de 5.75-6.25 dolardan 7-7.5 dolara yükseltti.

Şirketin faaliyet raporunda yer alan bilgiye göre, Akdeniz rafineri marjı ilk altı aylık dönemde ortalama 5.41 dolar/varil düzeyinde, Tüpraş net rafineri marjı ise 8.2 dolar/varil seviyesinde gerçekleşti.

Şirketten yapılan basın açıklamasında da, küresel rafinaj sektörünün geçen yıla kıyasla olumlu seyrettiği belirtilerek, Tüpraş’ın tam kapasite çalıştığı ifade edildi.

Açıklamaya göre bu dönemde 7.8 milyon ton üretim rakamına ulaşan Tüpraş; 6.6 milyonu yurtiçine, 1.4 milyon tonu da uluslararası pazarlara olmak üzere toplamda 8.1 milyon ton satış gerçekleştirdi.

Böylece satışlar miktar bazında bir önceki yıl aynı döneme göre yüzde 5 civarı artış kaydetti.

Satış hacmindeki yüzde 5’lik artışın yanı sıra, 2016’ya göre daha yüksek seyreden ham petrol fiyatı ve dolar/TL kurundaki yükseliş ikinci çeyrek satış hasılatında yaklaşık yüzde elli artış olarak yansıdı.

Tüpraş hisseleri bu sabah yüzde 6.5 primle açılmasının ardından gün içinde kazanımlarını artırdı. Saat 1120’de yüzde 8.8 primle 117.50 lirada seyreden hisseler, işlem hacminde de ilk sırada yer alıyor. BIST-100 endeksi .XU100 ise yüzde 0.5 artıda.

Tüpraş’ın piyasadaki 1 milyar liralık beklentiye karşın 1.46 milyar lira net kâr açıkladığına işaret eden İş Yatırım’ın değerlendirmesinde, net rafineri marjı beklentisinin de yukarı çekildiği vurgulanarak, piyasanın sonuçlara olumlu tepki vereceği ifade edildi.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/yenileme-1tupras-guclu-q2-sonuclarnn-ardndan-net-rafineri-marj-beklentisini-yukar-cekti-hisse-9-primli-500086

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla