Paylaş

Borsa Haberleri

YENİLEME 1-Yabancıların Hazine ihalelerine gösterdiği taleple DİBS portföyleri 21 Temmuz haftasında $1.88 mlyr arttı

YENİLEME 1-Yabancıların Hazine ihalelerine gösterdiği taleple DİBS portföyleri 21 Temmuz haftasında $1.88 mlyr arttı

(Görüş eklendi)

İSTANBUL, 27 Temmuz (Reuters) – Yurtdışında yerleşik kişilerin mülkiyetindeki devlet iç borçlanma senedi (DİBS) portföyü Hazine ihalelerine gösterdikleri talebin etkisiyle 21 Temmuz ile biten haftada bir önceki haftaya göre piyasa fiyatı değişimi ve kur farkından arındırılmış olarak 1.88 milyar dolar arttı.

TCMB’nin internet sitesinde yer alan verilere göre, yurtdışında yerleşik kişilerin mülkiyetindeki hisse portföyü ise aynı dönemde net 251 milyon dolar arttı.

BGC Partners Başekonomisti Özgür Altuğ, veri sonrası notunda “Geçen hafta gerçekleştirilen Hazine ihalelerinde yabancı talebi olduğu açık. Haftalık bazda bu derece bir giriş her ay gördüğümüz bir şey değil” dedi ve şöyle devam etti:

“Verinin başlamasından bu yana son 12 yılda sadece altı kez benzer haftalık girişler gördük. Yılbaşından bu yana bono piyasasına toplam girişler 5.8 milyar dolara ulaştı. Geçen yıl yıllık net alım 823 milyon dolar olmuştu. Böylece tahvil piyasasında yabancı sahipliği yüzde 21.5’ten yüzde 22.5’e yükseldi. Bu oran bir kaç yıl önce yüzde 30 seviyesindeydi.”

Hazine Temmuz ayında düzenlediği altı ihale ile yaklaşık 2.7 milyar TL’si kamudan 13.3 milyar TL’si piyasalardan 16 milyar TL borçlandı. Bankacılar Hazine’nin itfaları ile karşılaştırıldığında böylece piyasalardan 5 milyar TL likidite çektiğine dikkat çektiler.

Hazine Temmuz ayında toplam 11.2 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık 12.6 milyar TL’si piyasadan toplam 15.1 milyar TL’lik iç borçlanma öngörüyordu. Geçen ay olduğu gibi bu ay da Hazine’nin borçlanma rasyoları öngörülerin üzerinde gerçekleşti. yerleşik kişilerin mülkiyetindeki DİBS stoku 21 Temmuz haftası itibarıyla 33.45 milyar dolar oldu. Verilere göre, 14 Temmuz haftasında DİBS stoku 31.17 milyar dolar, arındırılmış giriş tutarı 345.7 milyon dolar olmuştu.

Yurtdışında yerleşik kişilerin mülkiyetindeki hisse senedi stoku ise 21 Temmuz haftası itibarıyla 50.46 milyar dolardan 52.1 milyar dolara yükseldi.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/borsa-haberleri/yenileme-1-yabanc%C4%B1lar%C4%B1n-hazine-ihalelerine-g%C3%B6sterdi%C4%9Fi-taleple-dibs-portf%C3%B6yleri-21-temmuz-haftas%C4%B1nda-%241.88-mlyr-artt%C4%B1-499708

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla