Paylaş

Döviz Haberleri

ABD Başkanı Trump’ın yakında Çin’in ticari faaliyetleri konusunda bir karar alması bekleniyor

ABD Başkanı Trump’ın yakında Çin’in ticari faaliyetleri konusunda bir karar alması bekleniyor

ABD Başkanı Trump’ın yakında Çin’in ticari faaliyetleri konusunda bir karar alması bekleniyor

WASHINGTON, 2 Ağustos (Reuters) – Trump yönetiminden üst düzey bir yetkili, ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’in adil olmadığını düşündüğü ticari uygulamalarına nasıl karşılık verileceği konusunda bir karar vermek üzere olduğunu söyledi.

İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili, Trump’ın ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer’ı Çin’in ticari uygulamaları hakkında 1974 Ticaret Kanunu’nun 301. maddesi uyarınca soruşturma başlatması konusunda teşvik etmeyi düşündüğünü belirtti.

ABD’nin, Çin’in ticari faaliyetleri konusunda çelik fiyatlarında indirim uygulama ve fikri mülkiyet hırsızlığının da aralarında bulunduğu uzun bir şikayet listesi var.

Çin, ABD ile ticaretinin her iki taraf için de faydalı olduğunu ve Beijing’in ticari ilişkilerini geliştirmek için Washington ile çalışmak istediğini belirtti.

Trump uzun süredir Çin’in ticari faaliyetlerini eleştiriyor ancak Beijing’i cezalandırma konusundaki istekliliğinin Çin’in saldırgan Kuzey Kore’yi kontrol etme konusunda herhangi bir adım atmadığını düşündüğü arttığı dikkat çekiyor.

ABD, Çin’i nükleer ve füze programlarını kontrol altına alması için Kuzey Kore’nin üzerinde daha fazla ekonomik ve diplomatik baskı uygulaması konusunda zorluyor. Beijing ise Kuzey Kore üzerindeki etkisinin sınırlı olduğunu ve elinden geleni yaptığını ifade ediyor.

Haberin orijinali için tıklayınız: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir

(Haberi çeviren Canan Sevgili, Redaksiyon Tülay Karadeniz)

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/abd-baskan-trumpn-yaknda-cinin-ticari-faaliyetleri-konusunda-bir-karar-almas-bekleniyor-500001

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla