Paylaş

Döviz Haberleri

Amerikan doları, diğer majör dövizler karşısında değer kazandı

Amerikan doları, diğer majör dövizler karşısında değer kazandı

Amerikan doları, diğer majör dövizler karşısında değer kazandı

Investing.com – Amerikan doları, Pazartesi günü diğer majör dövizler karşısında ABD’den Cuma günü gelen olumlu enflasyon verilerinin etkisiyle iki haftanın en yüksek seviyesini vurdu.

USD/JPY 0,42% artışla 113,13 seviyesine yükseldi.

Amerikan doları, Cuma günü ABD’de çekirdek enflasyonun Ocak ayında dört yıldan beri en hızlı artışını gerçekleştirdiğinin belirtilmesiyle destek buldu.

EUR/USD 0,59% düşüşle 1,1065 seviyesine geriledi.

Euro Bölgesi’nde bileşik satın alma müdürleri endeksi 53,6 puandan 52,7 puana geriledi. Ekonomistler, endeksin 53,3 puana gerilemesini bekliyorlardı.

Almanya’da özel sektör büyümesi Şubat ayında yavaşladı. Fransa’da özel sektör ise bir yıldan daha uzun bir süreden beri ilk defa daralma bölgesine girdi.

Diğer yandan Amerikan doları, Sterlin ve İsviçre frangı karşısında değer kazandı. GBP/USD 1,61% düşüşle 1,4174 seviyesine gerilerken USD/CHF 0,39% artışla 0,9944 seviyesine yükseldi.

Sterlin, Brexit ile ilgili görüşmelerin etkisiyle baskı altına girdi. İngiltere Başbakanı David Cameron, AB liderleri ile Cuma günü İngiltere’ye bölgede özel bir statü verilmesine dair anlaşmaya vardı.

Ancak Pazar günü Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, AB’den ayrılma kampanyasını desteklediğini belirtti ve bunun “gerçek bir değişim için” bir şans olduğunu savundu.

David Cameron, günün ilerleyen saatlerinde İngiltere’nin AB bölgesinde kalması gerektiğine dair savunmasını sundu.

Bu sırada Avustralya ve Yeni Zelanda doları yükselişte. AUD/USD 0,56% artışla 0,7191 seviyesine yükselirken NZD/USD 0,47% artışla 0,6664 seviyesine yükseldi.

USD/CAD 1,3773 seviyesinden işlem görüyor.

Emtia bağlantılı dövizler, petrol fiyatlarının 32 dolar seviyesine çıkmasıyla destek buldu.

Amerikan dolarının diğer majör dövizler karşısındaki performansının ölçümü olan dolar endeksi 0,62% artışla 97,22 puana yükseldi.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/amerikan-dolar%C4%B1,-di%C4%9Fer-maj%C3%B6r-d%C3%B6vizler-kar%C5%9F%C4%B1s%C4%B1nda-de%C4%9Fer-kazand%C4%B1-85538

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla