Paylaş

Döviz Haberleri

Amerikan doları, Fed tutanakları öncesi 3 buçuk haftanın en yükseğinde

Amerikan doları, Fed tutanakları öncesi 3 buçuk haftanın en yükseğinde

Amerikan doları, Fed tutanakları öncesi 3 buçuk haftanın en yükseğinde

Investing.com – Amerikan doları, ABD’den gelen olumlu verilerin ardından yatırımcıların Fed’in toplantı tutanaklarına odaklanmış olmalarıyla üç buçuk haftanın en yüksek seviyesini vurdu.

USD/JPY 0,24% artışla 109,38 puana yükseldi.

Piyasa katılımcıları, Fed’in akşam saatlerinde yayınlayacağı son toplantı tutanaklarına odaklanmış durumda.

Salı günü ABD’de tüketici fiyatlarının Nisan ayında üç yıldan beri en hızlı artışını gerçekleştirmiş olması, faiz oranı artışı ile ilgili beklentileri güçlendirdi.

Tüketici fiyatları, Nisan ayında 0,4% oranında yükselerek 2013 Şubat ayından beri en büyük aylık artışını gerçekleştirdi.

Diğer bir rapor, ülkede konut başlangıçları ve sanayi üretiminin güçlü bir şekilde yükseldiğini gösterdi.

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, Fed’in önümüzdeki toplantılarında faiz artışına yönelik duruş sergileyeceğini ifade etti.

Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart, Washington’da katıldığı bir etkinlikte hala iki veya üç faiz artışı beklediğini bildirdi. San Francisco Fed Başkanı John Williams ise bu yıl içinde iki ile üç adet faiz artışının “makul göründüğünü” belirtti.

Japonya ekonomisi Mart ayına kadar olan üç aylık dönemde 1,7% oranında büyüdü. Beklentiler, artışın 0,2% oranında olacağı yönündeydi.

EUR/USD 0,35% düşüşle 1,1273 seviyesine geriledi.

Eurostat, Euro Bölgesi’nde tüketici fiyatlarının Nisan ayında 0,2% oranında düştüğünü belirtti.

Amerikan doları, Sterlin ve İsviçre frangı karşısında değer kazandı. GBP/USD 0,32% düşüşle 1,4414 seviyesine gerilerken USD/CHF 0,25% artışla 0,9831 seviyesine yükseldi.

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi, Mart ayına kadar olan üç aylık dönemde işsizlik oranı 5,1% seviyesinde sabit kaldığını belirtti.

İşsizlik haklarından yararlanma başvuruları Mart ayında 2.400 geriledi. Beklentiler 4.300’lük bir artış olacağı yönündeydi. Bir önceki ay gerçekleşen artış 14.700 olarak belirlendi.

Bu sırada ikramiyeler dahil ortalama gelir endeksi 1,7%’lik artış beklentisini aşarak 2,0% oranında yükseldi. Şubat ayına kadar olan üç aylık süreçte 1,8% oranında artış gerçekleşmişti.

İkramiyeler hariç gelir endeksi ise 2,3%’lük artış beklentisinin altında kalarak 2,1% oranında yükseldi.

Avustralya ve Yeni Zelanda doları düşüşte. AUD/USD 0,66% düşüşle 0,7278 seviyesine gerilerken NZD/USD 0,59% düşüşle 0,6772 seviyesine geriledi.

USD/CAD 0,51% artışla 1,2973 seviyesine yükseldi.

Amerikan dolarının diğer majör dövizler karşısındaki performansının ölçümü olan dolar endeksi 0,36% artışla 94,89 puana yükseldi.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/amerikan-dolar%C4%B1,-fed-tutanaklar%C4%B1-%C3%B6ncesi-3-bu%C3%A7uk-haftan%C4%B1n-en-y%C3%BCkse%C4%9Finde-100181

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla