Paylaş

Döviz Haberleri

Aydın: “Bankacılık Sektöründe Büyüme Yavaşlıyor”

Aydın: “Bankacılık Sektöründe Büyüme Yavaşlıyor”

Aydın: “Bankacılık Sektöründe Büyüme Yavaşlıyor”

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Aydın, Bankacılık sektöründe büyüme yavaşladığını açıkladı.

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın TBB’nin 16. Olağan Genel Kurulunda bir konuşma yaparak ilgili sektörle ilgili açıklamalarda bulundu.

Hüseyin Aydın bankacılık sektöründe büyümenin yavaşladığına dikkat çekerek, “Enflasyon yüksek kaldı TL reel olarak değer kaybetti. Türkiye’nin tasarruf oranı kısıtlı ama günden güne artırabiliyoruz. Bankacılık sektörü bilançosu büyüyor ama büyümesi yavaşlıyor. Sektörün toplam aktif büyüklüğü dünyanın 10. bankasının bile altında” ifadelerini kullandı.

TBB Başkanı açıklamalarının devamında aşağıda kredi ve mevduat oranlarına değinerek, “Yeni kredi verebilmek için aktifi büyütmek şart. Kredilerin GSYİH içindeki payı %76’lar civarında, alacağımız yol var. Konut hariç tüketici kredilerinde çok hızlı bir fren yapıldı. Proje finansmanının yüzde 50’si enerji sektöründe kullandırılan krediler. Sorunlu kredi oranı yüzde 3.4, makul bir seviye. Yapılandırılan krediler ve Write-Off ile birlikte sorunlu krediler %6’da. Kredi mevduat oranı %120’de, durup düşünmek lazım. Mevduat dışı kaynağın kalitesinin tekrar tartışılıyor olması lazım. Belki ilerde mevduat dışı kaynak konusunu konuşuyor olacağız. Özkaynakta çok yavaş büyüyoruz, daha hızlı olması lazım. Düzenlemelerin özkaynak büyümesinde ciddi etkisi var. Özkaynak düzenlemesinde BDDK’nın devreye girmesini arzu ediyoruz” dedi.

Son olarak faiz oranlarına değinen Aydın, “Faizlerin düşük oluşu hepimizin arzusu. Sadece genel müdürü olduğum bankanın ödediği ücret-komisyon miktarı 600 MLN TL. Sektöre büyük oyuncu girme iştahı azalıyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/ayd%C4%B1n:-%E2%80%9Cbankac%C4%B1l%C4%B1k-sekt%C3%B6r%C3%BCnde-b%C3%BCy%C3%BCme-yava%C5%9Fl%C4%B1yor%E2%80%9D-100900

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla