Paylaş

Döviz Haberleri

BONO&FX-Artan siyasi endişelerle 1 haftada sert yükselen kur EM’lere paralel bugün sınırlı geriledi; S&P bekleniyor, siyaset izleniyor

BONO&FX-Artan siyasi endişelerle 1 haftada sert yükselen kur EM’lere paralel bugün sınırlı geriledi; S&P bekleniyor, siyaset izleniyor

BONO&FX-Artan siyasi endişelerle 1 haftada sert yükselen kur EM’lere paralel bugün sınırlı geriledi; S&P bekleniyor, siyaset izleniyor

İSTANBUL, 6 Mayıs (Reuters) – AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yerini Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın işaret edeceği bir başka siyasiye bırakacak olmasının siyasi riskleri artırmasıyla piyasalarda son bir haftada yaşanan sert satış baskısı sonrası dolar/TL bugün her iki yönlü dalgalandıktan sonra yönünü sınırlı aşağı çevirdi.

Bankacılar, ABD tarım dışı istihdam verileriyle piyasalardaki her iki yönlü dalgalanmanın hız kazandığını aynı anda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, AB’nin Avrupa vize serbestisi için “Terörizm Yasası”nı eleştirmesinin ise TL üzerindeki baskıyı arttırdığını söylediler.

Erdoğan, İstanbul’da yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği’nin “Terörizm Yasası”nda değişiklik yapılmasını talep etmesini eleştirerek, Türkiye’nin bu durumda “kendi yoluna gideceğini” söyledi.

“Siz Avrupa Parlamentosu’nun yanında teröristlere çadır kurma izni veren zihniyetinizi niye değiştirmiyorsunuz?” diyen Erdoğan, “Şu anda AB vize için ‘Terörle Mücadele Yasası’nı değiştireceksiniz’ diyor. Vizeyi kaldıracağım şartı şu diyor. Kusura bakma biz yolumuza gidiyoruz, sen de yoluna git. Kiminle anlaşıyorsan onlarla da anlaş” dedi.

Geçen hafta dolardaki küresel zayıf seyre paralel altı ayın en düşük seviyeleri olan 2.80’in altında işlem gören dolar/TL TRYTOM=D3 bu hafta Davutoğlu’nun başbakanlıktan ayrılacağının netleşmesiyle yönünü yukarı çevirmişti.

Dolar/TL, bu hafta 2.7900-2.9765 bandında dalgalandı. Lokallerin dün 1.5 milyar dolara ulaşan, bugün de kısmen devam eden döviz satışların da desteklemesine karşın TL’nin dolar karşısında bir haftalık değer kaybı yüzde 5’i de aştı.

Dün günü 2.9250 civarında tamamlayan bu sabah güne 2.9300 seviyelerinde başlayan dolar/TL sat 1740’ta 2.9173/2.9193 seviyesinde işlem gördü.

Analistler piyasalarda ilk fiyatlamalarının tamamlandığını önümüzdeki günlerde piyasalarda dalgalanmaların özellikle de küresel piyasaların kötümser olduğu günlerde devam edebileceğini, süreç netleşene kadar dalgalanmanın bitmesinin beklenmemesi gerektiğini söylediler.

Bu sabah güne 3.1350 civarında başlayan sepet bazında TL TRYBASKETD3= saat 1740 itibarıyla 3.1249/3.1259, 3.34 civarında güne başlayan euro/TL ise aynı saatte 3.3316/3.3331 seviyesinde işlem gördü.

AKP’nin 22 Mayıs’ta olağanüstü kongre toplayacak ve Davutoğlu kongrede aday olmayacağının dün netlik kazanması ardından başta yabancı yatırımcılar olmak üzere Türkiye’ye ilişkin risk primi yükseldi.

Bankacılar önümüzdeki süreçte başbakanlığın, ekonomi yönetiminin, ekonomi politikalarının nasıl şekilleneceğinin piyasalarda yön belirleyici olacağını belirtirken, bu dönemde siyasilerin konuşmalarının ve önümüzdeki döneme ilişkin mesajlarının yakından izleneceğini belirttiler.

Reuters’da bugün yayımlanan bir habere göre AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yerine geçecek kişiler arasında Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın ismi ön plana çıktı.

Erdoğan’ın birkaç gündür partinin üst düzey yetkilileriyle temaslarda bulunduğunu ve istişare ettiğini kaydeden yetkililer, kesin olmamakla birlikte Yıldırım’ın genel başkanlığa en yakın isim olduğunu belirtiyorlar. kapanışı sonrası ise Standard & Poor’s’un (S&P) olası ülke notu gözden geçirmesi beklenecek. S&P Türkiye’yi “negatif” görünüm ile yatırım yapılabilir seviyenin bir kademe altı BB+ düzeyinde derecelendiriyor.

TAHVİL GETİRİLERİ DE SERT DALGALANIYOR

Tahvil-bono piyasasında 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde dün ilk işlemlerde gösterge bileşik faiz dün yüzde 10’a kadar yükseldikten sonra en düşük yüzde 9.66’yı test etmişti. Tahvil getirilerinde her iki yönlü sert dalgalanma ardından dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 9.92 seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 9.81 oldu. Bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 9.80 olurken valörde son işlem yüzde 9.86 oldu.

Öte yandan 14 Haziran 2017 itfalı iki yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz spot piyasada yüzde 9.74 seviyesinden gerçekleşti. Bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 9.69 seviyesindeydi.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/bono-amp;fx-artan-siyasi-endi%C5%9Felerle-1-haftada-sert-y%C3%BCkselen-kur-em’lere-paralel-bug%C3%BCn-s%C4%B1n%C4%B1rl%C4%B1-geriledi;-s-amp;p-bekleniyor,-siyaset-izleniyor-99309

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla