Paylaş

Döviz Haberleri

BONO&FX-Dolarda baskı sürüyor, piyasalar ECB toplantısını bekliyor

BONO&FX-Dolarda baskı sürüyor, piyasalar ECB toplantısını bekliyor

BONO&FX-Dolarda baskı sürüyor, piyasalar ECB toplantısını bekliyor

İSTANBUL, 6 Eylül (Reuters) – ABD Merkez Bankası yetkililerinden gelen açıklamalar, Irma kasırgasına yönelik endişeler ve Kuzey Kore gerginliği doları baskılarken, TL diğer EM para birimlerine paralel sakin seyretti.

Piyasalar yarın ise Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz toplantısını bekliyor. Toplantıda para politikasının sıkılaştırılmasına yönelik olası ipuçları yakından izlenecek. Başkan Draghi’nin eurodaki değerlenmeden kaygı duyulduğunu ve para birimindeki güçlenmenin politikayı sıkılaştırma planlarını etkileyebileceğine yönelik sinyaller izlenecek.

Dolar tarafında Kore yarımadasındaki artan gerilim ve Fed’in kıdemli yetkililerinden Lael Brainard’ın ABD’deki düşük enflasyonla ilgili uyarısının baskısı söz konusu.

Brainard ABD’de enflasyonun hedeflerin oldukça altında olduğunu ve bu yüzden Fed’in faiz artırımı konusunda temkinli olması gerektiğini söyledi.

Öte yandan piyasalarda endişe yaratan bir diğer unsur olarak ise 5. kategoriye giren Irma kasırgası öne çıkıyor.

Son yüzyılda Atlantik okyanusunda görülen en güçlü fırtınalardan sayılan Irma kasırgasının, hafta sonunda şiddetli rüzgar, yüksek dalgalar ve yoğun yağmur olarak ABD’nin Florida eyaletinde karaya vurması bekleniyor. sabah saat 0900’da 3.4332/3.4344 seviyesinde olan dolar/TL TRYTOM=D3 saat 1733 itibariyle 3.4352/3.4360 seviyesinde.

Dolar/TL Türkiye piyasalarının kapalı olduğu Cuma günü ABD verisinin etkisiyle 8 Aralık 2016’dan bu yana en düşük olan 3.4174’e kadar gerilemişti.

Aynı saatte sepet bazında TL sabah saatlerine göre anlamlı bir değişim göstermeyerek 3.7648/3.7659, euro/TL ise 4.0945/4.0959 seviyesinde bulunuyor.

Tahvil bono piyasasında 10 yıllık yeni gösterge tahvilde bileşik faiz dün spot kapanışta ortalama ve valörde son işlemde yüzde 10.64 seviyesindeydi. Bugün ise spot kapanışta ortalama yüzde 10.68, valörde saat 1737’de son işlemde yüzde 10.73 seviyesinde.

Öte yandan iki yıllık gösterge tahvilde ortalama bileşik faiz dün spot kapanışta ortalama ve varörde son işlemde yüzde 11.61 seviyesindeydi. Bugün ise spot kapanışta ortalama yüzde 11.63, valörde saat 1737’de son işlemde yüzde 11.65 seviyesinde.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/bonoampfxdolarda-bask-suruyor-piyasalar-ecb-toplantsn-bekliyor-502516

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla