Paylaş

Döviz Haberleri

BONO&FX-Dolarda global değer kaybına paralel gerileyen dolar/TL’de dış piyasalara paralel seyir bekleniyor

BONO&FX-Dolarda global değer kaybına paralel gerileyen dolar/TL’de dış piyasalara paralel seyir bekleniyor

BONO&FX-Dolarda global değer kaybına paralel gerileyen dolar/TL’de dış piyasalara paralel seyir bekleniyor

İSTANBUL, 29 Nisan (Reuters) – ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırmaması ve ekonomik göstergeleri izleyeceğini açıklaması ardından dün büyümenin beklentilerin altında gelmesiyle dolardaki değer kaybına paralel dolar/TL yönünü aşağı çevirirken, kurda dış piyasalardaki gelişmelere paralel bir seyir bekleniyor.

Yurtiçinde bugün saat 1000’da Mart dış ticaret dengesi ve birinci çeyrek turizm gelirleri açıklanacak.

Yurtdışında ise saat 1200’de euro bölgesi TÜFE, saat 1530’da ABD kişisel gelirler ve çekirdek PCE, saat 1645’te ABD Chicago PMI ve saat 1700’de ABD Michigan tüketici güven endeksi açıklanacak.

Bir bankacı, “Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) para politikasında daha fazla genişlemeye gitmeme kararı yenin dolar karşısında değerlenmesini sağladı. Hatta Yen, dolar karşısında son 18 ayın en güçlü seviyesine geldi. Öte yandan beklentinin altında gelen büyüme verisi, Fed’in faiz artırımı için aceleci davranmayacağını düşüncesini destekleyerek doların diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesine neden oldu. Bugün dolar/TL’de dış piyasalara paralel bir hareket bekliyoruz, 2.80 seviyesinin kırılıp kırılmayacağı izlenecek. Tahvil piyasasında ise kurdaki gerileme ve gelişmekte olan piyasalara yönelik risk iştahı ile sınırlı düşüş görülebilir” dedi.

Fed Çarşamba günü sonlanan toplantısında faiz oranlarını değiştirmeyerek sabit tutarken, Haziran ayında bir faiz artışı için kapıyı açık bıraktı fakat ABD ekonomisinde yavaşlama sinyalleri görüldüğü bir dönemde faizleri artırmak için aceleci olmadığı sinyallerini de verdi.

Öte yandan ABD’de gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) büyümesi öncü veriye göre yılın ilk üç ayında yüzde 0.5’e gerileyerek beklentilerin altında gerçekleşti.

Japonya Merkez Bankası (BOJ) ise piyasaların düşük küresel talep, yendeki yükseliş ve zayıf tüketimin ekonomik toparlanmayı tehdit etmesinden dolayı parasal destek programını genişleteceği beklentilerine rağmen politikada bir değişiklik yapmadı.

Dün saat 1817’de 2.8132/2.8144 seviyesinde olan dolar/TL , bu sabah saat 0856’da 2.8085/2.8100 seviyesinde.

Dün aynı saatte 2.9984/2.9999 seviyesinde olan sepet bazında TL bu sabah 3.0036/3.0054, 3.1833/3.1852 seviyesinde olan euro/TL ise 3.1991/3.2009 seviyesinde bulunuyor.

Tahvil-bono piyasasında ise 14 Haziran 2017 itfalı iki yıllık gösterge tahvil dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 9.17, valörde son işlemde yüzde 9.27 oldu.

Beş yıllık gösterge olan 17 Şubat 2021 itfalı tahvil ise dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 9.11, valörde son işlemde yüzde 9.11 oldu.

Öte yandan 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 9.25, valörde son işlemde yüzde 9.29 oldu.

TCMB DÜN DÖVİZ SATIM İHALESİ AÇMADI

TCMB dün günlük döviz satım ihalesi açmazken, bugünkü ihale için ise minimum satış tutarını sıfır olarak ilan etti.

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, 26 Nisan’da yılın ikinci enflasyon raporuna yönelik toplantıda, döviz rezervlerinde brüt rezervlerin dikkate alınması gerektiğini ve koşullar devam ettikçe rezerv biriktirme niyetinde olduklarını söyleyerek, BOTAŞ’a yapılan döviz satışlarının da bu yıl kademeli olarak azalmasını beklediklerini belirtmişti.

Geçen yıl Ağustos ortasından 25 Şubat’a kadar her gün 60 milyon dolar ya da civarında döviz satışı gerçekleştiren TCMB, söz konusu tarihten sonra tutarı 30 milyon dolara, Mart sonunda ise 20 milyon dolara çekmişti.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/bono-fx-dolarda-global-de%C4%9Fer-kayb%C4%B1na-paralel-gerileyen-dolar-tl’de-d%C4%B1%C5%9F-piyasalara-paralel-seyir-bekleniyor-98718

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla