Paylaş

Döviz Haberleri

BONO&FX-Dolardaki küresel değerlenme ve jeopolitik endişelerle dolar/TL’de yukarı yönlü baskı devam ediyor

BONO&FX-Dolardaki küresel değerlenme ve jeopolitik endişelerle dolar/TL’de yukarı yönlü baskı devam ediyor

BONO&FX-Dolardaki küresel değerlenme ve jeopolitik endişelerle dolar/TL’de yukarı yönlü baskı devam ediyor

İSTANBUL, 29 Şubat (Reuters) – G20 için toplanan politika yapıcılarından yeni bir işbirliği kararı çıkmaması ve geçtiğimiz hafta açıklanan güçlü ABD verilerinin Fed’in bu yıl bitmeden yeniden bir faiz artışına gideceğine dair beklentileri artırmasıyla dolar küresel piyasalarda değer kazanırken aralarında TL’nin de yer aldığı gelişmekte olan ülke para birimleri ise değer kaybediyor.

Dolardaki küresel değer kazancının yanı sıra bölgedeki jeopolitik etkenler de TL’nin değer kaybında belirleyici olmayı sürdürüyor. TL coğrafi yakınlığın da etkisiyle jeopolitik riskler nedeniyle gelişmekte olan ülke para birimlerine göre negatif performans sergiliyor.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Cuma gecesi yaptığı açıklamada beklendiği üzere Türkiye’nin kredi notunu ve not görünümünü değiştirmezken bankacılar piyasalarda doların küresel seyrinin ve iç verilerin yakından izleneceğini belirttiler.

Bugün iç piyasada saat 1000’da TÜİK, Ocak ayı dış ticaret istatistikleri ile Şubat ayına ilişkin ekonomik güven endeksini, Kültür ve Turizm Bakanlığı Ocak ayı Türkiye’ye yabancı ziyaretçilere dair istatistikleri ve son olarak Hazine önümüzdeki üç aya ilişkin iç borçlanma stratejisini açıklayacak.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Dolardaki sert değer kazancı TL’deki ve benzer ülke para birimlerindeki değer kaybının ana nedeni olarak görülüyor. ABD’de faiz artışlarının ötelenmesi beklenirken Cuma günü gelen güçlü veriler bu beklentinin aksini göstermesi yeniden acaba bir faiz artışı daha olur mu endişelerini gündeme getirdi” dedi.

Cuma gününe 2.9250 civarında başlayan günü 2.96’nın üzerinde tamamlayan dolar/TL, bu sabah güne saat 0855’te 2.9765/2.9770 seviyesinden başladı. Cuma gününü 3.10 civarında olan sepet bazında TL aynı saatte 3.1168/3.1176, 3.23 civarında olan euro/TL ise 3.2570/3.2585 seviyesinde işlem görüyor.

Tahvil-bono piyasasında ise 12 Mart 2025 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde Cuma günü spot kapanışta bileşik faiz yüzde 10.73 seviyesinden gerçekleşirken, valörde son işlem yüzde 10.70 oldu. Öte yandan iki yıllık gösterge olan 14 Haziran 2017 itfalı tahvilde dün spot kapanışta bileşik faiz yüzde 11.03 seviyesinden gerçekleşirken, valörde son işlem yüzde 10.99 oldu.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/bono-fx-dolardaki-k%C3%BCresel-de%C4%9Ferlenme-ve-jeopolitik-endi%C5%9Felerle-dolar-tl’de-yukar%C4%B1-y%C3%B6nl%C3%BC-bask%C4%B1-devam-ediyor-86142

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla