Paylaş

Döviz Haberleri

BONO&FX-Dolar/TL 2.95 civarında yatay seyrini sürdürürken ve başta PMI’lar olmak üzere veri gündemi izlenecek

BONO&FX-Dolar/TL 2.95 civarında yatay seyrini sürdürürken ve başta PMI’lar olmak üzere veri gündemi izlenecek

BONO&FX-Dolar/TL 2.95 civarında yatay seyrini sürdürürken ve başta PMI’lar olmak üzere veri gündemi izlenecek

ANKARA, 1 Haziran (Reuters) – Dolar/TL 2.95 civarındaki yatay seyrini sürdürmeye devam ederken bankacılar, bugün başta küresel PMI verileri olmak üzere iç ve dış veri gündeminin takip edileceğini söylediler.

Bugün iç piyasada açıklanacak imalat sanayi satın alma yöneticisi endeksi(PMI) Mayıs ayına ilişkin TİM öncü ihracat verileri ve yine Mayıs ayına ilişkin İstanbul öncü enflasyon verileri takip edilecek.

Dış piyasalarda ise Almanya Euro Bölgesi, İngiltere imalat PMI verileri ABD’de ise TSİ 1700’da açıklanacak ABD ISM imalat endeksi izlenecek.

Dün akşam saatlerinde 2.9450 civarında işlem gören dolar/TL, saat 0848’de 2.9456/2.9476 seviyesinde anlamlı bir değişim göstermeden güne başladı. Dün akşam 3.1175 civarında işlem gören sepet bazında TL aynı saatte 3.1133/3.1131, 3.2885 civarında olan euro/TL ise 3.2767/3.2794 seviyesinde işlem görüyor.

Dolar/TL, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yakın zamanda faizleri artıracağına dair beklentilerin gittikçe artması ve içeride ekonomi yönetimine ilişkin belirsizliklerle bir süredir yukarı yönlü bir seyir izlemişti.

Bankacılar, küresel piyasaların doların Fed faiz artışı beklentileriyle yükseldiği iki ayın zirvesinden yönünü hafif aşağı çevirmesinin gelişmekte olan para birimleri genelinde iyimser bir seyir yarattığını, bunun TL’ye de yansıdığını belirttiler.

Doların diğer büyük para birimleri karşısındaki hareketini izleyen dolar endeksi iki ayın zirvesinden gerilemeye devam etmesi gelişmekte olan para birimleri genelinde iyimser bir seyri destekliyor.

HSBC Hazine Grup Başkanı Fatih Keresteci, “ECB ve OPEC toplantıları ile FED’in istihdam raporu haftanın önemli gündem maddelerini teşkil ediyor. Piyasaların haftanın geri kalan kısmında dengeli bir eğilim kaydedeceği kanaatindeyiz” dedi.

Tahvil-bono piyasasında ise 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 10.02 olurken valörde son işlem yüzde 9.92 seviyesinden gerçekleşti. 14 Haziran 2017 itfalı iki yıllık gösterge tahvil ise dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 9.34 olurken valörde son işlem yüzde 9.29 seviyesinden gerçekleşti.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/bono-fx-dolar-tl-2.95-civar%C4%B1nda-yatay-seyrini-s%C3%BCrd%C3%BCr%C3%BCrken-ve-ba%C5%9Fta-pmi’lar-olmak-%C3%BCzere-veri-g%C3%BCndemi-izlenecek-101240

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla