Paylaş

Döviz Haberleri

BONO&FX-Dolar/TL tatil öncesi 3.45 altında dar bantta dalgalandı

BONO&FX-Dolar/TL tatil öncesi 3.45 altında dar bantta dalgalandı

BONO&FX-Dolar/TL tatil öncesi 3.45 altında dar bantta dalgalandı

ANKARA, 28 Ağustos (Reuters) – Dolar/TL, TL’nin yüksek getirisinin de desteklediği gelişmekte olan ülkelere yönelik artan girişlerle Cuma günü gerilediği 3.45’in hemen altında dar bantta bir seyir izledi.

Bankacılar küresel piyasalarda gelişmekte olan ülke para birimleri lehine risk iştahının devam ettiğini, yaklaşan resmi tatil nedeniyle hacimlerin azaldığını ve kurda anlamlı bir hareket görülmediğini belirttiler. Bu hafta 30 Ağustos Zafer Bayramı tam gün, 31 Ağustos Kurban Bayramı arifesi yarım gün ve 1 Eylül ise tam gün resmi tatil.

Kur uzun süredir beklenen psikolojik seviye olan 3.50’yi geçen hafta başında aşağı yönde kırdıktan sonra Cuma günü Fed Başkanı Janet Yellen’ın Jackson Hole toplantısında para politikası mesajı vermemesi ile düşüşünü hızlandırdı. Dolar/TL Cuma günü 3.44’lü seviyelere gerileyerek 9 Aralık 2016’dan beri en düşük seviyeyi gördü.

Bankacılar hafta boyunca kurdaki düşüşte TCMB’nin uyguladığı sıkı para politikası sonucu TL’nin hem nominal hem de reel bazda yüksek bir getiri sunmasının da etkisi olduğunu belirttiler.

Dolar/TL TRYTOM=D3 bu sabah güne başladığı seviyelerden anlamlı bir değişim göstermeyerek saat 1739’da 3.4468/3.4479 seviyesinden işlem gördü.

Aynı saatte sepet bazında TL 3.7817/3.7830, euro/TL ise 4.1170/4.1187 seviyesinde bulunuyor.

TCMB’NİN FONLAMA MALİYETİ %12’YE YAKIN

TCMB’nin uyguladığı likidite politikalarının bileşiminde ortaya çıkan son faizi gösteren ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti CBTWACF= yılın başlarındaki yüzde 8.30’lu seviyelerden Mayıs ayı başında yüzde 12.00 bandına yükseltildi.

Ortalama fonlama maliyetinde Ocak ayına göre yaklaşık 375 baz puan sıkılaştırma yapıldı ve bu adım piyasa tarafından ciddi bir sıkılaştırma ve kur üzerindeki baskıları azaltan en önemli etkenlerden biri olarak nitelendirildi.

Enflasyonun geçici de olsa tek haneye gerilemesi ve benzer gelişmekte olan ülkelerin bazılarında faiz indirimleri yapılmasıyla birlikte hem nominal, hem de enflasyondan arındırılmış reel getiri TL’yi cazip kılmaya başladı.

TCMB’nin sıkı bir para politikası uyguladığına da dikkat çeken Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem geçen hafta yaptığı açıklamalarda “Gelişmekte olan para birimleri dolar karşında değerleniyor. Türkiye’nin reel faizi ise 10 yıllık ABD tahvillerine US10YT=RR neredeyse eşit. TL buna bağlı olarak gelişmekte olan para birimlerine göre de değer kazanıyor” dedi. TL’nin sağladığı nominal getirinin yabancılar açısından cazip olduğuna dikkat çekerken, birçok kurum döviz borcu bulunan lokal kurumsal müşterilerine ise 3.50 altından dolar alımı önerdiler.

Tahvil bono piyasasında 10 yıllık yeni gösterge tahvilde Cuma günü spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 10.66 seviyesinden gerçekleşirken, valörde son işlem yüzde 10.62 oldu. Bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 10.59 seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 10.55 oldu.

Öte yandan iki yıllık gösterge tahvilde Cuma günü spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 11.67 seviyesinden gerçekleşirken, valörde son işlem yüzde 11.63 oldu. Bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 11.59 seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 11.56 oldu.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/bonoampfxdolartl-tatil-oncesi-345-altnda-dar-bantta-dalgaland-501976

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla