Paylaş

Döviz Haberleri

BONO&FX-Dolar/TL TCMB’in para politikasında sıkı duruşun devam edeceğine ilişkin mesajlarının etkisiyle 3.50 üzerindeki iyimser seyrini sürdürüyor

BONO&FX-Dolar/TL TCMB’in para politikasında sıkı duruşun devam edeceğine ilişkin mesajlarının etkisiyle 3.50 üzerindeki iyimser seyrini sürdürüyor

BONO&FX-Dolar/TL TCMB’in para politikasında sıkı duruşun devam edeceğine ilişkin mesajlarının etkisiyle 3.50 üzerindeki iyimser seyrini sürdürüyor

ANKARA, 1 Ağustos (Reuters) – Dolar/TL güne sınırlı bir düşüşle başlamasının ardından bugün 3.50’nin hemen üzerindeki iyimser ve dar bantta sakin seyrini sürdürüyor.

Bankacılar bugün Merkez Bankası’nın açıkladığı enflasyon raporunun yakından izlendiğini sıkı duruş mesajlarının “net bir şekilde” yinelenmesi ardından TL’nin dolar karşısında gelişmekte olan ülke para birimlerinden daha iyi bir performans sergilediğini söylediler.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Global piyasalar destek oluyor. Bunun yanı sıra enflasyonda geçicisi de olsa sert bir düşüş yaşanmasına karşın TCMB’nin para politikasında sıkı duruşun devam edeceğini net bir şekilde ifade ediyor olması TL’yi destekliyor” dedi.

TL bugün dolar karşısında yüzde 0.2 değer kazanırken benzer para birimlerinden rand dolar karşısında yüzde 0.1 ruble yüzde 0.7 değer kaybetti.

Öte yandan küresel piyasalarda doların başlıca altı para biriminden oluşan sepet karşısında seyrini izleyen endeks .DXY , Mayıs 2016’dan bu yana en düşük seviyelerde seyrediyor olması da TL’deki iyimser seyri destekleyen bir başka etken oldu.

(TCMB), çıktı açığı ve gıda enflasyonunda yapılan güncellemeye paralel 2017 yıl sonu enflasyon tahminini Nisan raporuna göre 0.2 puan artışla yüzde 8.7 olarak revize ederken, 2018 yılı tahminini değiştirmedi.

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruşu sürdüreceklerini, ihtiyaç duyulursa ilave parasal sıkılaştırma yapabileceklerini söyledi.

Çetinkaya, yılın üçüncü enflasyon raporunun sunumunda enflasyonun ana eğilimindeki düzelmenin kademeli olarak gerçekleşeceğini, bununla birlikte beklentilerdeki katılığın büyük ölçüde devam ettiğini söyledi.

Çekirdek enflasyondaki iyileşmenin sınırlı olduğunu söyleyen Çetinkaya, enflasyonda belirgin iyileşmeye kadar sıkı politikanın süreceğini söyleyerek, “Ağırlıklı olarak gelecekteki enflasyonu dikkate alarak para politikası duruşunu ve atılacak adımları şekillendiriyor olacağız. Buradaki duruşumuzu koruyoruz. Burada hissedilir bir iyileşme olduğu gözleninceye kadar TCMB para politikası duruşu sıkı olmaya devam edecek” dedi.

TCMB’nin para politikasının bileşiminde oluşan son faizi gösteren ortalama fonlama maliyeti CBTWACF= yüzde 11.95 ile yıl başına göre yaklaşık 375 baz puan sıkılaştırma yapıldığına işaret ediyor.

Bu sabah güne 3.52 civarında başlayan dolar/TL TRYTOM=D3 saat 1706’da 3.5170/3.5174 seviyesinde işlem gördü. Sepet bazında TL aynı saatte 3.8386/3.8397, euro/TL ise 4.1611/4.1630 seviyesinde.

Tahvil bono piyasasında ise 10 yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 10.60, valörde son işlem yüzde 10.61 seviyesindeydi. Bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz ve valörde saat 1709 itibarıyla son işlem yüzde 10.57 seviyesindeydi.

Öte yandan iki yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 11.52, valörde son işlem yüzde 11.55 seviyesindeydi. Bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 11.53 valörde saat 1709 itibarıyla son işlem yüzde 11.55 seviyesindeydi.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/bonoampfxdolartl-tcmbin-para-politikasnda-sk-durusun-devam-edecegine-iliskin-mesajlarnn-etkisiyle-350-uzerindeki-iyimser-seyrini-surduruyor-499965

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla