Paylaş

Döviz Haberleri

BONO&FX-Enflasyon raporuna olumlu tepki veren piyasada Fed ve BOJ kararları bekleniyor

BONO&FX-Enflasyon raporuna olumlu tepki veren piyasada Fed ve BOJ kararları bekleniyor

BONO&FX-Enflasyon raporuna olumlu tepki veren piyasada Fed ve BOJ kararları bekleniyor

İSTANBUL, 27 Nisan (Reuters) – Merkez Bankası’nın (TCMB) önümüzdeki dönemde faiz indirimlerinin koşullar elverdiği ölçüde yapılacağı yönündeki açıklamaları ve küresel piyasalardaki iyimserlikle dün dolar/TL gerilerken, piyasalar bugün ABD ve Japonya merkez bankalarının kararlarına odaklandı.

Genel olarak piyasalarda kararlar öncesi temkinli duruş korunurken, gün içinde global piyasalara paralel bir seyir beklenen dolar/TL bu sabah 2.82’nin üzerinde hareket ediyor.

Kararları bu gece geç saatlerde açıklanacak olan Fed toplantısında politika yapıcılarının faizleri değiştirmeyerek sabit tutmaları fakat ekonomik görünüme yönelik açıklamalarını biraz değiştirerek daha olumlu şartları ön plana çıkarmaları ve gelecekte faizleri artırmak için açık kapı bırakmaları bekleniyor.

Piyasalar böylesi bir yaklaşımı beklerken, FOMC’nin 26-27 Nisan’da gerçekleştireceği toplantıda faiz artışına hiç şans vermiyor ve 14-15 Haziran’da gerçekleşecek toplantıda ise bir faiz artışına beşte bir şans veriyor. Reuters tarafından gerçekleştirilen ankete göre bu yıl için iki faiz artışı bekleniyor. güne 2.8450 civarında başlayan dolar/TL, Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya’nın açıklamalarının da desteğiyle dün yönünü aşağı çevirirken, geç saatlerde 2.8165’e kadar geriledi. Bu sabah dolar/TL saat 0837’de 2.8260/2.8275 seviyesinde bulunuyor.

Dün saat 1710 itibarıyla 3.0098/3.0104 seviyesinde olan sepet bazında TL bu sabah 3.0072/3.0113, 3.1973/3.1992 seviyesinde olan euro/TL ise 3.1900/3.1951 seviyesinde bulunuyor.

Çetinkaya, 2016 ve 2017 için yılsonu enflasyon tahminlerini gıdadaki oynaklık nedeniyle değiştirmezken, önümüzdeki dönemde koşullar elverdiği ölçüde sadeleşme adımlarına devam edeceklerini, tek bir politika faizi ile daha dar ve simetrik bir faiz koridorunu hedeflediklerini söyledi.

Geçen hafta TCMB başkanlığı görevini devralmasının ardından ilk kez yılın ikinci enflasyon raporuna yönelik toplantıda kamuoyunun önüne çıkan yeni başkanın sıkı para politikası duruşunun korunacağı yönündeki söylemleri ile enflasyondaki temkinli duruşu olumlu algılandı. hafta koridorun üst bandında yapılan 50 baz puanlık indirimin ardından iki ay önce yüzde 9’un üzerinde olan ortalama fonlama maliyetinin Cuma günü yüzde 8.45 seviyelerine kadar inmesi TCMB’nin sıkı duruşuna ilişkin endişe yaratmış ve dolar/TL Cuma akşam saatlerinde yükselişe geçerek 2.8500 seviyesini aşmıştı.

Bankacılar önümüzdeki dönemde enflasyonda görülecek gerileme ile orantılı yapılacak faiz indirimlerinin piyasada olumlu karşılanacağını ancak makro ekonomik koşullar ile paralel olmayan, agresif indirim döngüsünün ise piyasada set tepki ile karşılaşılacağını, dolayısıyla uygulamanın görülmesi gerektiğini belirtiyor.

Tahvil-bono piyasasında ise 14 Haziran 2017 itfalı iki yıllık gösterge tahvil dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 9.18 olurken valörde son işlem yüzde 9.16 oldu.

Beş yıllık gösterge olan 17 Şubat 2021 itfalı tahvil ise dün spot kapanışta yüzde 9.14 seviyesindeydi.

Öte yandan 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 9.24 olurken valörde son işlem yüzde 9.20 oldu.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/bono-fx-enflasyon-raporuna-olumlu-tepki-veren-piyasada-fed-ve-boj-kararlar%C4%B1-bekleniyor-98465

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla