Paylaş

Döviz Haberleri

BONO&FX-Enflasyon ve TCMB atamasıyla destek bulan piyasa haftasonu G20 zirvesini takip edecek

BONO&FX-Enflasyon ve TCMB atamasıyla destek bulan piyasa haftasonu G20 zirvesini takip edecek

BONO&FX-Enflasyon ve TCMB atamasıyla destek bulan piyasa haftasonu G20 zirvesini takip edecek

ANKARA, 15 Nisan (Reuters) – Enflasyonda son dönemde yaşanan beklenmedik düşüş ve TCMB’nin önümüzdeki hafta 50 baz puana ulaşabilecek faiz indirimi yapacağı beklentileri ile 10 yıllık gösterge tahvil getirisinde başlayan düşüş bugün de devam etti.

Bugün döviz piyasasında anlamlı bir değişim yaşanmazken 10 yıllık gösterge tahvil getirisinde son 10 gün itibarıyla düşüş 70 baz puanı, son bir aylık düşüş ise 100 baz puanı aştı.

Bankacılar bugün ABD’de başlayan ve hafta sonu boyunca devam edecek olan Uluslararası Para Fonu (IMF) Dünya Bankası Bahar Toplantıları ile G20 Bakanlar ve Merkez Bankası Başkanları toplantılarının yakından izleneceğini, önümüzdeki hafta ise ana gündemin TCMB’nin Murat Çetinkaya başkanlığındaki ilk faiz kararının olacağını söylediler.

ABD’deki G20 toplantılarına Türkiye’den en üst düzey katılım Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından gerçekleştirilecek.

Tahvil-bono piyasasında 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 9.59 olurken valörde son işlem yüzde 9.47 seviyesinden gerçekleşti. Bugün spot kapanış yüzde 9.54 seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 9.40 oldu. Gün içinde ise en düşük yüzde 9.38 seviyesi test edildi. Bu seviyeler en son Kasım ayı başında görülmüştü.

İki yıllık gösterge 14 Haziran 2017 itfalı tahvilde ise dün spot kapanış yüzde 9.41 bileşik seviyesinden gerçekleşirken bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 9.41 oldu. Valörde son işlem ise yüzde 9.32 seviyesindeydi.

Enflasyonda yaşanan beklenmedik düşüş sonrası küresel piyasalarda devam eden kısmi iyimserliğin de etkisiyle yeni başkan Murat Çetinkaya yönetiminde ilk kez toplanacak Para Politikası Kurulu’nun (PPK) 20 Nisan’da faiz koridorunun üst bandında 50 baz puan indirim yapması bekleniyor.

Bugün açıklanan beklenti anketinde de enflasyon beklentilerinde yaşanan iyimserlik teyit edilirken gelecek 3 ve 12 aya ilişkin TCMB repo faizi beklentilerinde de 25 baz puan civarında düşüş yaşandı.

TCMB beklenti anketine göre 2016 sonu TÜFE beklentisi Mart ayındaki yüzde 8.29 seviyesinden Nisan’da yüzde 7.91’e geriledi. Gelecek 3 ay sonundaki repo faizi beklentisi ise Mart ayındaki yüzde 7.62’den Nisan’da yüzde 7.37 gerilerken gelecek 12 ay sonundaki repo faizi beklentisi ise Mart ayındaki yüzde 8.12’den Nisan’da yüzde 7.79’a geriledi. Beklenti anketinde önümüzdeki 12 ve 24 aya ilişkin enflasyon beklentilerinde de bir toparlanma yaşandı. fiyatları enflasyonu Mart’ta gıda kaleminde yaşanan beklenmedik sert düşüş öncülüğünde yüzde 0.04 gerilerken, yıllık enflasyon yüzde 8.78’den yüzde 7.46’ya gerilemişti. Bu öngörülmeyen düşüş küresel piyasalarda yaşanan risk iştahının da desteğiyle TCMB’den faiz indirimi beklentilerini kuvvetlendirmişti. 21 kurumun katılımıyla gerçekleştirdiği ankette 17 katılımcı koridorun üst bandında 50 baz puan, üç katılımcı 25 baz puan, bir katılımcı ise 75 baz puan indirim bekliyor. sabah saatlerinde güne 2.85’in hemen üzerinde başlayan dolar/TL TRYTOM=D3 saat 1705 itibarıyla anlamlı bir değişim göstermeyerek 2.8540/2.8550 seviyesinde işlem gördü. Bu sabah 3.03 civarında işlem gören sepet bazında TL TRYBASKETD3 aynı saatte 3.0406/3.0421, 3.21 civarında olan euro/TL ise 3.2271/3.2287 seviyesinde bulunuyor.

Bankacılara göre her ne kadar ana beklenti olmasa da TCMB’nin faiz koridorunun üst bandında daha agresif bir indirim yapabileceği endişeleri, kurda yönün aşağıya çevrilmesinin önünde bir engel olarak görülüyor. Bankacılar normalde piyasa dinamiklerine ters olmasına karşın, önümüzdeki hafta agresif indirimlerin yapılmaması durumunda, 50 baz puanlık bir indirimin dolar/TL’ye pozitif etkisini görmeyi bekliyorlar.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/bono-fx-enflasyon-ve-tcmb-atamas%C4%B1yla-destek-bulan-piyasa-haftasonu-g20-zirvesini-takip-edecek-97629

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla