Paylaş

Döviz Haberleri

BONO&FX-Enflasyon ve TCMB atamasıyla destek bulan piyasa yoğun iç ve dış veri gündemini, G20 zirvesini takip edecek

BONO&FX-Enflasyon ve TCMB atamasıyla destek bulan piyasa yoğun iç ve dış veri gündemini, G20 zirvesini takip edecek

BONO&FX-Enflasyon ve TCMB atamasıyla destek bulan piyasa yoğun iç ve dış veri gündemini, G20 zirvesini takip edecek

ANKARA, 15 Nisan (Reuters) – Enflasyonda son dönemde yaşanan beklenmedik düşüş ve TCMB’nin önümüzdeki hafta 50 baz puana ulaşabilecek faiz indirimi yapacağı beklentileri ile 10 yıllık gösterge tahvil getirisinde başlayan düşüş dün itibarıyla 60 baz puanı aşarken piyasalar bugün iç ve dış veri gündemini ve G20 zirvesini takip edecek.

Bugün iç piyasada Ocak dönemine ilişkin işgücü istatistikleri, Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın açıklayacağı ilk çeyreğe ilişkin bütçe gerçekleşmeleri ve TCMB’nin Nisan ayına ilişkin açıklayacağı beklenti anketi takip edilecek. Dış piyasalarda ise TSİ 1530’da açıklanacak NewYork Nisan ayı Fed imalat endeksi, 1615’de Mart ayı ABD sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı, 1700’da ise ABD Michigan tüketici güven endeksi verileri izlenecek.

Bugün ABD’de başlayacak ve hafta sonu boyunca devam eden Uluslararası Para Fonu (IMF) Dünya Bankası Bahar Toplantıları ile G20 Bakanlar ve Merkez Bankası Başkanları toplantıları da yakından izlenecek. Toplantıya Türkiye’den en üst düzey katılım Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından gerçekleştirilecek.

Enflasyonda yaşanan beklenmedik düşüş sonrası küresel piyasalarda da devam eden kısmi iyimserliğin de etkisiyle yeni başkan Murat Çetinkaya yönetiminde ile ilk kez toplanacak Para Politikası Kurulu’nun (PPK) faiz koridorunun üst bandında 50 baz puan indirim yapması bekliyor.

Bugün açıklanacak olan beklenti anketinde ise faiz indirimi beklentilerinin özellikle uzun vadeli enflasyon tahminlerini nasıl etkileyeceği yakından izlenecek. Tüketici fiyatları enflasyonu Mart’ta gıda kaleminde yaşanan beklenmedik sert düşüş öncülüğünde yüzde 0.04 gerilerken, yıllık enflasyon yüzde 8.78’den yüzde 7.46’ya gerilemişti. Bu öngörülmeyen düşüş küresel piyasalarda yaşanan risk iştahının da desteğiyle TCMB’den faiz indirimi beklentilerini kuvvetlendirmişti. 21 kurumun katılımıyla gerçekleştirdiği ankette 17 katılımcı koridorun üst bandında 50 baz puan, üç katılımcı 25 baz puan, bir katılımcı ise 75 baz puan indirim bekliyor. akşam günü 2.85’in hemen üzerinde tamamlayan dolar/TL TRYTOM=D3 bu sabah güne saat 0835 itibarıyla anlamlı bir değişim göstermeyerek güne 2.8510/2.8529 seviyesinde başladı. Dün akşam saatlerinde 3.0330 civarında işlem gören sepet bazında TL TRYBASKETD3 aynı saatte 3.0302/3.0325, 3.2150 civarında olan euro/TL ise 3.2097/3.2124 seviyesinde bulunuyor.

Bankacılara göre her ne kadar ana beklenti olmasa da TCMB’nin faiz koridorunun üst bandında daha agresif bir indirim yapabileceği endişeleri kurda yönün aşağıya çevrilmesi önünde bir engel olarak görülüyor. Bankacılar normalde piyasa dinamiklerine ters olmasına karşın önümüzdeki hafta agresif indirimlerin yapılmayacağı görülürse 50 baz puanlık bir indirimin dolar/TL’ye pozitif etkisini görmeyi bekliyorlar.

TCMB’den beklenen faiz indirimi ile tahvil bono getirilerinde son 10 günde yaşanan düşüş 60 baz puanı aşarken 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün yüzde 9.47’ye kadar gerileyerek 5 ayın yeni en düşüğünü test etti.

Tahvil-bono piyasasında 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 9.59 olurken valörde son işlem yüzde 9.47 seviyesinden gerçekleşti. Bu seviyeler en son Kasım ayı başında test edilmişti.

İki yıllık gösterge 14 Haziran 2017 itfalı tahvilde ise dün spot kapanış yüzde 9.41 bileşik seviyesinden gerçekleşirken valörde işlem gerçekleşmedi.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/bono-fx-enflasyon-ve-tcmb-atamas%C4%B1yla-destek-bulan-piyasa-yo%C4%9Fun-i%C3%A7-ve-d%C4%B1%C5%9F-veri-g%C3%BCndemini,-g20-zirvesini-takip-edecek-97579

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla