Paylaş

Döviz Haberleri

BONO&FX-Enflasyon verisi ardından yükselen dolar/TL EM’lerdeki olumlu hava ile yönünü tekrar aşağı çevirdi

BONO&FX-Enflasyon verisi ardından yükselen dolar/TL EM’lerdeki olumlu hava ile yönünü tekrar aşağı çevirdi

BONO&FX-Enflasyon verisi ardından yükselen dolar/TL EM’lerdeki olumlu hava ile yönünü tekrar aşağı çevirdi

İSTANBUL, 5 Eylül (Reuters) – Yurtiçinde bugün beklentilerin üzerinde açıklanan Ağustos ayı enflasyon verisi ardından yükselen dolar/TL, günün kalanında ise gelişmekte olan ülke para birimlerindeki olumlu havaya paralel kayıplarını geri aldı.

Enflasyon Ağustos’ta aylık olarak beklentilerin üzerinde artış kaydederek yıllık bazda tekrar çift haneye yükseldi. zayıflık ve Kuzey Kore ile gerilimin daha da artmaması gelişmekte olan ülke piyasalarını desteklerken, enflasyonun yıllık bazda çift haneye yükselmesi TL’nin bugün diğer gelişmekte olan ülke piyasalarından daha kötü performans göstermesine neden oldu. Ancak sonrasında gelişmekte olan ülke para birimlerindeki havaya paralel dolar/TL de yönünü aşağı çevirdi.

Bankacılar Almanya ile gerilen ilişkilerin de önümüzdeki dönemde ticareti olumsuz etkileyebileceği endişesiyle risk unsuru olmaya devam ettiğini belirtiyor.

Türkiye piyasalarının kapalı olduğu Cuma günü ABD verisinin etkisiyle 8 Aralık 2016’dan bu yana en düşük olan 3.4174’e kadar gerileyen dolar/TL TRYTOM=D3 Kuzey Kore’ye ilişkin endişelerle bu sabah saat 0911 itibariyle 3.4337/3.4360 seviyesindeydi.

Enflasyon verisi sonrası 3.4497’ye kadar yükselen dolar/TL, saat 1752’de 3.4252/3.4260 seviyesinde.

Aynı saatte sepet bazında TL 3.7557/3.7570, euro/TL ise 4.0865/4.0877 seviyesinde bulunuyor.

Tahvil bono piyasasında 10 yıllık yeni gösterge tahvilde 31 Ağustos’ta spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 10.62 seviyesinden gerçekleşti. Bugün ise spot kapanışta ortalama ve varörde son işlemde saat 1754’te yüzde 10.64 seviyesindeydi.

Öte yandan iki yıllık gösterge tahvilde spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 11.56 oldu. Bugün ise spot kapanışta ortalama ve varörde son işlemde saat 1754’te yüzde 11.61 seviyesindeydi.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/bonoampfxenflasyon-verisi-ardndan-yukselen-dolartl-emlerdeki-olumlu-hava-ile-yonunu-tekrar-asag-cevirdi-502400

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla