Paylaş

Döviz Haberleri

BONO&FX-Enflasyondaki düşüşle kuvvetlenen faiz indirimi beklentisiyle 10 yıllık gösterge tahvil 5 ayın yeni en düşüğünde, kur küresel piyasalarla dalgalanıyor

BONO&FX-Enflasyondaki düşüşle kuvvetlenen faiz indirimi beklentisiyle 10 yıllık gösterge tahvil 5 ayın yeni en düşüğünde, kur küresel piyasalarla dalgalanıyor

BONO&FX-Enflasyondaki düşüşle kuvvetlenen faiz indirimi beklentisiyle 10 yıllık gösterge tahvil 5 ayın yeni en düşüğünde, kur küresel piyasalarla dalgalanıyor

ANKARA, 14 Nisan (Reuters) – Enflasyonda son dönemde yaşanan beklenmedik düşüş ve TCMB’nin önümüzdeki hafta 50 baz puana ulaşabilecek faiz indirimi yapacağı beklentileri ile tahvil/bono getirilerindeki düşüş bugün de devam etti.

Bu beklentilerle tahvil bono getirilerinde son 10 günde yaşanan düşüş 60 baz puanı aşarken 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi bugün yüzde 9.47’ye kadar gerileyerek 5 ayın yeni en düşüğünü test etti.

Tahvil-bono piyasasında 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 9.68, valörde son işlemde yüzde 9.57 seviyesindeydi. Bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 9.59 olurken valörde saat 1620 itibarıyla son işlem yüzde 9.51 seviyesinden gerçekleşti. Bu seviyeler en son Kasım ayı başında test edilmişti.

İki yıllık gösterge 14 Haziran 2017 itfalı tahvilde ise dün spot kapanış yüzde 9.59 bileşik seviyesinden gerçekleşirken gün içinde en düşük ise yüzde 9.52 seviyesi görüldü. Bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 9.41 oldu, valörde ise işlem gerçekleşmedi.

Tüketici fiyatları enflasyonu Mart’ta beklentilerin aksine gıda kaleminde yaşanan beklenmedik sert düşüş öncülüğünde yüzde 0.04 gerilerken, yıllık enflasyon yüzde 8.78’den Mart’ta yüzde 7.46’ya gerilemişti. Bu öngörülmeyen düşüş küresel piyasalarda yaşanan risk iştahının da desteğiyle TCMB’den faiz indirimi beklentilerini kuvvetlendirmişti. indirimine ilişkin beklentiler tahvil/bono getirilerinde aşağı yönlü bir trende destek olsa da aynı beklenti TL’nin dolar karşısında benzer para birimlerine göre nispeten daha kötü bir performans sergilemesine neden oluyor. Dolar/TL bugün ABD enflasyon verileri ve diğer küresel gelişmelerle her iki yönlü dalgalı bir seyir izledi.

Destek Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Kutay Gözgör, TL’nin diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine göre daha az değer kazandığını belirterek, “Türkiye’de enflasyon oranının gıda fiyatlarında yaşanan düşüş ile birlikte yıllık bazda yüzde 7.46 seviyesine gerilemesi sonrası piyasalar Mart ayında başlanılan faiz indirimlerinin devam edeceği beklentisini yükseltti. Önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek olan toplantıda TCMB koridorun üst bandında 50 baz puanlık faiz indirimi gerçekleştirebilir. Bu beklenti TL’nin diğer ülke para birimlerine göre daha az değer kazanmasında etkili oluyor” dedi.

Bu sabah güne 2.8550 civarında başlayan dolar/TL TRYTOM=D3 gün içinde 2.8450-2.8705 bandında dalgalı bir seyir izledi. Gün boyunca yukarı yönlü bir seyir içinde olan dolar/TL ABD enflasyon verileriyle birlikte yönünü aşağı çevirdi ve saat 1625 itibarıyla 2.8523/2.8529 seviyesinde işlem gördü.

ABD’de tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Mart ayında yüzde 0.1 ile beklentilerin altında bir artış gösterdi. TÜFE yıllık bazda ise yüzde 0.9 artarak, ekonomistlerin yüzde 1.1’lik artış beklentilerinin altında açıklandı. Gıda ve enerji fiyatlarının yansıtılmadığı çekirdek tüketici fiyat endeksi ise Mart’ta aylık bazda yüzde 0.1 olarak açıklanarak yüzde 0.2’lik beklentilerin altında gerçekleşti. sabah güne 3.0350 civarında başlayan sepet bazında TL aynı saatte 3.0330/3.0334, 3.2150 civarında olan euro/TL ise 3.2153/3.2167 seviyesinde bulunuyor.

ABD enflasyon verileri öncesinde ise kurdaki yükseliş dolarda son dönemde yaşanan güçlenme eğilimi ile birlikte yaşandı. Dolar, küresel ekonomiye dair iyimserliğin artmasıyla beraber bir aydan uzun bir sürenin en büyük bir günlük artışını dün kaydetti.

Fed’in faiz artışlarının önünde en büyük engel olarak küresel ekonomiyi göstermesinin ardından dün Çin’den gelen pozitif ticaret verileri ve emtia fiyatlarındaki artış, piyasa aktörlerinin faiz artışı için daha fazla şans görmesine neden olarak doların yükselmesini sağladı.

Nitekim Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart da bugün yaptığı açıklamada ABD’de faizlerin Nisan ayında artırılmasına artık taraftar olmadığını ancak bu yıl iki veya üç kere faiz artırımı için yeterli vakit bulunduğunu söyledi. göre her ne kadar ana beklenti olmasa da TCMB’nin faiz koridorunun üst bandında daha agresif bir indirim yapabileceği endişeleri kurda yönün aşağıya çevrilmesi önünde bir engel olarak görülüyor. Bankacılar normalde piyasa dinamiklerine ters olmasına karşın önümüzdeki hafta agresif indirimlerin yapılmayacağı görülürse 50 baz puanlık bir indirimin dolar/TL‘ye pozitif etkisini görmeyi bekliyorlar.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/bono-fx-enflasyondaki-d%C3%BC%C5%9F%C3%BC%C5%9Fle-kuvvetlenen-faiz-indirimi-beklentisiyle-10-y%C4%B1ll%C4%B1k-g%C3%B6sterge-tahvil-5-ay%C4%B1n-yeni-en-d%C3%BC%C5%9F%C3%BC%C4%9F%C3%BCnde,-kur-k%C3%BCresel-piyasalarla-dalgalan%C4%B1yor-97521

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla