Paylaş

Döviz Haberleri

BONO&FX-Enflasyondaki düşüşün de desteğiyle kuvvetlenen faiz indirimi beklentileri tahvil faizlerinde aşağı yönü destekliyor

BONO&FX-Enflasyondaki düşüşün de desteğiyle kuvvetlenen faiz indirimi beklentileri tahvil faizlerinde aşağı yönü destekliyor

BONO&FX-Enflasyondaki düşüşün de desteğiyle kuvvetlenen faiz indirimi beklentileri tahvil faizlerinde aşağı yönü destekliyor

ANKARA, 13 Nisan (Reuters) – Piyasaların bir süredir yakından izlediği Merkez Bankası başkanlığı ataması konusunda belirsizliğin ortadan kalkmasının piyasalarda yarattığı iyimserlik devam ederken, faiz indirimi beklentileri ile tahvil faizlerinde düşüş sürüyor.

Bankacılar küresel piyasalardaki kısmi iyimserlik ve enflasyonda son dönemde yaşanan beklenmedik düşüşün de desteğiyle TCMB’nin önümüzdeki hafta piyasa dinamiklerine ters düşmeden faiz koridorunun üst bandında 50 baz puana ulaşabilecek bir faiz indirimi yapabileceğini belirtiyor.

Bu beklenti tahvil bono getirilerinde hafta boyunca yaşanan düşüşe destek olurken 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi bugün yüzde 9.59’a kadar geriledi. Böylece son 10 günde bu tahvil getirisinde yaşanan düşüş 50 baz puanı aştı.

Tahvil-bono piyasasında 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün yüzde 9.65’e kadar geriledikten sonra bugün düşüş yüzde 9.57’ye kadar devam etti. Bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 9.68 seviyesinden gerçekleşirken, valörde son işlem yüzde 9.57 oldu. Bu seviyeler en son Kasım ayı başında test edilmişti.

Öte yandan dün en düşük yüzde 9.57 seviyesini test eden ve spot kapanışta yüzde 9.65 olan iki yıllık gösterge 14 Haziran 2017 itfalı tahvilde bugün spot kapanış yüzde 9.59 oldu. Gün içinde en düşük ise yüzde 9.52 seviyesi görüldü.

Bir bankanın tahvil bono masası yetkilisi, “Uzun vadeli tahvillerde yabancı girişinin son günlerde belirginleştiğini görüyoruz. TCMB’nin önümüzdeki hafta piyasa şartlarına aykırı olmayan ancak siyasilerin isteklerini de bir nebze olsun karşılayabilecek bir faiz indirimi yapacağı beklentisi bu düşüşteki en belirgin neden. Piyasa şu anda üst bantta 50 baz puanlık bir indirimi fiyatlıyor diyebiliriz” dedi ve ekledi:

“TCMB’nin Murat Çetinkaya başkanlığında yapılacak ilk toplantıda alacağı bu yöndeki kararın likidite anlamında sıkı duruşunu süreceğine yönelik bir açıklamalar ile desteklenmesi ana beklentimiz. 50 baz puanın çok üzerinde bir indirim ihtimali ise kura negatif olarak yansıyacaktır ki bu endişe bugünkü fiyatlamalarda da yer alıyor. Normalde iktisadi gelişmelere aykırı ancak agresif indirimlerin yapılmayacağı görülürse 50 baz puanlık bir indirimin kurda olumlu etkisini görmek piyasayı şaşırtmayacak” dedi.

Tüketici fiyatları enflasyonu Mart’ta beklentilerin aksine gıda kaleminde yaşanan beklenmedik sert düşüş öncülüğünde yüzde 0.04 gerilerken, yıllık enflasyon yüzde 8.78’den Mart’ta yüzde 7.46’ya gerilemişti. Bu öngörülmeyen düşüş küresel piyasalarda yaşanan risk iştahının da desteğiyle TCMB’den faiz indirimi beklentilerini kuvvetlendirmişti. 2.82 seviyesinin bu hafta aşağı kırılamaması sonrası döviz piyasalarında bir miktar lokal talep görüldüğünü önemli seviyelerin aşağı yönlü kırılamaması ve TCMB’nin önümüzdeki haftaki toplantısının beklenmesi nedeniyle kurda 2.85 civarında seyrin devam ettiğini söylediler.

Öte yandan bankacılar Türkiye hariç neredeyse tamamı petrol ihracatçısı olan gelişmekte olan para birimlerinde petrol fiyatları kaynaklı dalgalanmaların da TL’de hissedildiğini belirtiyorlar. Türkiye her ne kadar benzer ülkelerin aksine petrol fiyatlarındaki düşüşlerden faydalansa da petrol fiyatları zaman zaman gelişmekte olan ülkelere yönelik genel eğilimi de değiştirebiliyor.

Görev süresi 19 Nisan’da dolacak TCMB Başkanı Erdem Başçı’nın yerine mevcut durumda TCMB Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Murat Çetinkaya’nın atanmasına ilişkin kararname önceki gün Bakanlar Kurulu toplantısında imzalandı. Bankacılar, kısa vadede atamaya olumlu tepki veren piyasaların bundan sonra para politikasının yönüne odaklanacağını belirtiyorlar. Başkanı Erdem Başçı dahil yedi üyeden oluşan Para Politikası Kurulu’ndaki üyelerden beşinin beş yıllık görev süresinin bu yıl içinde dolacak olması nedeniyle, yeni dönemde göreve kimin geleceği piyasalar tarafından yakından izleniyordu. Başçı’nın görev süresi ise 19 Nisan’da sona eriyor. PPK faiz kararı ise 20 Nisan’da açıklanacak.

TCMB ataması haberi öncesi 2.85 civarında işlem gören

Bu sabah güne 2.84 civarında başlayan dolar/TL saat 1745 itibarıyla 2.8471/2.8484 seviyesinde işlem görüyor. Bu sabah saatlerinde 3.03 civarında işlem gören sepet bazında TL aynı saatte 3.0311/3.0328, 3.22 civarında olan euro/TL ise 3.2150/3.2165 seviyesinde bulunuyor.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/bono-fx-enflasyondaki-d%C3%BC%C5%9F%C3%BC%C5%9F%C3%BCn-de-deste%C4%9Fiyle-kuvvetlenen-faiz-indirimi-beklentileri-tahvil-faizlerinde-a%C5%9Fa%C4%9F%C4%B1-y%C3%B6n%C3%BC-destekliyor-97414

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla