Paylaş

Döviz Haberleri

BONO&FX-Fed sonrası artan global risk iştahı ile kur ve faiz geriledi, dış gelişmeler izlenecek

BONO&FX-Fed sonrası artan global risk iştahı ile kur ve faiz geriledi, dış gelişmeler izlenecek

BONO&FX-Fed sonrası artan global risk iştahı ile kur ve faiz geriledi, dış gelişmeler izlenecek

İSTANBUL, 18 Mart (Reuters) – Fed’in bu yıl için faiz artış tahminlerini düşürmesinin ardından artan global risk iştahına paralel dün gerileyen kur ve faizde global risk iştahının seyri ve dış piyasalardaki gelişmeler izlenecek.

Yurtiçinde bugün açıklanacak önemli bir veri bulunmazken, ABD’de saat 1600’da Michigan tüketici güven endeksi açıklanacak Bugün ayrıca New York Fed Başkanı William Dudley, Boston Fed Başkanı Eric Rosengren ve St. Louis Fed Başkanı James Bullard konuşacak.

Yurtiçinde takip edilen bir diğer unsur ise Brüksel’de yapılan ve bugün sonlanması beklenen Türkiye-AB zirvesi.

Avrupa Birliği (AB) liderleri, Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu’na Avrupa’nın göçmen krizini sonlandırması karşılığında mali ve siyasi bazı tekliflerde bulunacak olmalarına rağmen bugün Brüksel’de gerçekleşecek zirvenin bir anlaşmayla sonuçlanıp sonuçlanmayacağından emin değiller.

Fed kararlarının ardından gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi dün Kasım sonundan bu yana ilk kez yüzde 10 seviyesinin altını test ederken, dolar/TL yaklaşık 4 ayın en düşük seviyelerinde bulunuyor.

Fed önceki gün sonlanan toplantısında faizleri sabit tutma kararı alarak ABD’deki ılımlı ekonomik büyümenin ve “güçlü istihdam artışının” bu yıl politikayı sıkılaştırmasına izin vereceğini söylerken, faiz artış sayısındaki beklenti bu yıl için iki kez 0.25 puanlık artış olarak yenilendi.

Faizlerin yaklaşık 10 yıllık süreden beri ilk kez artırıldığı Aralık ayında 2016 için dört faiz artışı öngörülüyordu.

Dün saat 1723’te 2.8545/2.8567 seviyesinde olan dolar/TL, bu sabah saat 0900’da 2.8502/2.8524 seviyesindeydi.

Dün aynı saatte 3.0413/3.0442 seviyesinde olan sepet bazında TL bu sabah 3.0352/3.0378, 3.2289/3.2314 seviyesindeki euro/TL ise 3.2209/3.2232 seviyesinde işlem görüyor.

Tahvil-bono piyasasında ise 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvil dün yüzde 9.99 seviyesini test ettikten sonra spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 10.05 olurken, valörde son işlem yüzde 10.04 oldu.

İki yıllık gösterge olan 14 Haziran 2017 itfalı tahvil faizi de dün gerilerken, spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 10.30 olurken, valörde son işlem yüzde 10.26 oldu.

TEB Stratejisti Erkin Işık, yüksek emtia ve petrol fiyatlarının Türkiye’nin ödemeler dengesi ve enflasyonu üzerinde olumsuz etkisi nedeniyle TL’nin benzer para birimlerine göre daha kötü performans gösterdiğini söyleyerek, “Finansal koşullardaki iyileşme paralelinde TCMB’nin faiz indirimi yapabileceği beklentisi de daha zayıf performansta etkili. Bugünkü AB ve Türkiye görüşleri de önemli olacak ve bir anlaşmaya varılamaması Türk varlıkları için olumsuz sayılabilir” dedi.

Bankacılar kurdaki gerilemeye paralel dün görülen yoğun kurumsal döviz talebinin de TL’nin dolar karşısındaki değer kazancında diğer gelişme olan ülke para birimlerinin bir miktar gerisinde kalmasına neden olduğunu söylemişti.

Fed kararları ardından gözler TCMB’nin gelecek hafta yapacağı toplantıya çevrilirken,

Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem, dün TCMB’nin önümüzdeki hafta bir faiz indirimi yapabileceğini, böyle bir fırsatı olduğunu özellikle üst bantta bir indirimin söz konusu olabileceğini söyledi. fiyatlara çok ciddi bir şekilde yansımasa da analistler global bazda uygulanan genişlemeci politikalar, kurda görülen gerileme ve enflasyondaki düşüşün desteği ile üst bantta bir indirimin gündeme gelebileceğine dikkat çekiyor.

Faiz kararını 24 Mart’ta açıklayacak olan TCMB’nin politika faizi yüzde 7.5, faiz koridorun alt bandı yüzde 7.25 ve faiz koridorun üst bandı yüzde 10.75 seviyesinde bulunuyor.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/bono-fx-fed-sonras%C4%B1-artan-global-risk-i%C5%9Ftah%C4%B1-ile-kur-ve-faiz-geriledi,-d%C4%B1%C5%9F-geli%C5%9Fmeler-izlenecek-88008

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla