Paylaş

Döviz Haberleri

BONO&FX-Fed sonrası global piyasalarda ralli ile kur 2.83’ün altını test etti, faizler tek haneye geriledi

BONO&FX-Fed sonrası global piyasalarda ralli ile kur 2.83’ün altını test etti, faizler tek haneye geriledi

BONO&FX-Fed sonrası global piyasalarda ralli ile kur 2.83’ün altını test etti, faizler tek haneye geriledi

İSTANBUL, 30 Mart (Reuters) – ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımlarında temkinli olacağını açıklaması ardından dolar/TL yaklaşık dört ayın en düşük seviyelerini test etti, 2 ve 10 yıllık gösterge tahvil faizleri ise tek haneye geriledi.

Ancak bankacılar TL’nin dolar karşısında değer kazanımında diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinin gerisinde kaldığına dikkat çekerken, bunun temelinde ise Fed açıklamaları sonrası mevcut ortamın TCMB’nin faiz indirimlerine devam etmek için elini rahatlatıyor olmasının yattığını söylüyorlar.

Sabah saatlerinde 2.8250’ye kadar gerileyen dolar/TL öğleden sonra kazançlarının bir kısmını geri vererek 2.84 seviyesini aşsa da bu seviyelerde kalıcı olamadı.

Denizbank Özel Bankacılık Grubu Yönetmeni Orkun Gödek, Fed Başkanı Janet Yellen’ın açıklamaları sonrasında küresel piyasalarda dolara karşı açılan uzun pozisyonlarda artış olduğunu, dolar endeksinin gerilediğini söyleyerek, “Gelişmekte olan ülke para birimlerine baktığımızda Asya para birimleri ve Güney Afrika randında değerlenme dikkat çekiyor, TL ise görece performans olarak geride kaldı. Fed sonrasında Nisan ayı PPK toplantısında TCMB’nin faiz indirimlerine devam edebileceği ve olası yönetim değişikliği senaryoları TL’nin değerlenmesine engel olan birkaç konu başlığı” dedi ve şöyle devam etti:

“Tahvil faizlerinde bilhassa da kısa vadeli gösterge kağıtlarda gerileme sürebilir. En önemli katalizör Mart ayı enflasyon rakamı olacak. TCMB’nin ve piyasanın beklediği şekilde yıllık enflasyon gerilerse faizlerde düşüş sürebilir. Dolar/TL için en önemli destek seviyesi şu an için 2.83. Aşağısında kapanışların yeni bir hikaye ile desteklenmesi gerekiyor, 2.8 seviyesinin altı kalıcı olarak ancak bu şekilde gündeme gelebilir.”

Yellen dün yaptığı bir konuşmada Fed’in faiz artışı konusunda temkinli davranması gerektiğini söyleyerek, son dönemlerde yeni bir faiz artışının yakın olabileceğine dair sinyaller veren diğer Fed üyelerinden farklı bir ton takındı.

Bazı Fed yetkilileri son dönemlerde açıklanan pozitif enflasyon ve imalat verilerinin ardından Nisan ayında yeni bir sıkılaşmanın ele alınabileceği sinyallerini verirken, Yellen henüz buna hazır olmadığını gösterdi.

Bir bankanın döviz masası müdürü ise, “Fed’in bu kadar güvercin olduğu bir ortamda, TCMB’nin faiz indirimi için de ortam daha da iyi oldu. O nedenle diğer gelişmekte olan ülke para birimleri değer kazanırken, TL biraz daha geride kalacaktır. Kurda genel eğilim aşağı yönlü ancak dolar/TL 2.80 seviyelerine yaklaştıkça girişler de durabilir. Orta uzun vadede TL’ye dönük iyimserliği devam ettirecek başka bir hikaye şimdilik kalmadı, risk çok. Dolar/TL’de 2.80 ve altından yerli ve yabancının dolar talebi başlayacaktır” dedi.

Dün saat 1644’te 2.8662/2.8667 seviyesinde olan dolar/TL TRYTOM=D3, ilk etapta 20 Kasım’dan beri en düşük olan 2.8250’ye kadar geriledi. Sonrasında yönünü yukarı çeviren dolar/TL 2.84 seviyesini aşsa da saat 1726’da 2.8315/2.8329 seviyesinde.

Dün 3.0387/3.0397 seviyesinde olan sepet bazında TL TRYBASKETD3= aynı saatte 3.0225/3.0243, 3.2120/3.2133 seviyesinde olan euro/TL ise 3.2133/3.2151 seviyesinde işlem görüyor.

Tahvil-bono piyasasında dün valörde son işlemde yüzde 10.12 olan 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 9.98’e kadar geriledikten sonra spot kapanışta ortalama yüzde 10.01, valörde son işlemde yüzde 10 seviyesindeydi.

Öte yandan dün valörde son işlemde yüzde 10.12 seviyesinde olan iki yıllık gösterge 14 Haziran 2017 itfalı tahvilde ise henüz işlem geçmedi.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/bono-amp;fx-fed-sonras%C4%B1-global-piyasalarda-ralli-ile-kur-2.83’%C3%BCn-alt%C4%B1n%C4%B1-test-etti,-faizler-tek-haneye-geriledi-96254

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla