Paylaş

Döviz Haberleri

BONO&FX-Fed tutanakları sonrası dolar/TL geriledi, dış piyasalardaki gelişmeler izleniyor

BONO&FX-Fed tutanakları sonrası dolar/TL geriledi, dış piyasalardaki gelişmeler izleniyor

BONO&FX-Fed tutanakları sonrası dolar/TL geriledi, dış piyasalardaki gelişmeler izleniyor

İSTANBUL, 17 Ağustos (Reuters) – Dolar/TL, dün akşam yayınlanan Fed tutanaklarının faiz artırımının ertelenebileceğine işaret etmesinin ardından doların değer kaybına paralel yönünü aşağı çevirdi.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yaptığı son politika toplantısının tutanakları, politika yapıcıların son dönemdeki düşük enflasyon konusunda daha temkinli olduklarını ve bazı üyelerin enflasyon trendinin geçici olduğu netleşene kadar faiz artırımını durdurmak istediklerini gösteriyor.

Fed’in dün açıklanan 25-26 Temmuz tarihli toplantı tutanakları Fed’in 4.2 trilyon dolarlık hazine tahvili ve ipoteğe dayalı menkul kıymet portföyünü azaltmaya hazır olduğunu gösterdi. yandan ABD Başkanı Donald Trump, bazı CEO’ların istifalarının ardından sanayi politikaları konusunda şirketlerle istişare yürüttüğü iki konseyi feshetti. Bu gelişme de doların değer kaybında etkili oldu.

Yurtiçinde bugün açıklanacak bir veri bulunmazken, piyasalar dış verileri izleyecek. Bu çerçevede saat 1130’da İngiltere perakende satışlar, saat 1200’da euro bölgesi enflasyon, saat 1530’da ABD işsizlik maaş başvuruları ve Philadelphia Fed imalat endeksi, saat 1615’te ABD sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı verileri açıklanacak.

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, Fed tutanaklarının yeni bir faiz artırımı beklentisini törpülemesi ve enflasyonun halen çok düşük olduğunu öne çıkartmasının yanı sıra ABD Başkanı Donald Trump’ın CEO’lardan oluşan Danışma Kurulu’nu üst üste istifalar sonrasında dağıtmasının da dolara kan kaybettirdiğini söyledi.

Erkan, “Bu sayede TL’nin olumlu bir noktaya geldiğini görüyoruz. İçeride tahvil faizleri, başarılı geçen Hazine ihalelerine rağmen çıkma eğilimini sürdürüyor ve o konuda dikkatler gelecek haftanın ihalelerine çevrildi. Yurtdışı etkisiyle gelen değer kazancının sürdürülebilmesi için TL’nin 3.52 altındaki pozisyonu koruması gerekli. Bu durumda 3.49’a kadar olabilecek bir teknik geri çekilme desteklenebilir” dedi.

Erkan, dolar/TL’nin 3.52 altında kalamaması durumunda ise 3.52–3.54 bandı ekseninde kalacağını belirtti.

Dün saat 1655’te 3.5257/3.5268 seviyesinde olan dolar/TL TRYTOM=D3 , bu sabah saat 0911’de 3.5187/3.5209 seviyesinde işlem görüyor.

Sepet bazında TL aynı saatte 3.8307/3.8332, euro/TL ise 4.1425/4.1458 seviyesinde bulunuyor.

Tahvil bono piyasasında ise 10 yıllık gösterge tahvilde bileşik faiz dün spot kapanışta ortalama yüzde 10.84 seviyesinde gerçekleşirken, valörde son işlem yüzde 10.82 oldu.

Öte yandan iki yıllık gösterge tahvilde bileşik faiz dün spot kapanışta ortalama yüzde 11.75 seviyesindeydi.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/bonoampfxfed-tutanaklar-sonras-dolartl-geriledi-ds-piyasalardaki-gelismeler-izleniyor-501061

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla