Paylaş

Döviz Haberleri

BONO&FX-Fed ve TCMB sonrası TL’de yaşanan iyimserlik sonrası kur bugün yatay seyretti

BONO&FX-Fed ve TCMB sonrası TL’de yaşanan iyimserlik sonrası kur bugün yatay seyretti

ANKARA, 28 Temmuz (Reuters) – ABD Merkez Bankası’nın (Fed) sıkılaştırma adımlarının yavaş ilerleyeceğine, Merkez Bankası’nın (TCMB) da sıkı politikanın sürdürüleceğine yönelik açıklamalarının ardından TL’de yaşanan iyimserlik sonrası dolar/TL bugün anlamlı bir değişim göstermedi.

TCMB’nin kısa vadeli faizleri sabit tuttuğu PPK toplantısının metninde de büyük bir değişiklik gözlenmezken, sıkı duruşunu korumaya devam edecek olması piyasada olumlu algılandı.

Hafta ortasında 3.55’in üzerinde işlem gören dolar/TL Fed ve TCMB sonrası bu sabah güne 3.53’ün hemen üzerinde başlamıştı. Kur saat 1730’da 3.5319/3.5325 seviyesinde işlem gördü.

Sepet bazında TL aynı saatte 3.8385/3.8397, euro/TL ise 4.1454/4.1456 seviyesinde.

Fed devasa tahvil alımlarıyla büyüyen bilançosunu daraltmaya “nispeten yakında” başlayacağını açıklayarak bu sürecin Eylül ayında başlayacağı yönündeki yaygın beklentiyi desteklerken, ABD’de enflasyonunun düşük olduğunu öncekinden daha açık bir şekilde ifade etti.

Fed manşet ve çekirdek enflasyonun gerilediğine dikkat çekerken, bu gerilemeyi nitelemek için kullandığı “yakın dönemde” ifadesini çıkararak enflasyondaki yavaşlamasının geçici olmayabileceğinin ipucunu verdi. Metindeki bu değişiklik piyasalarda harekete yol açtı.

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in açıklamaları da TL tarafına pozitif yansıdı. Şimşek Türkiye’de faizlerin yüksek olduğunu; faizi, tasarruf artışı, katma değeri artırarak, yatırım ortamını iyileştirerek, uzun vadeli fonu çekerek düşürebileceklerini söyleyerek, “TCMB üzerinde yönlendirmeyle faizi aşağı çekemeyiz” dedi.

Tahvil bono piyasasında ise 10 yıllık gösterge tahvilde bileşik faiz dün spot kapanışta ortalama yüzde 10.58, valörde son işlemde yüzde 10.61 seviyesindeydi. Bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz ve valörde son işlem yüzde 10.62 oldu.

Öte yandan iki yıllık gösterge tahvilde bileşik faiz dün spot kapanışta ortalama yüzde 11.50, valörde son işlemde yüzde 11.51 seviyesindeydi. Bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz ve valörde son işlem yüzde 11.53 oldu.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/bono-amp;fx-fed-ve-tcmb-sonras%C4%B1-tl’de-ya%C5%9Fanan-iyimserlik-sonras%C4%B1-kur-bug%C3%BCn-yatay-seyretti-499809

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla