Paylaş

Döviz Haberleri

BONO&FX-Gelişmekte olan ülke para birimlerindeki kayıplara paralel dolar/TL yükseldi, Fed bekleniyor

BONO&FX-Gelişmekte olan ülke para birimlerindeki kayıplara paralel dolar/TL yükseldi, Fed bekleniyor

BONO&FX-Gelişmekte olan ülke para birimlerindeki kayıplara paralel dolar/TL yükseldi, Fed bekleniyor

İSTANBUL, 16 Mart (Reuters) – ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu akşam açıklanacak olan Mart ayı faiz toplantısı kararları öncesi gelişmekte olan ülke para birimlerindeki değer kaybına paralel dolar/TL 2.93 seviyesine yaklaştı.

Fed’in bu toplantısında her ne kadar bir adım atılması beklenmese de Fed üyelerinin ekonomik beklentilerinin güncellenmesi ve Fed Başkanı Janet Yellen’ın gerçekleştireceği basın toplantısı açısından önem taşıyor.

Bir bankacı, “Fed başta enflasyon ve büyüme olmak üzere ekonomik projeksiyonlarda yukarı yönlü revizyonlar ve global ekonomiye dair Ocak ayına kıyasla daha iyimser bir açıklama yaparsa, dolarda değerlenme görürüz ki bu durum gelişmekte olan ülke para birimlerini olumsuz etkileyecektir” dedi.

Fed kararları öncesi dolarda değerlenme ve pozisyonların kapanması nedeniyle gelişmekte olan ülke para birimlerinde dolar karşısında kayıplar bugün de genel çerçevede devam etti.

Yatırımcılar faiz artırımının ne zaman yapılacağına dair yeni bir yönlendirme yapacağı beklentisi ile pozisyon alırken, güçlü ABD verilerinin ardından dar bir bantta hareket eden dolar yükseldi.

ABD’de çekirdek enflasyon Şubat ayında beklentilerin üzerinde artması ve konut başlangıçlarının beklentileri aşmasıyla dolar önde gelen para birimleri karşısında değer kazandı. Ancak hareketler verilerin Fed kararlarının önemli bir etki yaratmayacağı beklentisi ile sınırlı kaldı.

Güney Afrika randı yüzde 1.7, Brezilya reali yüzde 1.5, TL ise yüzde 0.8 değer kaybetti. Öte yandan petrol fiyatlarındaki toparlanma son günlerde değer kaybeden rublenin bugün yüzde 1’e yakın eğer kazanmasına neden oldu.

Petrol fiyatları üreticilerin gelecek ay Katar’da üretimi dondurma önerisini görüşmek üzere toplanacakları açıklaması ve ABD ham petrol üretiminde düşüş sinyalleri ile toparlandı.

Bu sabah saat 0904’te 2.9052/2.9066 seviyesinde olan dolar/TL, 2.9295’e kadar yükseldikten sonra saat 1705’te 2.9222/2.9233 seviyesindeydi.

Bu sabah 3.2235/3.2247 seviyesinde olan sepet bazında TL aynı saatte 3.0775/3.0790, 3.2220/3.2240 seviyesindeki euro/TL ise 3.2348/3.2388 seviyesinde işlem görüyor.

Tahvil-bono piyasasında ise 11 Şubat 2026 itfalı yeni 10 yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 10.16 olurken, valörde son işlem yüzde 10.24 oldu. Bugün ise spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 10.25 olurken, valörde son işlem yüzde 10.29 oldu.

İki yıllık gösterge olan 14 Haziran 2017 itfalı tahvilde ise dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 10.43 oldu. Bugün ise spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 10.50 olurken, valörde son işlem yüzde 10.51 oldu.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/bono-fx-geli%C5%9Fmekte-olan-%C3%BClke-para-birimlerindeki-kay%C4%B1plara-paralel-dolar-tl-y%C3%BCkseldi,-fed-bekleniyor-87803

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla