Paylaş

Döviz Haberleri

BONO&FX-İstanbul’daki patlama küresel iyimserliğin TL’ye etkisini sınırladı

BONO&FX-İstanbul’daki patlama küresel iyimserliğin TL’ye etkisini sınırladı

BONO&FX-İstanbul’daki patlama küresel iyimserliğin TL’ye etkisini sınırladı

İSTANBUL, 12 Mayıs (Reuters) – Küresel risk iştahında son dönemde yaşanan azalış bugün yerini kısmen de olsa iyimserliğe bırakırken siyasi gündemin yeniden ön plana çıkmasıyla kırılganlığı artan TL İstanbul’daki patlamanın da etkisiyle bugünkü iyimserliği sınırlı yansıtabildi.

Geçen hafta AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun görevlerini bırakacağını açıklamasının ardından siyasi risklerin tekrar ön plana çıkması ve önümüzdeki dönemde ekonomi yönetimi ile politikalarının nasıl şekilleneceğine ilişkin endişeler TL varlıklar üzerinde baskı oluşturuyor.

Haber televizyonları İstanbul Sancaktepe’de askeri hava alanı yakınlarında askeri servis aracının geçişi sırasında bir araç içinde patlama meydana geldiğini duyururken, patlamada altı asker ve bir sivil hafif yaralandı.

Dün gün içinde 2.9757’ye kadar yükselen ve günü 2.96 civarında tamamlayan dolar/TL TRYTOM=D3 , bu sabah saat güne 2.96’nın hemen altında başladıktan sonra 2.9410’a kadar gerilemişti. Ancak küresel piyasaları izleyen kur İstanbul’daki patlamanın da etkisiyle kazançlarını koruyamadı ve günü saat 1756’da 2.9537/2.9542 seviyesinde tamamladı.

Dolar/TL geçen haftaya dolardaki küresel zayıf seyre paralel altı ayın en düşük seviyeleri olan 2.80’in altında başlamış ancak artan risklerle yönünü yukarı çevirerek iki ayın en yükseği olan 2.9765 seviyesini test etmişti.

Bu sabah güne 3.1650 civarında olan sepet bazında TL TRYBASKETD3= aynı saatte 3.1586/3.1603, 3.3750 civarında olan euro/TL ise 3.3656/3.3677 seviyesinde işlem gördü.

FAİZ ADIMLARI TL’DE DAHA ÇOK RİSK DOĞURABİLİR

Bankacılar diğer taraftan TCMB üzerinde faiz konusunda politik baskının devam ettiğini, enflasyonda görülen düşüşün de TCMB’nin elini rahatlattığını belirtirken; bütün bu unsurlar bir araya geldiğinde TL’nin küresel risk iştahında bir azalma olduğunda en çok etkilenecek para birimlerinin başında geleceğine dikkat çekiyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün yaptığı bir açıklamada ekonominin ritmini düşürecek tutum içine giren kimselere karşı en küçük müsamaha gösterilemeyeceğini belirterek, finansman konusunda yaşanan sıkıntıların çözümü için faizlerin düşürülmesi başta olmak üzere dile getirdiği hususların daha fazla dikkate alınması gerektiğini söyledi.

Erdoğan, “Finans sektörünün bankacılık sektörünün girişimcilerin önünü açması lazım. Bu nasıl olacak? Bu, faizi düşürmek suretiyle olacak. Bu adımın atılması lazım, ekonomi sadece bir tarafın kazanacağı değil, hep birlikte kazanabileceğimiz bir alan” dedi.

AKP’nin 22 Mayıs’ta yapılacak olağanüstü kongresinin hemen ardından 24 Mayıs’taki PPK toplantısında alınacak kararların TL varlıkların seyrinde önemli olacağını belirten bankacılar, dolar/TL’deki yukarı eğilimin de sürmesini bekliyor.

Tahvil-bono piyasasında ise geçen hafta çift haneyi test eden 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 10.02, valörde son işlemde yüzde 9.97 seviyesindeydi. Bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 9.92 valörde son işlem ise yüzde 9.94 seviyesinde gerçekleşti.

Öte yandan 14 Haziran 2017 itfalı iki yıllık gösterge tahvil dün spot kapanışta yüzde 9.80 seviyesindeydi. Bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 9.69 valörde son işlem ise yüzde 9.76 seviyesinde gerçekleşti.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/bono-amp;fx-istanbul’daki-patlama-k%C3%BCresel-iyimserli%C4%9Fin-tl’ye-etkisini-s%C4%B1n%C4%B1rlad%C4%B1-99761

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla