Paylaş

Döviz Haberleri

BONO&FX-Kur ve faiz günü sınırlı yükselişle tamamladı; piyasalar Fed Başkanı’nın bugünkü konuşmasını bekliyor

BONO&FX-Kur ve faiz günü sınırlı yükselişle tamamladı; piyasalar Fed Başkanı’nın bugünkü konuşmasını bekliyor

BONO&FX-Kur ve faiz günü sınırlı yükselişle tamamladı; piyasalar Fed Başkanı’nın bugünkü konuşmasını bekliyor

İSTANBUL, 27 Mayıs (Reuters) – Yeni hükümetin ekonomi yönetimini büyük ölçüde koruyarak göreve başlamasının ardından haftaya sert düşüşle başlayan dolar/TL gerek kâr satışları gerekse küresel piyasalarda doların değer kazancı etkisiyle bugünü yükselişle tamamladı.

Yurtdışında odak noktası ise ilki Haziran ayında olmak üzere bu yıl iki faiz artırım beklentilerinin son dönemde artmaya başladığı Fed politikalarında olmaya devam ederken yatırımcılar piyasa kapanışının ardından Fed Başkanı Janet Yellen’ın yapacağı konuşmada önümüzdeki döneme ilişkin faiz politikasına dair ipuçlarını takip edecek.

Bu sabah güne 2.94’ün hemen altında başlayan dolar/TL TRYTOM=D3 , saat 1740’ta haftayı 2.9504/2.9515 seviyesinde tamamlamaya hazırlanıyor. Bu sabah 3.11 civarında işlem gören sepet bazında TL TRYBASKETD3= aynı saatte 3.1179/3.1191, 3.2850 civarında olan euro/TL ise 3.2853/3.2871 seviyesinde işlem görüyor.

KABİNE İYİMSERLİĞİ VE SORU İŞARETLERİ

AKP Genel Başkanı Binali Yıldırım tarafından Salı günü açıklanan yeni kabinede Şimşek’in yine Başbakan Yardımcısı, Naci Ağbal’ın da Maliye Bakanı olarak yer alması son dönemde yeni kabinede ekonomi yönetiminin nasıl şekilleneceği ve Şimşek’in yer alıp almayacağına yönelik endişelerin hakim olduğu piyasalarda olumlu karşılanırken, sabah saatlerinde dolar karşısında 3.01 seviyesini aşan TL yaklaşık yüzde 2 değer kazanmıştı.

Ancak görev dağılımına bakıldığında Şimşek’in bir önceki kabinedeki tüm görevlerinin aynı şekilde devam etmediği ortaya çıktı.

Resmi Gazete’de görev dağılımına göre Hazine, Merkez Bankası (TCMB) ve kamu bankaları Şimşek’e bağlanırken, daha önceki hükümette Şimşek’e bağlı olan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’ye bağlandı.

Öte yandan 64. Hükümet’te Şimşek’in görev tanımı olarak yer alan “ekonomik konularda genel koordinasyon” ifadesi Binali Yıldırım Başbakanlığındaki yeni hükümete ait başbakan yardımcıları görev dağılımında herhangi bir başbakan yardımcısı görevleri arasında yer almadı.

Şimşek’in ekonomik koordinasyonu görevini almaması sonrası piyasada “Acaba ekonomide iki başlı bir dönem mi başlıyor” soru işaretleri oluşsa da ilk etapta ciddi bir piyasa tepkisi görülmedi.

Nitekim Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan konuya ilişkin Başkanlık genelgesine göre Ekonomi Koordinasyon Kurulu Başkanlığını, Başbakan Binali Yıldırım yürüteceği ve Başbakan’ın bulunmadığı toplantılarda Kurul’a Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek başkanlık edeceği açıklandı. diğer taraftan ise Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem, Merkez Bankası’nın (TCMB) Başbakan yardımcıları görev dağılımında para ve mali piyasaların daha etkin koordinasyonu yönünde görev paylaşımı yapıldığını, bu paylaşımın ikili yapı olarak adlandırılmaması gerektiğini söyledi. bu gelişmeler sonrası her ne kadar Şimşek’in görevlerinin azaltılması bazı soru işaretleri oluştursa piyasalar olumsuz bir fiyatlama için uygulamada ileriki dönemlerde yaşananlara göre hareket edileceğini belirttiler. Sert bir satış baskısı yerine sürecin takip edileceğini söylediler.

Tahvil-bono piyasasında ise 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 10.10, valörde son işlemde yüzde 9.92 seviyesindeydi. Bugün spot kapanış yüzde 9.92 valörde son işlem yüzde 9.99 oldu.

Öte yandan 14 Haziran 2017 itfalı iki yıllık gösterge tahvil ise dün spot kapanışta ortalama yüzde 9.47 bileşik seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 9.34 oldu. Bugün spot kapanış yüzde 9.37 seviyesinden gerçekleşti.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/bono-amp;fx-kur-ve-faiz-g%C3%BCn%C3%BC-s%C4%B1n%C4%B1rl%C4%B1-y%C3%BCkseli%C5%9Fle-tamamlad%C4%B1;-piyasalar-fed-ba%C5%9Fkan%C4%B1’n%C4%B1n-bug%C3%BCnk%C3%BC-konu%C5%9Fmas%C4%B1n%C4%B1-bekliyor-100975

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla