Paylaş

Döviz Haberleri

BONO&FX-Kur ve faizde AB Türkiye yakınlaşması ve küresel piyasalar takip izleniyor

BONO&FX-Kur ve faizde AB Türkiye yakınlaşması ve küresel piyasalar takip izleniyor

BONO&FX-Kur ve faizde AB Türkiye yakınlaşması ve küresel piyasalar takip izleniyor

ANKARA, 8 Mart (Reuters) – Avrupa Birliği liderleri ile Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Brüksel’de bir araya gelmesi ardından son zamanlarda yeniden ivme kazanan Türkiye-AB ilişkileri ve küresel piyasalar kur ve faizde ana belirleyici olmayı sürdürecek.

Bankacılar bugün iç piyasada Ocak ayına ilişkin sanayi üretimi verilerinin izleneceğini, Perşembe günü sonuçları açıklanacak Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararının gelişmekte olan ülke piyasaları üzerinde haftanın en belirleyici gündem maddesi olacağını, bunun dışında Çin verilerinin de yakından izlenmeye devam edileceğini söylediler.

Çin’de Şubat ayı ticaret performansı ekonomistlerin beklediklerinden çok daha kötü çıkarken, ihracat altı yıldan uzun bir sürenin en sert düşüşünü gösterdi. İhracat bir yıl öncesine göre yüzde 25.4 düşerek piyasaların beklediğinden iki kat daha kötü çıktı. İthalat da yüzde 13.8 düşerek üst üste 16. ay geriledi. diğer taraftan ise Avrupa Birliği liderleri Ankara’nın, Türkiye’den giden bütün göçmenlerin geri alınmasını öngören teklifini memnuniyetle karşılarken; Ankara’nın daha çok para, hızlandırılmış AB üyelik görüşmeleri ve daha hızlı vizesiz seyahat izni gibi taleplerinde prensipte anlaştı. Anlaşmanın önemli detayları henüz belli değilken, liderler 17-18 Mart’ta yapılması planlanan bir sonraki zirveye kadar yetkililerden Türkiye ile anlaşmaya ulaşılması için daha fazla çalışma yapmalarını istedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İngiltere Başbakanı David Cameron ile diğer isimler Türkiye’nin Brüksel’de zirvesindeki sürpriz önerisini, Avrupa’nın göçmen krizinde potansiyel bir dönüm noktası olarak görüyor.

Avrupa Birliği liderleri Ankara’nın, Türkiye’den giden bütün göçmenlerin geri alınmasını öngören teklifini memnuniyetle karşılarken; Ankara’nın daha çok para, hızlandırılmış AB üyelik görüşmeleri ve daha hızlı vizesiz seyahat izni gibi taleplerinde prensipte anlaştı. bankanın döviz masası işlemcisi, “Mülteci sorununun çözümünde AB’nin Türkiye’ye ihtiyacı olması nedeniyle ilişkilerin yeniden hız kazanması olumlu. Dünkü görüşmelerden net olarak sonuç alınamamış görünüyor ancak ciddi bir ilerleme görünüyor. Piyasa açısından önemli olan Türkiye’nin batıya siyasi anlamda yakınlaşması batının hukuki, insani yönlerine doğru ilerlemesi olur” dedi.

Küresel piyasalarda dalgalı ancak genel olarak gelişmekte olan ülkeler lehine risk iştahı canlı kalırken dün akşam 2.9250 civarında günü tamamlayan dolar/TL TRYTOM=D3 saat 0849’de 2.9223/2.9240 seviyesinde işlem gördü. Dün akşam 3.0650 civarında olan sepet bazında TL TRYBASKETD3 aynı saatte 3.0711/3.0727, 3.2050 civarında olan euro/TL ise 3.2196/3.2217 seviyesinde işlem görüyor.

ECB İZLENECEK

ECB’nin bu hafta gerçekleştirilecek toplantısında düşük emtia fiyatlarının deflasyon riskini artırmasından dolayı para politikasında gevşemeye gitmesine neredeyse kesin gözüyle bakılırken, Çin’den gelecek bir dizi veri de gelişen ekonomilerdeki yavaşlama hakkında daha net fikirler verecek.

Yıllar boyunca süren krizin ardından bir de aşırı düşük enflasyon ile mücadele eden ECB’nin Perşembe günü yapacağı toplantıda faizleri artırmasına neredeyse kesin gözüyle bakılırken, asıl önemli faktörlerin detaylarda gizli olması bekleniyor.

Piyasanın beklentisi 10 baz puanlık indirimle faizlerin negatif alanın daha derinlerine çekileceği olurken, bankanın 1.5 trilyon euroluk varlık alım programında da bir değişiklik yapması bekleniyor. Bazı analistler aylık varlık alımlarının 10 milyar euro artırılmasını bekliyor. piyasasında ise 11 Şubat 2026 itfalı yeni 10 yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanış yüzde 10.41, valörde son işlem yüzde 10.44 bileşik seviyesinde gerçekleşti. Öte yandan iki yıllık gösterge olan 14 Haziran 2017 itfalı tahvilde ise dün spot kapanışta bileşik faiz yüzde 10.68, valörde son işlem yüzde 10.70 oldu.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/bono-fx-kur-ve-faizde-ab-t%C3%BCrkiye-yak%C4%B1nla%C5%9Fmas%C4%B1-ve-k%C3%BCresel-piyasalar-takip-izleniyor-86982

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla