Paylaş

Döviz Haberleri

BONO&FX-Kurda jeopolitik endişeler ile EM’lerden negatif ayrışma sürüyor, küresel iyimserlik etkiyi sınırlıyor

BONO&FX-Kurda jeopolitik endişeler ile EM’lerden negatif ayrışma sürüyor, küresel iyimserlik etkiyi sınırlıyor

BONO&FX-Kurda jeopolitik endişeler ile EM’lerden negatif ayrışma sürüyor, küresel iyimserlik etkiyi sınırlıyor

İSTANBUL, 17 Şubat (Reuters) – Suriye’ye ilişkin hafta sonundan itibaren artan gerilim, dolar/TL’de jeopolitik endişeler kaynaklı negatif ayrışmanın bugün de devam etmesine neden olurken küresel iyimserlik etkiyi sınırlıyor.

Güne 2.98’i aşarak başlayan dolar/TL gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde yaşanan iyimserliğin desteğiyle yönünü aşağı çevirse de benzer para birimlerinin gerisinde kaldı.

Bankacılar negatif ayrışmanın ana nedeni olarak jeopolitik endişelerin henüz sona ermemiş olmasını gösterirken, TL bugün gelişmekte olan ülke para birimleri arasında dolar karşısında en az değer kazanan para birimi oldu. Benzer para birimlerinde ise yüzde 2’yi aşan değer kazançları dikkat çekti.

Bankacılar dolar/TL’nin sabah saatlerinde bu ay ilk kez 2.98 seviyesine yükseldiğinde “Bu bir savaş fiyatlaması değil” görüşünü dile getirirken, böyle bir ihtimalin kuru 3.0750 seviyesinde tarihi rekorun da üzerine atacağını, söz konusu fiyatlamaların sınırdaki endişelerden kaynaklandığına dikkat çekmişlerdi.

Sabah güne 2.98 civarında başlayan dolar/TL saat 1735 itibarıyla 2.9486/2.9500 seviyesine geriledi. Sabah saatlerinde 3.1550 civarında işlem gören sepet bazında TL TRYBASKETD3 aynı saatte 3.1145/3.1163; 3.33 civarında başlayan euro/TL ise 3.2810/3.2829 seviyesinde işlem görüyor.

Suriye’ye ilişkin hafta sonundan itibaren artan gerilim, Türkiye’nin uluslararası koalisyon ile Suriye’de kara harekatı için görüştüğü açıklaması ile bir kademe daha ileri noktaya taşındı.

Analistler bugüne kadar Suriye, Rusya, Türkiye tarafından yapılan açıklamaların gerginliği artırdığını belirtiyorlar. Öte yandan analistler en kötü senaryolardan biri olan Türkiye’nin askeri bir operasyon ile Suriye’de yer alması ihtimalini kuvvetlendiren gelişmelerin her geçen gün artmasının ise piyasalardaki baskıyı da tetiklediğini ifade ediyorlardı.

Suriye’deki gelişmelerle ilgili gazetecilere dün açıklamada bulunan bir Türk yetkili, “Türkiye koalisyon ile Suriye’de kara harekatı için görüşüyor… Suriye’deki savaşı kara harekatı olmadan durdurmak imkansız hale geldi, ABD ve Batı ülkeleri de bu harekatta yer almalı” demişti. bugün hükümet tarafından gelen açıklamalara dikkat çeken bankacılar A Haber canlı yayınında “Savaş meraklısı da maceracı da değiliz” diyen Yalçın Akdoğan’ın açıklamalarının da iyimserliğe destek olduğunu belirttiler.

Suriye silahlı güçlerinin Rus hava gücü ve İran destekli milislerin desteğiyle birkaç hafta önce ülkenin kuzeydoğusunda başlattığı taarruz, orduyu Türkiye sınırının yaklaşık 25 kilometre yakınına kadar getirdi. Suriyeli Kürtlerin silahlı grupları ise durumdan faydalanarak kontrol alanlarını genişletti.

Hafta sonundan itibaren bu durumu engellemek adına Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurları Suriye’deki silahlı Kürt gruplarından PYD/YPG mevzilerini top atışlarıyla vurdu. Başbakan Ahmet Davutoğlu, PYD’nin saldırgan nitelikteki tavırlarının devam etmesi durumunda vurmaya devam edeceklerini açıkladı.

Öte yandan tahvil-bono piyasasında 12 Mart 2025 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 10.79 seviyesinden gerçekleşirken, valörde son işlem yüzde 10.78 oldu. Bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 10.86 seviyesinden gerçekleşirken, valörde son işlem yüzde 10.89 oldu.

14 Haziran 2017 itfalı iki yıllık gösterge tahvil dün spot piyasada ortalama bileşik faiz yüzde 11.17 seviyesinde gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 11.15 oldu. Bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 11.17 seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 11.21 oldu.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/bono-fx-kurda-jeopolitik-endi%C5%9Feler-ile-em’lerden-negatif-ayr%C4%B1%C5%9Fma-s%C3%BCr%C3%BCyor,-k%C3%BCresel-iyimserlik-etkiyi-s%C4%B1n%C4%B1rl%C4%B1yor-85149

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla