Paylaş

Döviz Haberleri

BONO&FX-Küresel piyasaları izleyen dolar/TL yönünü aşağı çevirdi

BONO&FX-Küresel piyasaları izleyen dolar/TL yönünü aşağı çevirdi

BONO&FX-Küresel piyasaları izleyen dolar/TL yönünü aşağı çevirdi

İSTANBUL, 21 Mart (Reuters) – Gelişmekte olan ülke para birimlerinde yaşanan Fed’in faiz artışlarının daha yavaş olacağı beklentisi kaynaklı iyimserliğin devam etmesiyle dolar/TL bugün de aşağı yönlü bir seyir izledi.

İç ve dış jeopolitik gelişmelerin yakından izlendiği piyasalarda haftanın en önemli gündem maddesi Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı olarak görülüyor.

Geçen hafta ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu yıl için faiz artış tahminlerini düşürmesinin ardından artan global risk iştahıyla sert gerileyen dolar/TL, haftanın son işlem gününde ise lokal müşteri talebi ve devam eden güvenlik endişelerinin de etkisiyle yönünü hafif yukarı çevirmişti.

Bu sabah güne 2.88’in hemen altında başlayan dolar/TL TRYTOM=D3 , saat 1733’te 2.8570/2.8578 seviyesinde işlem gördü. Sabah saatlerinde 3.06 civarında olan sepet bazında TL TRYBASKETD3= aynı saatte 3.0350/3.0372, 3.24 civarındaki euro/TL ise 3.2140/3.2166 seviyesinde işlem görüyor.

Bankacılar güvenlik endişelerine rağmen ABD Merkez Bankası’nın bu yıl dört yerine iki faiz artışı öngörmesinin gelişmekte olan ülke piyasalarındaki iyimserliğin ana kaynağı olduğunu iç güvenlik endişelerine rağmen kurda aşağı yönün devam ettiğini belirtiyorlar.

Hafta sonunda İstanbul’da İstiklal caddesinde meydana gelen patlama da güvenlik endişelerini artırdı. Patlamada beş kişi hayatını kaybetti, 39 kişi yaralandı.

Sonuçları 24 Mart’ta açıklanacak olan Mart ayı PPK toplantısında TCMB’nin politika faizini ve faiz koridorunun alt bandını sabit tutması beklenirken, faiz koridorunun üst bandında indirim ise düşük de olsa beklentiler arasına girdi.

Reuters’ın 26 kurum ile gerçekleştirdiği ankette katılımcıların tamamı faiz koridorunun alt bandının sabit tutulacağını beklerken, 1 katılımcı politika faizinde artış bekliyor. Ankete katılan 26 kurumun 19’u faiz koridorunun üst bandının sabit tutulacağını, yedi kurum ise üst bantta 25 ile 50 baz puan aralığında indirim yapılacağını öngörüyor. politika faizi yüzde 7.5, faiz koridorun alt bandı yüzde 7.25 ve faiz koridorun üst bandı yüzde 10.75 seviyesinde bulunuyor.

Tahvil-bono piyasasında ise 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvil Cuma günü spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 10.08 olurken, valörde son işlem yüzde 10.07 oldu. Bugün spot kapanış yüzde 10.10 bileşik seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 10.12 oldu.

İki yıllık gösterge olan 14 Haziran 2017 itfalı tahvil ise Cuma günü spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 10.19 olurken, valörde işlem geçmedi. Bugün spot kapanış yüzde 10.16 bileşik seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 10.16 oldu.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/bono-amp;fx-k%C3%BCresel-piyasalar%C4%B1-izleyen-dolar-tl-y%C3%B6n%C3%BCn%C3%BC-a%C5%9Fa%C4%9F%C4%B1-%C3%A7evirdi-88177

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla