Paylaş

Döviz Haberleri

BONO&FX-Küresel riskten kaçış ve artan iç politik risklerle kur ve faiz sert yükseldi

BONO&FX-Küresel riskten kaçış ve artan iç politik risklerle kur ve faiz sert yükseldi

BONO&FX-Küresel riskten kaçış ve artan iç politik risklerle kur ve faiz sert yükseldi

İSTANBUL, 3 Mayıs (Reuters) – Nisan ayına ilişkin tüketici enflasyonun 3 yılın en düşük seviyesine gerilemesine rağmen küresel piyasalarda yaşanan sert satış baskısı ve artan iç politik risklerle kur ve faiz günü sert yükselişle tamamladı.

Tahvil bono piyasasında getirilerdeki artış 20 baz puanı bulurken TL dolar karşısında yüzde 1.5 civarında değer kaybetti.

ING Bank Özel Bankacılık Stratejisti Pınar Uslu, “Avrupa borsalarında yüzde 2 civarında düşüş görülüyor. Küresel piyasalardaki satışların etkisini iç piyasalarda da görüyoruz ancak tek neden yurtdışı satışlar değil. Artan politik riskin de bugün piyasalarda etkili olduğunu düşünüyorum. Küresel piyasalar satıcılı olduğunda yurtiçindeki riskler yatırımcı gözünde bir anda daha görünür olmaya başlıyor” dedi.

Dün dolardaki küresel zayıf seyre paralel altı ayın en düşük seviyeleri olan 2.80’in altında işlem gören dolar/TL Türkiye piyasalarının kapanış saatlerinden itibaren yönünü yukarı çevirdi. Bu sabah güne 2.80’in hemen üzerinde başlayan TRYTOM=D3 gün içinde yükselişini sürdürerek saat 1745 itibarıyla 2.8459/2.8475 seviyesinden tamamladı. Bu sabah 3.0150 civarında işlem gören sepet bazında TL TRYBASKETD3= aynı saatte 3.0617/3.0637, 3.23 civarında olan euro/TL ise 3.2775/3.2798 seviyesinde işlem gördü.

“Terör saldırıları, Suriye, Rusya… Bu konulardaki riskler devam ediyor ancak bunlara siyasi risklerin de eklenmeye başladığını görüyoruz” diyen Uslu sözlerine şöyle devam etti:

“Bunlardan biri Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun parti içindeki yetkilerinin MKYK’ya devrolması sonrası acaba Davutoğlu ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında sorun ciddi bir boyuta mı gidiyor. Bir diğer taraftan dokunulmazlık komisyondan geçerken Selahattin Demirtaş’ın açıklamaları bunların hepsi önemli.”

AKP’de aylık olarak yapılan ve kongreden sonra partinin en üst karar alma organı olan Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Cuma günü yaptığı toplantıda partideki atama/görevden alma yetkisini Genel Başkan Ahmet Davutoğlu’ndan alarak tekrar MKYK’ya verdi.

Partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada Davutoğlu, amaçlarının Türkiye’yi hedefine ulaştırmak olduğunu belirterek, her makamı elinin tersiyle itebileceğini, hiçbir dava arkadaşının kalbini kırmayacağını söyledi. yandan bugün Reuters’da yayımlanan bir analizde Başbakan Ahmet Davutoğlu ile başkanlık sisteminin yolunu açacak anayasa başta olmak üzere bazı konularda fikir ayrılığına düşen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AKP’de olağanüstü kongre için harekete geçebileceğine de dikkat çekildi. Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ise gelecek hafta TBMM Genel Kurulu’nda oylanması beklenen dokunulmazlıkların kaldırılması halinde hiçbir seçeneğin kendileri için tartışılmaz olmayacağını belirterek, “Parlamentoları halk kurar, halk isterse birden fazla parlamento da kurar” dedi. uzun bir süredir çift haneye yakın seyretmesindeki ana belirleyici olan gıda fiyatlarındaki artışın çift haneden yüzde 1’lere gerilemesiyle yıllık enflasyon Nisan’da yüzde 7.46’dan yüzde 6.57’ye düşerek 3 yılın en düşük seviyesine geriledi. gıda kaynaklı olarak manşet enflasyonda görülen sert düşüşlerin ardından yüzde 6.57 seviyesinin 2016 yılı için dip olabileceğini belirtirken, çekirdek enflasyonun benzer bir trendi yansıtmamasını ise Merkez Bankası’ndan sıkı duruşun devamının gerekliliğine dair bir işaret olarak görüyorlar. GETİRİLERİ DE SERT YÜKSELDİ

Bankacılar tahvil getirilerinin son bir kaç aylık dönemde yüzde 11’li seviyelerden tek haneye gerilediğinin düşünüldüğünde yükselişlerde hem küresel satış baskısının hem de lokal gelişmelerin kar realizasyonu için neden yarattığına da dikkat çektiler.

Tahvil-bono piyasasında 14 Haziran 2017 itfalı iki yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 9.25 seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 9.22 oldu. Bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 9.28 seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 9.36 oldu.

Öte yandan 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 9.25 seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 9.25 oldu. Bugün spot kapanışta bileşik faiz yüzde 9.27 seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 9.46 oldu.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/bono-amp;fx-k%C3%BCresel-riskten-ka%C3%A7%C4%B1%C5%9F-ve-artan-i%C3%A7-politik-risklerle-kur-ve-faiz-sert-y%C3%BCkseldi-98985

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla