Paylaş

Döviz Haberleri

BONO&FX-Kuzey Kore ve ABD arasındaki gerginlik risk iştahını azalttı, kur yükseldi

BONO&FX-Kuzey Kore ve ABD arasındaki gerginlik risk iştahını azalttı, kur yükseldi

İSTANBUL, 9 Ağustos (Reuters) – AB ile Kuzey Kore arasındaki gerginliğin global olarak risk iştahını azaltmasıyla TL dahil gelişmekte olan ülke para birimlerinde değer kayıpları gözlenirken, dolar/TL 3.55 seviyesine hareketlendi, faizler de yükseldi.

Kuzey Kore, ABD Başkanı Donald Trump’ın ülkesine yönelik herhangi bir tehdide “ateş ve öfkeyle” karşılık verileceğini açıklamasının ardından, Pasifik okyanusunda ABD toprağı sayılan Guam adasına füze saldırısı planlarını değerlendirmeye aldığını açıkladı.

İki ülke arasındaki ilişkilerdeki gerilim finans piyasalarını etkiledi.

Bir bankacı, “Kuzey Kore-ABD arasındaki gerginlik nedeniyle güvenilir liman olarak görülen araçlara yönelim var. Gelişmekte olan ülke piyasaları da doğal olarak bundan olumsuz etkileniyor. TL’de ise değer kaybı nispeten daha az. Güney Afrika randı ülkedeki oylama sonucu nedeniyle en olumsuz etkilenen” dedi.

Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma görevden uzaklaştırılması için muhalefetin isteğiyle parlamentoda dün yapılan güven oylamasını kazandı. Ancak lideri olduğu Afrika Ulusal Kongresi (ANC) partisi milletvekillerinden bazılarının muhalefetten yana oy kullanmasıyla, siyasi güç kaybına uğradığı belirtiliyor.

Bu sabah saat 0906’da 3.5350/3.5380 seviyesinde olan dolar/TL, saat 1623’te 3.5461/3.5474 seviyesinde.

Bu sabah 3.8426/3.8456 seviyesinde olan sepet bazında TL aynı saatte 3.8471/3.8486, 4.1509/4.1587 seviyesindeki euro/TL ise 4.1494/4.1512 seviyesinde.

Öte yandan gerginlik nedeniyle ABD tahvil faizlerindeki yükseliş yurtiçi tahvil piyasasına da yansıdı.

Tahvil bono piyasasında 10 yıllık gösterge tahvilde bileşik faiz dün spot kapanışta ortalama yüzde 10.65, valörde son işlemde yüzde 10.67 seviyesindeydi. Bugün spot kapanışta ortalama yüzde 10.73, valörde aynı saatte son işlemde yüzde 10.77 seviyesindeydi.

Öte yandan iki yıllık gösterge tahvilde bileşik faiz dün spot kapanışta ortalama yüzde 11.63, valörde son işlemde yüzde 11.65 seviyesindeydi. Bugün ise spot kapanışta ortalama yüzde 11.69 seviyesindeydi.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/bonoampfxkuzey-kore-ve-abd-arasndaki-gerginlik-risk-istahn-azaltt-kur-yukseldi-500431

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla