Paylaş

Döviz Haberleri

BONO&FX-Petrol fiyatlarında düşüş ve risk iştahında azalma ile EM’ler dolar karşısında gerilerken, TL daha iyi performans gösterdi

BONO&FX-Petrol fiyatlarında düşüş ve risk iştahında azalma ile EM’ler dolar karşısında gerilerken, TL daha iyi performans gösterdi

BONO&FX-Petrol fiyatlarında düşüş ve risk iştahında azalma ile EM’ler dolar karşısında gerilerken, TL daha iyi performans gösterdi

İSTANBUL, 24 Şubat (Reuters) – Petrol fiyatlarındaki düşüş ve genel olarak risk iştahındaki azalmaya paralel gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında değer kaybederken, TL diğer para birimlerinden daha iyi performans gösterdi.

Petrol fiyatlarındaki düşüş küresel risk algısını olumsuz etkilese de Türkiye’nin enerji maliyetlerini azaltıyor olması nedeniyle TL’nin diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine göre daha sınırlı tepki verdiği belirtiliyor.

Öte yandan geçen hafta TL’nin jeopolitik riskler nedeniyle diğer EM’lerden negatif ayrışması ardından bir miktar toparlanma eğilimi de söz konusu.

ING Bank Özel Bankacılık Stratejisti Pınar Uslu, petrol fiyatlarının yönünü yeniden aşağıya çevirmesinin gelişmekte olan ülke para birimlerine olumsuz yansıdığını söyleyerek, “Petrol fiyatlarındaki değişime bağlı olarak risk algısındaki dalgalanmaların TL üzerinde etkisinin benzer gelişmekte olan ülke para birimlerine kıyasla sınırlı kaldığı görülüyor. Petrol fiyatları belirgin bir yön bulana kadar yatırımcıların risk algısındaki değişimlere bağlı olarak varlık fiyatlarının yön bulacağı söylenebilir. Dolar/TL’de 100 günlük basit hareketli ortalamanın bulunduğu 2.93 seviyesi ilk önemli destek, 2.96-2.97 bandı da direnç olarak öne çıkıyor” dedi.

Bugün bütçe açıklamalarının yatırımcılarda hayal kırıklığı yaratması nedeniyle Güney Afrika Randı dolar karşısında yüzde 2’nin üzerinde değer kaybederken, Moody’s’in Brezilya’nın kredi notunu düşürmesiyle realde ve petrol fiyatlarındaki düşüşle rubledeki değer kaybı yüzde 1’e yaklaştı.

TL ise saat 1800 itibariyle dolar karşısında yüzde 0.03 kayıptaydı.

ABD’de yeni konut satışları verisinin beklentilerin altında kalmasıyla gün içinde bir miktar yükselen dolar/TL’nin yönünü tekrar aşağı çevirdiğini söyleyen başka bir bankacı ise, “Son bir haftalık süreçte TL’de yaşanan ciddi değer kaybı sonrası bugün EM’lerdeki bozulmaya az tepki vermiş olabiliriz. Öte yandan Güney Afrika randı, Brezilya reali ve ruble kendi nedenleri ile değer kaybediyor. Diğer EM’ler olumsuzken TL de yatay kaldı” dedi.

Suudi Arabistan’ın petrol üretiminde kesintiye gidilmesi gibi bir planın olmadığını söylemesi ve ABD ham petrol stoklarının rekor seviyelere yükselen raporların ardından petrol fiyatları 33 doların altına geriledi.

İran Petrol Bakanı Bijan Zanganeh de, Suudi Arabistan ve Rusya başta olmak üzere petrol üreticisi bazı ülkelerin getirdiği petrol üretimini sınırlama planını “gülünç” olarak nitelemişti.

Bu sabah saat 0916’da 2.9385/2.9402 seviyesinde olan dolar/TL, saat 1800’de 3.9445/3.9457 seviyesinden işlem gördü.

Bu sabah 3.0866/3.0871 seviyesinde olan sepet bazında TL aynı saatte 3.0949/3.0976, 3.2340/3.2365 seviyesinde olan euro/TL ise 3.2454/3.2475 seviyesinde işlem görüyor.

Tahvil-bono piyasasında ise 12 Mart 2025 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 10.75 seviyesinden gerçekleşirken, valörde son işlem yüzde 10.78 oldu. Bugün ise spot kapanışta bileşik faiz yüzde 10.79 seviyesinden gerçekleşirken, valörde son işlem yüzde 10.89 oldu.

Öte yandan iki yıllık gösterge olan 14 Haziran 2017 itfalı tahvilde ise dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 11.13 seviyesinden gerçekleşirken, valörde son işlem yüzde 11.15 oldu. Bugün ise spot kapanışta son işlemde bileşik faiz yüzde 11.12, valörde son işlemde yüzde 11.15 oldu.

Bugün TCMB’nin ekonomistlere yönelik toplantısı da piyasalar tarafından yakından izlenirken toplantıda verilen mesajlar piyasada her hangi bir fiyatlama değişikliğine yol açmadı.

Toplantıya katılan bankacılar TCMB yetkililerinin sadeleşmeye başlamak için küresel şartların henüz oluşmadığını belirttiğini, gerekirse şartların tamamı oluşmadan da adım atabileceklerini söylediklerini belirttiler.

Bankacılar ayrıca TCMB yetkililerinin sonraki aylarda yükseliş ihtimallerini göz ardı etmemekle birlikte yıllık enflasyonun Ocak ayında yüzde 9.58 ile tepe noktasını görmüş olabileceğini belirttiklerini yıl sonunda ise yüzde 7.5’e gerileyeceğini öngördüklerini de söylediler.

TCMB Şubat ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında beklentilere paralel kısa vadeli faizleri değiştirmedi.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/bono-fx-petrol-fiyatlar%C4%B1nda-d%C3%BC%C5%9F%C3%BC%C5%9F-ve-risk-i%C5%9Ftah%C4%B1nda-azalma-ile-em’ler-dolar-kar%C5%9F%C4%B1s%C4%B1nda-gerilerken,-tl-daha-iyi-performans-g%C3%B6sterdi-85797

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla