Paylaş

Döviz Haberleri

BONO&FX-Piyasada ekonomistler toplantısı ile başta petrol fiyatları olmak üzere dış piyasalardaki gelişmeler izlenecek

BONO&FX-Piyasada ekonomistler toplantısı ile başta petrol fiyatları olmak üzere dış piyasalardaki gelişmeler izlenecek

BONO&FX-Piyasada ekonomistler toplantısı ile başta petrol fiyatları olmak üzere dış piyasalardaki gelişmeler izlenecek

İSTANBUL, 24 Şubat (Reuters) – Suriye’de ateşkes olabileceğine yönelik beklentiler geçen hafta benzer piyasalardan negatif ayrışan Türkiye piyasalarında bir miktar rahatlama yaratırken, bugün TCMB’nin ekonomistler ile gerçekleştireceği toplantı ile dış piyasalardaki gelişmeler izlenecek.

Yurtiçinde bugün açıklanacak önemli bir veri bulunmazken, yurtdışında saat 1700’de ABD yeni konut satışları açıklanacak.

Bir bankanın döviz masası müdürü, “Suriye’deki ateşkes olasılığı piyasa için pozitif. Son dönemde TL benzer para birimlerinden negatif ayrışmıştı. Dolayısıyla yurtdışı piyasalarda bir bozulma olması halinde bile kısa vadede TL’nin biraz daha iyi kalmasını bekleyebiliriz” dedi.

Batı ülkelerinden diplomatik kaynaklar, ABD ile Rusya’nın hazırladığı taslağa göre Suriye’de çatışmaların 27 Şubat’ta sona ermesinin öngörüldüğünü, ancak taslağın İslam Devleti ve Nusra Cephesi örgütlerini kapsamadığını belirtti. Dışişleri Bakanı John Kerry, Cumartesi günü Suriye’de çatışmaların durdurulması teklifinin başarılı olup olmayacağının birkaç gün içinde belli olacağını ve ülkede siyasi geçişin olmaması halinde ABD’nin önünde “B planı” seçeneklerinin bulunduğunu söyledi. yandan petrol fiyatlarında görülen gerilemenin global risk iştahında bozulmaya neden olduğu, bu havanın dış piyasaları olumsuz etkilemesi paralelinde TL tarafına da bir miktar yansıyabileceği belirtiliyor.

İran Petrol Bakanı Bijan Zanganeh, Suudi Arabistan ve Rusya başta olmak üzere petrol üreticisi bazı ülkelerin getirdiği petrol üretimini sınırlama planını “gülünç” olarak niteledi.

Öte yandan Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali Al-Naimi önümüzdeki ay gerçekleştirilecek görüşmelerde üretimin şu anki seviyede dondurulmasına daha fazla ülkenin katılacağını umduğunu belirtirken, büyük petrol üreticileri tarafından yakın zamanda üretimde kesintiye gidilmesi gibi bir planın söz konusu olmadığını söyledi.

Petrol fiyatları dün başladığı keskin kayıpları bugün de devam ettirdi. ABD ham petrolünün varil fiyatı son kapanışa göre yüzde 2.4 değer kaybederek 31.24 dolara gerilerken, Brent ham petrolün varil fiyatı da yüzde 1.4 kayıpla 32.80 dolar oldu. Her iki petrol türü de dünü yüzde 5’in üzerinde kayıplarla kapatmıştı.

Dün saat 1646’da 2.9332/2.9345 seviyesinde olan dolar/TL, bu sabah saat 0916’da 2.9385/2.9402 seviyesinden işlem gördü.

Dün aynı saatte 3.00805/3.0813 seviyesinde olan sepet bazında TL bu sabah 3.0866/3.0871, 3.2270/3.2285 seviyesinde olan euro/TL ise 3.2340/3.2365 seviyesinde işlem görüyor.

Tahvil-bono piyasasında ise 12 Mart 2025 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanışta bileşik faiz yüzde 10.86 seviyesinden gerçekleşirken, valörde son işlem yüzde 10.80 oldu. Bugün ise spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 10.75 seviyesinden gerçekleşirken, valörde son işlem yüzde 10.78 oldu.

Öte yandan iki yıllık gösterge olan 14 Haziran 2017 itfalı tahvilde ise dün spot kapanışta son işlemde bileşik faiz yüzde 11.12 oldu. Bugün ise spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 11.13 seviyesinden gerçekleşirken, valörde son işlem yüzde 11.15 oldu.

TCMB FAİZLERİ DEĞİŞTİRMEDİ

Merkez Bankası (TCMB) Şubat ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında beklentilere paralel kısa vadeli faizleri değiştirmedi. TCMB önümüzdeki dönemde para politikası kararlarının enflasyon görünümüne bağlı olacağını belirtirken, analistler TCMB’nin sadece kısa vadeli faizlerde değil, PPK metninde de anlamlı bir değişiklik yapmadığına dikkat çekti. yandan dün akşam Habertürk’e konuşan Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Merkez Bankası’nın gelişen süreçte enflasyon baskısının verdiği kaygıyı ortadan kaldırarak faiz oranlarını yakın gelecekte aşağı doğru indireceğini ve yatırım ortamının iyileşmesine bir imkan sağlayacağını umduğunu söyledi.

Elitaş, “Merkez Bankası’nın bankaların maliyetini düşürücü bir etkiyle piyasadaki faiz oranlarını düşürmesi piyasaya nefes aldıracaktır” diyerek, TCMB’nin tek görevinin enflasyon hedefini tutturmak olmadığını, hükümetin politikasıyla orantılı şekilde para politikası uygulaması da gerektiğini kaydetti.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/bono-fx-piyasada-ekonomistler-toplant%C4%B1s%C4%B1-ile-ba%C5%9Fta-petrol-fiyatlar%C4%B1-olmak-%C3%BCzere-d%C4%B1%C5%9F-piyasalardaki-geli%C5%9Fmeler-izlenecek-85738

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla