Paylaş

Döviz Haberleri

BONO&FX-Piyasalar siyasi arenadaki gelişmeler ve dış piyasalardaki hareketleri izliyor

BONO&FX-Piyasalar siyasi arenadaki gelişmeler ve dış piyasalardaki hareketleri izliyor

BONO&FX-Piyasalar siyasi arenadaki gelişmeler ve dış piyasalardaki hareketleri izliyor

İSTANBUL, 11 Mayıs (Reuters) – Yurtiçinde siyasi tansiyonun tekrar artması, ekonomi yönetimi ve politikalarının önümüzdeki dönem seyrine ilişkin endişeler piyasalar üzerinde baskı yaratmaya devam ederken, dış piyasalardaki hareketler de yakından izleniyor.

Dün genel olarak bant aralığına hareket eden dolar/TL, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın faizlerin düşürülmesi yönündeki açıklamaları ardından dalgalandı.

“Ekonominin ritmini düşürecek tutum içine giren kimseye karşı en küçük müsamaha gösterilemeyeceğini” belirten Erdoğan, finansman konusunda yaşanan sıkıntıların çözümü için faizlerin düşürülmesi başta olmak üzere dile getirdiği hususların daha fazla dikkate alınması gerektiğini söyleyerek, “Finans sektörünün bankacılık sektörünün girişimcilerin önünü açması lazım. Bu nasıl olacak? Bu, faizi düşürmek suretiyle olacak. Bu adımın atılması lazım, ekonomi sadece bir tarafın kazanacağı değil, hep birlikte kazanabileceğimiz bir alan” dedi.

Bir bankacı, “Tekrar artan siyasi riskler nedeniyle Türkiye piyasaları geçen haftadan beri dış piyasalardan negatif ayrışmış durumda. Erdoğan’ın dün faizle ilgi açıklamaları da piyasalarda baskı yarattı. Bu durum TCMB’nin 24 Mayıs’taki PPK toplantısında böyle bir ortamda faiz indirimlerine devam edeceği algısı yaratıyor. Siyasi risklerin yanı sıra bu algı da TL üzerinde baskı unsuru olmaya devam edecektir. Önümüzdeki günlerde gelişmekte olan piyasalara yönelik risk algısı bozulmaya devam ederse, TL’nin en çok kaybeden para birimi olmaya devam ettiğini görebiliriz” dedi.

Analistler, TCMB üzerinde faiz konusunda politik baskının devam ettiğini, enflasyonda görülen düşüşün de TCMB’nin elini rahatlattığına dikkat çekiyor.

Dün saat 1730’da 2.9413/2.9430 seviyesinde olan, akşam saatlerinde ise 2.9575’e kadar yükselen dolar/TL, bu sabah saat 0901’de 2.9470/2.9485 seviyesinde bulunuyor. Dolar/TL geçen haftaya dolardaki küresel zayıf seyre paralel altı ayın en düşük seviyeleri olan 2.80’in altında başlamış ancak artan risklerle yönünü yukarı çevirerek 2.9765 seviyesini test etmişti.

Dün aynı saatte 3.1448/3.1465 seviyesinde olan sepet bazında TL bu sabah 3.1512/3.1531, 3.3482/3.3505 seviyesinde olan euro/TL ise 3.3555/3.3578 seviyesinde işlem gördü.

Tahvil-bono piyasasında ise geçen hafta çift haneyi test eden 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün spot kapanış ve valörde son işlemde yüzde 10.06 seviyesindeydi.

Öte yandan 14 Haziran 2017 itfalı iki yıllık gösterge tahvil dün spot kapanışta yüzde 9.81 seviyesindeydi.

Beş yıllık gösterge olan 17 Şubat 2021 itfalı tahvil ise dün spot kapanışta yüzde 9.92, valörde son işlemde yüzde 9.91 seviyesindeydi.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/bono-fx-piyasalar-siyasi-arenadaki-geli%C5%9Fmeler-ve-d%C4%B1%C5%9F-piyasalardaki-hareketleri-izliyor-99586

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla