Paylaş

Döviz Haberleri

BONO&FX-Piyasalar TCMB’nin yeni başkanı Çetinkaya’nın enflasyon raporu toplantısında vereceği mesajlara odaklandı

BONO&FX-Piyasalar TCMB’nin yeni başkanı Çetinkaya’nın enflasyon raporu toplantısında vereceği mesajlara odaklandı

BONO&FX-Piyasalar TCMB’nin yeni başkanı Çetinkaya’nın enflasyon raporu toplantısında vereceği mesajlara odaklandı

İSTANBUL, 26 Nisan (Reuters) – Dolar/TL bu sabah önümüzdeki dönem para politikasının seyrine ilişkin ipuçlarının izleneceği enflasyon raporu öncesi yatay bir seyir izlerken, piyasaların odağındaki diğer konular ise ABD ve Japonya merkez bankalarının yarınki faiz toplantı kararları olacak.

Geçen hafta koridorun üst bandında yapılan 50 baz puanlık indirimin ardından iki ay önce yüzde 9’un üzerinde olan ortalama fonlama maliyetinin Cuma günü yüzde 8.45 seviyelerine kadar inmesi TCMB’nin sıkı duruşuna ilişkin endişe yaratmasıyla dolar/TL Cuma akşam saatlerinde yükselişe geçerek 2.8500 seviyesinin üzerine atmıştı. Fed öncesi global piyasalara paralel temkinli seyirle dün de 2.8400-2.8550 bandında yatay hareket eden dolar/TL’ye bugün enflasyon raporu toplantısında yapılacak açıklamaların yön vermesi bekleniyor.

Gıda enflasyonunun yıllık bazda Ocak’taki yüzde 11’den Mart’ta yüzde 4.58’e gerilemesi ardından Merkez Bankası’nın Enflasyon Raporu’nda yılsonu enflasyon tahminini aşağı yönlü güncellemesi beklenirken, düşüşün oynaklığı yüksek işlenmemiş gıda fiyatlarından kaynaklanması ve petrol fiyatlarındaki artışın revizyonu sınırlayabileceğine dikkat çekiliyor. geçen hafta faiz koridorunun üst bandını beklentilere paralel 50 baz puan indirmesi ardından, küresel görünüme ve enflasyonun trendine bağlı olarak sürmesi beklenen indirimlerin büyüklüğü ve Başkan Murat Çetinkaya’nın siyasetten gelen faiz indirimi baskılarını nasıl yöneteceği yakından izlenecek.

Bu çerçevede Çetinkaya’nın bugünkü toplantıda vereceği mesajlar piyasalar için büyük önem taşıyor.

Bugün özellikle enflasyon tahmini ve para politikasındaki olası yön değişikliklerinin izleneceğini söyleyen bir bankacı, “Dün TL’deki değer kaybına bağlı olarak tahvil piyasasında tüm faizlerde yükseliş oldu. Bugün TCMB’den güvercin mesajlar gelmesi durumunda piyasa faizlerin ve fonlama maliyetinin gerileyeceğini düşünüp verim eğrisinin kısa tarafında alıma geçecektir” dedi.

Piyasaların gündemindeki bir diğer konu olan yarınki Fed toplantısında ise politika yapıcılarının faizleri değiştirmeyerek sabit tutmaları fakat ekonomik görünüme yönelik açıklamalarını biraz değiştirerek daha olumlu şartları ön plana çıkarmaları ve gelecekte faizleri artırmak için açık kapı bırakmaları bekleniyor.

Piyasalar böylesi bir yaklaşımı beklerken, FOMC’nin 26-27 Nisan’da gerçekleştireceği toplantıda faiz artışına hiç şans vermiyor ve 14-15 Haziran’da gerçekleşecek toplantıda ise bir faiz artışına beşte bir şans veriyor. Reuters tarafından gerçekleştirilen ankete göre bu yıl için iki faiz artışı bekleniyor. saat 1708’de 2.8460/2.8472 seviyesinde olan dolar/TL , bu sabah saat 0843’te 2.8449/2.8465 seviyesinde bulunuyor.

Dün aynı saatte 3.0246/3.0262 seviyesinde olan sepet bazında TL aynı saatte 3.0243/3.0263, 3.2037/3.2057 seviyesinde olan euro/TL ise 3.2038/3.2060 seviyesinde bulunuyor.

Tahvil-bono piyasasında ise 14 Haziran 2017 itfalı iki yıllık gösterge tahvil dün spot kapanışta son işlemde yüzde 9.21 seviyesindeydi.

Beş yıllık gösterge olan 17 Şubat 2021 itfalı tahvil ise dün spot piyasa kapanışında yüzde 9.20 seviyesindeydi.

Öte yandan 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvil dün spot piyasa kapanışında ortalama yüzde 9.27, valörde son işlemde yüzde 9.28 seviyesindeydi.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/bono-fx-piyasalar-tcmb’nin-yeni-ba%C5%9Fkan%C4%B1-%C3%A7etinkaya’n%C4%B1n-enflasyon-raporu-toplant%C4%B1s%C4%B1nda-verece%C4%9Fi-mesajlara-odakland%C4%B1-98351

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla