Paylaş

Döviz Haberleri

BONO&FX-Piyasalarda iyimserlik azalarak da olsa devam ediyor, küresel piyasalarda Fed içeride siyasi gelişmeler izleniyor

BONO&FX-Piyasalarda iyimserlik azalarak da olsa devam ediyor, küresel piyasalarda Fed içeride siyasi gelişmeler izleniyor

BONO&FX-Piyasalarda iyimserlik azalarak da olsa devam ediyor, küresel piyasalarda Fed içeride siyasi gelişmeler izleniyor

İSTANBUL, 26 Mayıs (Reuters) – Yeni hükümetin ekonomi yönetimini büyük ölçüde koruyarak göreve başlamasının ardından haftaya sert düşüşle başlayan dolar/TL’de bugün iç siyasi gelişmeler ve dış piyasalar takip edilecek.

Bankacılar her ne kadar Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in kabineye girmiş olsa da önümüzdeki dönemde uygulanacak ekonomi politikalarının yakından izleneceğine dikkat çekiyor. Öte yandan yurtdışında odak noktası ise ilki Haziran ayında olmak üzere bu yıl iki faiz artırım beklentilerinin son dönemde artmaya başladığı Fed politikalarında olmaya devam ediyor.

Bu çerçevede Fed Başkanı Janet Yellen’ın yarın katılacağı bir panelde yapacağı açıklamalar piyasalarda bekleniyor.

Dün akşam saatlerinde 2.9370 seviyesinde işlem gören dolar/TL, bu sabah güne saat 0830’da 2.9381/2.9381 seviyesinde başladı.

Dün akşam 3.1050 civarında işlem gören sepet bazında TL aynı saatte 3.1122/3.1139, 3.2750 civarında olan euro/TL ise 3.2863/3.2883 seviyesinde işlem görüyor.

AKP Genel Başkanı Binali Yıldırım tarafından Salı günü açıklanan yeni kabinede Şimşek’in yine Başbakan Yardımcısı, Naci Ağbal’ın da Maliye Bakanı olarak yer alması son dönemde yeni kabinede ekonomi yönetiminin nasıl şekilleneceği ve Şimşek’in yer alıp almayacağına yönelik endişelerin hakim olduğu piyasalarda olumlu karşılanırken, sabah saatlerinde dolar karşısında 3.01 seviyesini aşan TL yaklaşık yüzde 2 değer kazanmıştı.

Resmi Gazete’de görev dağılımına göre Hazine, Merkez Bankası (TCMB) ve kamu bankaları Şimşek’e bağlanırken, daha önceki hükümette Şimşek’e bağlı olan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’ye bağlandı.

Öte yandan 64. Hükümet’te Şimşek’in görev tanımı olarak yer alan “ekonomik konularda genel koordinasyon” ifadesi Binali Yıldırım Başbakanlığındaki yeni hükümete ait başbakan yardımcıları görev dağılımında herhangi bir başbakan yardımcısı görevleri arasında yer almadı.

Üst düzey bir bankacı bu görev dağılımının piyasalarda sert satış baskısına neden olup olmayacağı konusunda, “İlk aşamada Şimşek’in Hazine, Merkez Bankası gibi kurumların başında olması hatta başbakan yardımcısı olarak kabinede olması yeterli piyasa için. Görevleri bir miktar azaltıldığı aşikar ancak piyasa tepkisi olarak bakınca ilk aşamada sert bir hareket beklememek lazım” dedi ve ekledi:

“İleride ekonomi yönetiminde aksaklık yaratacak kadar farklı bir senaryoya doğru ilerlersek o zaman tepki daha anlamlı olur. Daha düne kadar Şimşek’in kalıp kalmayacağı tartışılırken bugün için kabinede kalmış olması yeterli olarak algılanacaktır. Fed beklenirken piyasalarda iyimserliğin zaten azalmasını beklemek gerekir uzun süre devam edemez.”

Tahvil-bono piyasasında ise 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 10.04, valörde son işlemde yüzde 10.08 seviyesindeydi. 14 Haziran 2017 itfalı iki yıllık gösterge tahvil ise dün spot kapanışta ortalama yüzde 9.50, valörde son işlemde yüzde 9.50 seviyesindeydi.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/bono-fx-piyasalarda-iyimserlik-azalarak-da-olsa-devam-ediyor,-k%C3%BCresel-piyasalarda-fed-i%C3%A7eride-siyasi-geli%C5%9Fmeler-izleniyor-100772

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla