Paylaş

Döviz Haberleri

BONO&FX-Siyasi gelişmeleri ve küresel piyasaları izleyen kur güne düşüşle başladıktan sonra dar bantta dalgalandı

BONO&FX-Siyasi gelişmeleri ve küresel piyasaları izleyen kur güne düşüşle başladıktan sonra dar bantta dalgalandı

BONO&FX-Siyasi gelişmeleri ve küresel piyasaları izleyen kur güne düşüşle başladıktan sonra dar bantta dalgalandı

ANKARA, 17 Mayıs (Reuters) – Siyasi gelişmeler ve küresel piyasalara paralel bir seyir izleyen dolar/TL, küresel satış baskısının kısmen azalmasıyla güne düşüşle başladıktan sonra dar bantta dalgalandı.

Bankacılar diğer taraftan son 10 günde 7 milyar doları aşan döviz satışı gerçekleştirdikleri tahmin edilen lokal kurum ve şahısların işlemlerini de izlemeye devam ediyor.

Kurda görülen düşüş paralelinde bugün lokal döviz işlemlerinin geçen haftalara göre azalış gösterdiğini belirten bankacılar, ellerinde Merkez Bankası’ndan daha çok döviz bulunan lokallerin olası yükselişlerde yeniden yoğun satışa geçmelerinin de sürpriz olmayacağını belirtiyorlar.

Bankacılar lokallerin yoğun döviz satışlarına karşın TL’de kırılgan seyrin sürmesini aslında piyasadaki risklerin ne kadar kuvvetli olduğuna dair önemli bir işaret olarak görüyorlar.

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yerini Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın işaret edeceği bir başka siyasiye bırakacak olması ve sonrasında ekonomi yönetiminin ve politikalarının nasıl şekilleneceğine ilişkin belirsizlikler ise TL’deki satış baskısını kuvvetlendiren en önemli neden olarak ön plana çıkıyor.

Bankacılar politik baskının devam ettiğini düşündükleri Merkez Bankası’nın önümüzdeki hafta vereceği faiz kararının da yaklaşmasıyla birlikte, TL’nin küresel risk iştahında bir azalma olduğunda en çok etkilenecek para birimlerinin başında geleceğine dikkat çekiyor.

Önümüzdeki dönemde kimin başbakan olacağı, ekonomi yönetiminin, ekonomi politikalarının nasıl şekilleneceğine ilişkin gelişmeler piyasalarca yakından izleniyor ve zaman zaman yön belirleyici oluyor. Ekonomi yönetiminin ve buna paralel olarak ekonomi politikalarının değişme ihtimali piyasada yeni bir satış baskısı riski olarak görülmeye devam ediliyor.

Yurtiçi siyasi gelişmeler ve global satış eğilimi ile dün 29 Şubat’tan beri ilk kez 2.98’i aşan dolar/TL, bu sabah güne 2.97’nin hemen altında başladıktan sonra saat 1650’de 2.9666/2.9678 seviyesinde işlem gördü. Bu sabah saatlerinde 3.1630 civarında işlem gören sepet bazında TL aynı saatte 3.1647/3.1662, bu sabah 3.36 civarında olan euro/TL ise 3.3628/3.3646 seviyesinde.

FAİZ ADIMLARI TL’DE DAHA ÇOK RİSK DOĞURABİLİR

Bankacılar siyasilerin kurdaki sert yükselişlere karşın faiz indirimi konusundaki istekliliklerinin devam etme olasılığını da yakından izliyorlar. Analistler yeni başkanın piyasa ihtiyaçları, makro gerçeklikler ve siyasi istekliliğe nasıl cevap vereceğinin de piyasada önemli bir belirleyici olmasını bekliyorlar.

Tahvil-bono piyasasında ise 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün spot kapanış yüzde 10.13 bileşik seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 10.20 olmuştu. Bugün spot kapanış yüzde 10.12 seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 10.16 oldu.

Öte yandan 14 Haziran 2017 itfalı iki yıllık gösterge tahvil dün spot kapanışta yüzde 9.78 bileşik seviyesinden gerçekleşti. Bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 9.74 oldu.

Piyasada bugün Hazine’nin 5 yıllık gösterge tahvili yeniden ihracı takip edilirken ihraç yüzde 10.02 ile beklentiler dahilinde gerçekleşti. İhraçta satış tutarı ise piyasa beklentilerinin üzerinde oldu.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/bono-fx-siyasi-geli%C5%9Fmeleri-ve-k%C3%BCresel-piyasalar%C4%B1-izleyen-kur-g%C3%BCne-d%C3%BC%C5%9F%C3%BC%C5%9Fle-ba%C5%9Flad%C4%B1ktan-sonra-dar-bantta-dalgaland%C4%B1-100088

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla