Paylaş

Döviz Haberleri

BONO&FX-Siyasi gelişmelerin kırılganlığı artırdığı TL’yi lokal döviz satışları destekliyor

BONO&FX-Siyasi gelişmelerin kırılganlığı artırdığı TL’yi lokal döviz satışları destekliyor

BONO&FX-Siyasi gelişmelerin kırılganlığı artırdığı TL’yi lokal döviz satışları destekliyor

İSTANBUL, 13 Mayıs (Reuters) – Siyasi gündemin yeniden ön plana çıkması TL’de kırılganlık ve satış baskısı yaratmaya devam ederken, lokallerin geçen hafta 4 milyar dolar civarındaki döviz satışları ise TL’deki değer kayıplarını sınırlayan ana etken olmayı sürdürüyor.

Piyasada siyasi gelişmeler yakından izlenirken önümüzdeki dönemde kimin başbakan olacağı, ekonomi yönetiminin, ekonomi politikalarının nasıl şekilleneceğine ilişkin gelişmeler piyasalarda yakından takip ediliyor.

Bankacılar bugün piyasalarda küresel piyasalarda yaşanan satış baskısının TL’ye bir miktar sınırlı yansıdığını, burada lokallerin 200 milyar dolara ulaşan döviz mevduatlarını satmaya başlaması ve önümüzdeki süreçte de bunu devam ettirebilecekleri yönünde oluşan algının etkili olduğunu belirttiler.

Bu sabah güne 2.96’nın hemen üzerinde başlayan dolar/TL, saat 1715’te 2.9680/2.9688 seviyesinde işlem gördü.

Bu sabah saatlerinde 3.1650 civarında olan sepet bazında TL aynı saatte 3.1614/3.1619, 3.37 civarında olan euro/TL ise 3.3550/3.3558 seviyesinde işlem gördü.

LOKALLER GEÇEN HAFTA $4 MİLYAR DÖVİZ SATTI

TCMB verilerine göre geçen hafta bireyseller 2.77 milyar dolar, kurumsallar ise 1.57 milyar dolar tutarında döviz satışı gerçekleştirdi. Bankacılar geçen hafta sadece Perşembe günü lokal döviz satışlarının 1.5 milyar doları aşmış olabileceğini belirtmişlerdi. her ne kadar geçen hafta kadar olmasa da lokallerin bu hafta da nette satış olmak üzere hem alım hem satım yönünde işlemlerinin devam ettiğini söylediler.

TCMB verilerine göre geçen hafta itibarıyla lokallerin toplam döviz mevduatı 165 milyar dolardan 160.6 milyar dolara geriledi. Bunun 101.3 milyar dolarını bireysellerin, 59.3 milyar dolarını kurumsalların döviz mevduatları oluşturdu.

Geçen hafta AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun görevlerini bırakacağını açıklamasının ardından siyasi risklerin tekrar ön plana çıkması ve önümüzdeki dönemde ekonomi yönetimi ile politikalarının nasıl şekilleneceğine ilişkin endişeler TL varlıklar üzerinde baskı oluşturuyor.

FAİZ ADIMLARI TL’DE DAHA ÇOK RİSK DOĞURABİLİR

Bankacılar diğer taraftan TCMB üzerinde faiz konusunda politik baskının devam ettiğini, enflasyonda görülen düşüşün de TCMB’nin elini rahatlattığını belirtirken; bütün bu unsurlar bir araya geldiğinde TL’nin küresel risk iştahında bir azalma olduğunda en çok etkilenecek para birimlerinin başında geleceğine dikkat çekiyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada ekonominin ritmini düşürecek tutum içine giren kimselere karşı en küçük müsamaha gösterilemeyeceğini belirterek, finansman konusunda yaşanan sıkıntıların çözümü için faizlerin düşürülmesi başta olmak üzere dile getirdiği hususların daha fazla dikkate alınması gerektiğini söyledi.

Erdoğan, “Finans sektörünün bankacılık sektörünün girişimcilerin önünü açması lazım. Bu nasıl olacak? Bu, faizi düşürmek suretiyle olacak. Bu adımın atılması lazım, ekonomi sadece bir tarafın kazanacağı değil, hep birlikte kazanabileceğimiz bir alan” dedi.

AKP’nin 22 Mayıs’ta yapılacak olağanüstü kongresinin hemen ardından 24 Mayıs’taki PPK toplantısında alınacak kararların TL varlıkların seyrinde önemli olacağını belirten bankacılar, dolar/TL’deki yukarı eğilimin de sürmesini bekliyor.

Tahvil-bono piyasasında ise 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 9.92, valörde son işlem ise yüzde 9.94 seviyesinde gerçekleşti. Bugün spot kapanış yüzde 9.98 seviyesinden gerçekleşirken, valörde son işlem yüzde 10.06 seviyesindeydi.

Öte yandan 14 Haziran 2017 itfalı iki yıllık gösterge tahvil dün spot kapanışta yüzde 9.69 valörde son işlem ise yüzde 9.76 seviyesinde gerçekleşti. Bugün spot kapanış yüzde 9.76 seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 9.76 seviyesindeydi.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/bono-amp;fx-siyasi-geli%C5%9Fmelerin-k%C4%B1r%C4%B1lganl%C4%B1%C4%9F%C4%B1-art%C4%B1rd%C4%B1%C4%9F%C4%B1-tl’yi-lokal-d%C3%B6viz-sat%C4%B1%C5%9Flar%C4%B1-destekliyor-99873

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla