Paylaş

Döviz Haberleri

BONO&FX-TCMB belirsizliğinin ortadan kalkmasının ardından Hazine ihalesi küresel piyasalar izlenecek

BONO&FX-TCMB belirsizliğinin ortadan kalkmasının ardından Hazine ihalesi küresel piyasalar izlenecek

BONO&FX-TCMB belirsizliğinin ortadan kalkmasının ardından Hazine ihalesi küresel piyasalar izlenecek

(Görüş eklendi, kur/faiz seviyeleri yenilendi)

İSTANBUL, 12 Nisan (Reuters) – Piyasaların bir süredir yakından izlediği Merkez Bankası başkanlığı ataması konusunda belirsizliğin ortadan kalkması ve yeni başkanın kurum içinden atanmasıyla dün yönünü aşağı çeviren kur ve faizde bugün Hazine ihalesi ve küresel piyasalar takip edilecek.

Görev süresi 19 Nisan’da dolacak TCMB Başkanı Erdem Başçı’nın yerine mevcut durumda TCMB Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Murat Çetinkaya’nın atanmasına ilişkin kararname dün Bakanlar Kurulu toplantısında imzalandı. Bankacılar, kısa vadede atamaya olumlu tepki veren piyasaların bundan sonra para politikasının yönüne odaklanacağını belirtiyorlar. bundan sonra önümüzdeki hafta Çetinkaya başkanlığında gerçekleşecek ilk faiz kararının izleneceğini belirttiler.

Bugün ise piyasada Hazine’nin 17 Şubat 2021 itfalı 6 ayda bir yüzde 5.35 kupon ödemeli sabit kuponlu tahvilin yeniden ihracı takip edilecek. Gelişmekte olan ülkelere yönelik risk iştahı da yakından izlenecek.

Global Source Partners Analisti Atilla Yeşilada, “Çetinkaya’nın selefi Başçı’nın çok zaman başa çıkmakta zorlandığı siyasi baskıyı nasıl halledeceğini ancak zaman gösterecek, ama artık radikal para politikası hamleleri beklemiyoruz” dedi.

TCMB Başkanı Erdem Başçı dahil yedi üyeden oluşan Para Politikası Kurulu’ndaki üyelerden beşinin beş yıllık görev süresinin bu yıl içinde dolacak olması nedeniyle, yeni dönemde göreve kimin geleceği piyasalar tarafından yakından izleniyordu.

Başçı’nın görev süresi ise 19 Nisan’da sona eriyor. Piyasalar 20 Nisan’da kararları açıklanacak olan Nisan ayı PPK toplantısında enflasyon verilerinin de desteğiyle faiz koridorunun üst bandında bir indirim olacağını öngörüyor.

Bu beklentiler piyasada iyimserlik olarak da hissedildi. Dün güne 2.85 civarında başlayan dolar/TL atama haberinin ardından günü 2.83’ün hemen altında tamamladı. Kur bugün ise güne 0854’te 2.8245/2.8260 seviyesinde başladı ve düne göre anlamlı bir değişim göstermedi.

Dün akşam saatlerinde 3.0250 civarında işlem gören sepet bazında TL aynı saatte 3.0243/3.0255, 3.2270 civarında olan euro/TL ise 3.2234/3.2250 seviyesinde bulunuyor.

Öte yandan tahvil-bono piyasasında ise 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün 9.78’e kadar geriledi. Faiz spot kapanışta ortalama yüzde 10.02, valörde son işlemde yüzde 9.78 seviyesindeydi. İki yıllık gösterge 14 Haziran 2017 itfalı dün yüzde 9.75 bileşik seviyesine kadar geriledi. Dün spot kapanış yüzde 9.97 seviyesinden gerçekleşirken valörde tek işlem yüzde 9.75 oldu.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/bono-fx-tcmb-belirsizli%C4%9Finin-ortadan-kalkmas%C4%B1n%C4%B1n-ard%C4%B1ndan-hazine-ihalesi-k%C3%BCresel-piyasalar-izlenecek-97241

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla