Paylaş

Döviz Haberleri

BONO&FX-TCMB belirsizliğinin ortadan kalkmasının bono getirilerinde düşüş yönlü desteği sürüyor, küresel piyasalar takip ediliyor

BONO&FX-TCMB belirsizliğinin ortadan kalkmasının bono getirilerinde düşüş yönlü desteği sürüyor, küresel piyasalar takip ediliyor

BONO&FX-TCMB belirsizliğinin ortadan kalkmasının bono getirilerinde düşüş yönlü desteği sürüyor, küresel piyasalar takip ediliyor

İSTANBUL, 13 Nisan (Reuters) – Piyasaların bir süredir yakından izlediği Merkez Bankası başkanlığı ataması konusunda belirsizliğin ortadan kalkmasının yarattığı iyimserlik bono piyasasında faiz indirimlerinin devam edeceği beklentisiyle sürerken kurda küresel piyasalar izlenmeye devam ediliyor.

Bugün iç piyasada açıklanacak önemli bir veri bulunmazken dış piyasalarda ise 1530’da açıklanacak ABD ÜFE ve perakende satışlar verileri takip edilecek.

Bankacılar 2.82 seviyesinin aşağı kırılamaması sonrası dün döviz piyasalarında bir miktar talep geldiğini lokal müşterilerin de taleplerinin buna eklenmesiyle kurda bir yükseliş yaşandığını söylediler.

Bankacı gelişmekte olan ülkelere yönelik iyimserliğin devam etmesi halinde yükseliş yönlü hareketlerin geçici olabileceğini ancak aşağı yönlü sert düşüş beklentisinin de piyasada hakim olmadığını söyledi.

Görev süresi 19 Nisan’da dolacak TCMB Başkanı Erdem Başçı’nın yerine mevcut durumda TCMB Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Murat Çetinkaya’nın atanmasına ilişkin kararname dün Bakanlar Kurulu toplantısında imzalandı. Bankacılar, kısa vadede atamaya olumlu tepki veren piyasaların bundan sonra para politikasının yönüne odaklanacağını belirtiyorlar. bundan sonra önümüzdeki hafta Çetinkaya başkanlığında gerçekleşecek ilk faiz kararının izleneceğini belirttiler.

TCMB Başkanı Erdem Başçı dahil yedi üyeden oluşan Para Politikası Kurulu’ndaki üyelerden beşinin beş yıllık görev süresinin bu yıl içinde dolacak olması nedeniyle, yeni dönemde göreve kimin geleceği piyasalar tarafından yakından izleniyordu. Başçı’nın görev süresi ise 19 Nisan’da sona eriyor. PPK faiz kararı ise 20 Nisan’da açıklanacak.

TCMB ataması haberi öncesi 2.85 civarında işlem gören dolar/TL dün günü 2.84’ün hemen altında tamamladı. Dolar/TL bu sabah saat 0853 itibarıyla 2.8354/2.8360 seviyesinde işlem görüyor. Dün akşam saatlerinde 3.0340 civarında işlem gören sepet bazında TLaynı saatte 3.0287/3.0317, 3.23 civarında olan euro/TL ise 3.2210/3.2240 seviyesinde bulunuyor.

10 YILLIK GÖSTERGE 5 AYIN EN DÜŞÜK SEVİYELERİNDE

Kurda sınırlı bir yükseliş yaşanmasına karşın bono piyasasında aşağı yönlü seyir dün de devam etti. Bankacılar enflasyonun yönünü aşağı çevirmiş olması ve TCMB’nin önümüzdeki dönemde faiz indirimlerine devam edeceği beklentiyle tahvil/bono piyasasında verim eğrisi genelinde aşağı yönlü seyrin devam ettiğini, 10 yıllık gösterge tahvilde getirilerin 5 ayın en düşük seviyelerinde seyrettiğini söylediler.

Tüketici fiyatları enflasyonu Mart’ta beklentilerin aksine gıda kaleminde yaşanan beklenmedik sert düşüş öncülüğünde yüzde 0.04 gerilerken, yıllık enflasyonun yüzde 8.78’den Mart’ta yüzde 7.46’ya gerilemişti. Bu öngörülmeyen düşüş küresel piyasalarda yaşanan risk iştahının da desteğiyle TCMB’den faiz indirimi beklentilerini kuvvetlendirmişti. piyasasında 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün en düşük yüzde 9.65’e kadar geriledi. Spot kapanışta ortalama bileşik faiz ve valörde son işlem yüzde 9.68 seviyesinde gerçekleşti. Bu seviyeler en son Kasım ayı başında test edilmişti.

İki yıllık gösterge 14 Haziran 2017 itfalı dün en düşük yüzde 9.57 seviyesi test edildi. Dün spot kapanış yüzde 9.65 seviyesinden gerçekleşirken valörde işlem olmadı.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/bono-fx-tcmb-belirsizli%C4%9Finin-ortadan-kalkmas%C4%B1n%C4%B1n-bono-getirilerinde-d%C3%BC%C5%9F%C3%BC%C5%9F-y%C3%B6nl%C3%BC-deste%C4%9Fi-s%C3%BCr%C3%BCyor,-k%C3%BCresel-piyasalar-takip-ediliyor-97358

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla