Paylaş

Döviz Haberleri

BONO&FX-TL’de küresel risk iştahının desteği sürüyor, Hazine ihalesi ve yarınki Fed toplantısı bekleniyor

BONO&FX-TL’de küresel risk iştahının desteği sürüyor, Hazine ihalesi ve yarınki Fed toplantısı bekleniyor

BONO&FX-TL’de küresel risk iştahının desteği sürüyor, Hazine ihalesi ve yarınki Fed toplantısı bekleniyor

İSTANBUL, 15 Mart (Reuters) – Avrupa Merkez Bankası’nın geçen haftaki gevşeme adımları sonrası diğer EM’lere paralel TL’de başlayan iyimserlik Ankara’da hafta sonu gerçekleşen saldırının ardından sınırlansa da devam ederken, bugün Hazine ihalesini izleyecek olan piyasa asıl olarak yarınki ABD Merkez Bankası toplantısına odaklandı.

Hazine bugün Mart ayı borçlanma programı çerçevesinde 10 yıllık gösterge olan 11 Şubat 2026 itfalı 6 ayda bir yüzde 5.30 kupon ödemeli sabit kuponlu tahvili yeniden ihraç edecek.

HSBC Hazine Grup Başkanı Fatih Keresteci, merkez bankalarının ekonomileri desteklemek adına her türlü desteği sağlayabileceklerini bir kez daha kanıtlamaları sonucunda piyasalarda iyimserliğin bu hafta da korunduğunu ve EM’lerin bu durumdan olumlu etkilendiğini söyledi.

Keresteci piyasada dün görülen eğilimin iç güvenlik kaygılarını tırmandıran bir hadisenin yatırımcıların risk algılamalarını etkilemediğini gösterdiğini söyleyerek, “Dünyada faizlerin negatife geldiği, likiditenin durmadan pompalandığı bir ortamda uluslararası yatırımcının tek amacı faiz getirisi elde etmek olunca Türkiye gibi çift hanelerde faiz sunan ülkeler cazip olarak algılanıyor” dedi ve şöyle devam etti:

“Likiditenin kaynağı itibariyle bol ve ucuz kalacağı beklentisi bu oyunu pekiştiriyor. Yatırımcıların yatırım yaptıkları enstrümana rahatlıkla giriş/çıkış yapabilecekleri algısı ise iç kaynaklı risklerin ikincil plana itilmesine neden oluyor. Böyle olunca da (bu tür eylemler) uluslararası yatırımcının risk iştahını frenleyemiyor… FED öncesinde piyasaların bir miktar beklemeye geçme ihtimalini göz önünde bulundurmakta yarar var.”

Ankara Kızılay’da Pazar günü seyir halinde patlayıcı yüklü bir araçla otobüs durağında bekleyen sivillere yönelik gerçekleştirilen saldırıda 37 kişi hayatını kaybederken, son açıklamalara göre 71 kişi yaralandı. Saldırıyı gerçekleştirdiği belirlenen iki saldırganın PKK ile bağlantılı oldukları tespit edildi.

Öte yandan politik istikrar üzerindeki potansiyel risklerin bir ölçüde Türkiye’nin ülke risk primine dahil edilmiş olmasının saldırı sonrası TL’deki değer kaybını sınırladığı da belirtiliyor.

Dün saat 1711 itibariyle 2.8791/2.8813 seviyesinde olan ve akşam saatlerinde 2.8652’ye kadar gerileyen dolar/TL TRYTOM=D3 bu sabah saat 0902’de 2.8728/2.8750 seviyesinde.

Dün aynı saatte 3.03478/3.0406 seviyesinde olan sepet bazında TL TRYBASKETD3= bu sabah 3.0319/3.0336, 3.1967/3.1991 seviyesindeki euro/TL ise 3.1906/3.1923 seviyesinde işlem görüyor.

Tahvil-bono piyasasında ise 11 Şubat 2026 itfalı yeni 10 yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 10.15 olurken valörde son işlem yüzde 10.13 oldu.

İki yıllık gösterge olan 14 Haziran 2017 itfalı tahvilde ise dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 10.43 olurken valörde son işlem yüzde 10.44 oldu.

MERKEZ BANKALARI

Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) para politikasını beklentiler doğrultusunda değiştirmeden sabit tutması ardından piyasalar şimdi bugün başlayan ve yarın sonuçlanacak olan iki günlük Fed toplantısının sonuçlarını bekliyor.

BOJ’un yavaşlayan küresel ekonomik büyümeden dolayı ülkenin ekonomik görünümüne dair karamsar bir tablo çizmesinin ardından yen dolar karşısında yükselirken, Asya borsaları da günün en düşük seviyelerinde seyretti.

BOJ aynı zamanda altı haftadan biraz daha uzun bir zaman önce faizleri negatif alana çekerek piyasaları şaşırtmasının ardından gerekli olduğunda faizleri daha fazla negatif alana çekebileceğine dair ifadeleri açıklamasından kaldırdı.

Fed de bu haftaki toplantısında büyük ihtimalle faizleri artırmayacak, ancak ABD’de enflasyon ve istihdam iyileşmeye devam ettiği sürece küresel ekonomideki güç kaybının faiz artışlarına engel olmayacağının sinyalini verecek.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/bono-fx-tl’de-k%C3%BCresel-risk-i%C5%9Ftah%C4%B1n%C4%B1n-deste%C4%9Fi-s%C3%BCr%C3%BCyor,-hazine-ihalesi-ve-yar%C4%B1nki-fed-toplant%C4%B1s%C4%B1-bekleniyor-87605

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla