Paylaş

Döviz Haberleri

BONO&FX-Yeni bir Fed faiz artışının yakın zamanda olacağı sinyali ile güne yükselişle başlayan kur gün içinde dar bantta bir seyir izledi

BONO&FX-Yeni bir Fed faiz artışının yakın zamanda olacağı sinyali ile güne yükselişle başlayan kur gün içinde dar bantta bir seyir izledi

BONO&FX-Yeni bir Fed faiz artışının yakın zamanda olacağı sinyali ile güne yükselişle başlayan kur gün içinde dar bantta bir seyir izledi

İSTANBUL, 30 Mayıs (Reuters) – Fed Başkanı Janet Yellen’ın Cuma günü yaptığı konuşmada yeni bir faiz artışının yakın zamanda gerçekleşebileceği sinyalini vermesi ve bu sinyalin St. Louis Fed Başkanı James Bullard tarafından da desteklenmesi ardından güne yükselişle başlayan dolar/TL güniçinde dar bantta bir seyir izledi.

AKP Genel Başkanı Binali Yıldırım başbakanlığında kurulan 65. hükümetin TBMM’den güven oyu almasının ardından yeni hükümetin icraatları ve küresel piyasalar izlendi.

Yeni hükümetin ekonomi yönetimini büyük ölçüde koruyarak göreve başlamasının ardından geçen haftaya sert düşüşle başlayan dolar/TL gerek kâr satışları gerekse küresel piyasalarda doların değer kazancı etkisiyle haftanın son işlem günlerinde yönünü yukarı çevirmişti.

Haftayı 2.95’in hemen üzerinde tamamlayan ve güne 2.96 civarında başlayan dolar/TL, saat 1643’te 2.9545/2.9555 seviyesinde işlem gördü. Bu sabah 3.13 civarında işlem gören sepet bazında TL aynı saatte 3.1233/3.1246, 3.2950 civarında olan euro/TL ise 3.2922/3.2938 seviyesinde işlem görüyor.

Fed Başkanı Janet Yellen, Cuma günü yaptığı konuşmada ekonominin beklendiği şekilde toparlanma göstermesi ve istihdamın artmaya devam etmesi durumunda Fed’in “önümüzdeki aylarda” faizleri artırmasının uygun olabileceğini söyleyerek, Haziran veya Temmuz aylarında bir faiz artışı olabileceği beklentilerini de artırdı. Louis Fed Başkanı James Bullard, küresel piyasaların Fed’in yaz aylarında faiz artırmasına hazır göründüğünü söylerken, kesin bir tarih belirtmedi. Genel Başkanı Binali Yıldırım tarafından Salı günü açıklanan yeni kabinede Şimşek’in yine Başbakan Yardımcısı, Naci Ağbal’ın da Maliye Bakanı olarak yer alması piyasalarda olumlu karşılanmış ve TL yaklaşık yüzde 2 değer kazanmıştı. Ancak görev dağılımına bakıldığında Şimşek’in bir önceki kabinedeki tüm görevlerinin aynı şekilde devam etmediği ortaya çıktı.

Resmi Gazete’de görev dağılımına göre Hazine, Merkez Bankası (TCMB) ve kamu bankaları Şimşek’e bağlanırken, daha önceki hükümette Şimşek’e bağlı olan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’ye bağlandı.

Öte yandan 64. Hükümet’te Şimşek’in görev tanımı olarak yer alan “ekonomik konularda genel koordinasyon” ifadesi Binali Yıldırım Başbakanlığındaki yeni hükümete ait başbakan yardımcıları görev dağılımında herhangi bir başbakan yardımcısı görevleri arasında yer almadı.

Piyasalar bu adımlara sert bir tepki vermedi ancak önümüzdeki dönemde nasıl politikalar izleneceğini yakından takip edilecek.

Tahvil-bono piyasasında ise 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi Cuma günü spot kapanışta ortalama yüzde 9.92, valörde son işlemde yüzde 9.99 seviyesindeydi. Bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 10.02 seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem saat 1645’te yüzde 10.06 oldu.

Öte yandan 14 Haziran 2017 itfalı iki yıllık gösterge tahvil ise dün spot kapanışta ortalama yüzde 9.37 seviyesinden gerçekleşti. Bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz ve 1645’te valörde son işlem yüzde 9.39 seviyesinde gerçekleşti.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/bono-fx-yeni-bir-fed-faiz-art%C4%B1%C5%9F%C4%B1n%C4%B1n-yak%C4%B1n-zamanda-olaca%C4%9F%C4%B1-sinyali-ile-g%C3%BCne-y%C3%BCkseli%C5%9Fle-ba%C5%9Flayan-kur-g%C3%BCn-i%C3%A7inde-dar-bantta-bir-seyir-izledi-101074

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla