Paylaş

Döviz Haberleri

Dolar, Euro ve Sterlin Yükseklerde Seyretmeye Devam Ediyor!

Dolar, Euro ve Sterlin Yükseklerde Seyretmeye Devam Ediyor!

Döviz kurları sert tavrına devam ediyor. Çeşitli otoritelerin değerlendirmeleri , ithalat-ihracat dengesizliği derken döviz kurları yükseklerde seyretmekten vazgeçmiyor.

Cari açık, işsizlik, Fitch ve Moody’s değerlendirmeleri ve ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’in Senato ve Temsilciler Meclisi’ndeki sunumları sonrası dövizler yüksek seyrini korurken, dün Merkez Bankası’nın yayınladığı beklenti anketi sonrası haftanın son gününde dolar 4.81, euro 5.61 ve sterlin 6.27 lirada.

Erken işlemlerde dolar 4.83, euro 5.63 ve sterlin 6.29 liranın üzerine çıktı.

Çarşamba günü 93 bin puanın üzerinde kapanan Borsa İstanbul Endeksi (BIST 100) ise yüzde 0.29 yükselişle 93 bin 268 puanda.

Bankaların ağırlığı Borsa İstanbul Endeksi’nde (BIST 100) tarihin en düşük düzeyine geriledi. BIST 100 içinde yer alan 10 bankanın toplam endeksteki ağırlığı yüzde 21.9’a kadar geriledi. Banka dışı 12 hisse endeksin yarısını oluşturuyor.

Merkez Bankası’nın her ay gerçekleştirdiği beklenti anketine göre yıl sonu enflasyon beklentisi Haziran’daki yüzde 12.28’den 13.88’e yükseldi.

  •         Merkez Bankası, Temmuz Beklenti Anketi’nde şu öngörüleri paylaştı:
  •         Yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 12.28’den 13.88’e yükseldi
  •         Yıl sonu dolar kuru beklentisi 4.58 liradan 4.83 liraya yükseldi
  •         12 ay sonrası dolar kuru beklentisi 4.78 liradan 5.06 liraya yükseldi
  •          Yıl sonu cari açık beklentisi 53.5 milyar dolardan 54.8 milyar dolara yükseldi
  •          Yıl sonu büyüme beklentisi yüzde 4.2 düzeyinde kaldı.

İşsizlikte tek haneye yeniden inilmesi, Fitch’in kredi notunu indirmesi ve Moody’s’in sorunlu kredilere yönelik uyarı yapmasının ardından, ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın Salı günü Kongre’de yaptığı sunum sonrasında dövizler düşmüş, dolar 4.76’liraya, euro 5.54 liraya, sterlin 6.22 liraya kadar çekilmişti.

 

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla