Paylaş

Döviz Haberleri

Dolar’daki ‘mutlu günler’ geride mi kaldı?

Dolar’daki ‘mutlu günler’ geride mi kaldı?

Dolar’daki ‘mutlu günler’ geride mi kaldı?

Investing.com – Geçtiğimiz hafta neler olmuştu?

Geçtiğimiz hafta içinde açıklanan en önemli verilerin detayı şöyle:

Enflasyon öncü datalarından olan kişisel harcamalar Temmuz’da %0,4 artış beklentisine karşın %0,3 ile beklenti altında kaldı. Kişisel giderler, Mart’taki %0,0 oranından sonra Nisan, Mayıs ve Haziran’da beklentileri karşılamıştı, hatta Mayıs ve Haziran verileri daha sonra %0,2 olarak yukarı yönlü revize dilmişti. Ancak Temmuz’da kişisel gelir %0,4 ile beklenti üzerinde gelirken harcamalar beklenti altında kaldı. Bu veri, ABD vatandaşlarının Temmuz’da harcama yapmaktansa tasarrufa yöneldiğini gösteriyor.

Geçtiğimiz haftanın en önemli verisi olan tarım dışı istihdamın alt kalemlerine baktığımızda:

Haziran ve Temmuz’da beklenti üzerinde gelen istihdam, Ağustos’ta 156 bin ile beklenti altında kaldı ve Temmuz verisi de 189 bin olarak aşağı yönlü revize edildi. Fed için istihdam rakamlarında yıl içi 180 bin tabanının korunması önemli ve veri yıllık bazda 180 bin tabanını koruyor, ancak diğer kalemlerdeki düşüş dikkat çekiyor.

Fed’in öncelikli takip ettiği kalem olan saatlik kazançlar ise, sene başından beri istenen artışı gösteremiyor. En son Ekim ve Aralık aylarında %0,4 ile beklenti üzerinde gelen saatlik kazançlar 2017 yılı içinde bu oranda bir artış gösteremezken Ağustos’ta da %0,1 düşüş yaşadı.

İşsizlik oranı genel olarak Fed’in istediği ‘doğal seviye’de ancak Ağustos’ta %4,3’ten %4,4’e yükseldi.

Haftanın bir diğer önemli verisi olan ISM imalat satın alma endeksi, Ağustos ayında 58,8 ile yılın en yüksek seviyesinde geldi, ancak dolardaki düşüşe engel olamadı.

Bu hafta neler takip edilecek?

Bu hafta ABD’den fabrika siparişleri ve PMI verileri açıklanacak, takvim ABD tarafında fazla yoğun değil, ancak siyasi gündem oldukça ön planda.

Geçen hafta K. Kore’nin Japonya üzerinden füze denemesinin ardından bu hafta sonu Japonya sınırlarında 6,0 üzerinde yapay deprem olduğu ve depremin füze denemesinden kaynaklandığı açıklaması yapıldı. Japonya, olası savaş durumuna karşın hazırlıkta olduğunun mesajını verirken Çin ve ABD gibi dünyanın en büyük ekonomilerinin de Japonya’ya destek vermesi piyasaları tedirgin etmeye yetti.

Öyle ki Trump’ın hafta sonu, seçimlerde verdiği vergi reformuna dair ilk defa net açıklamalarda bulunması tabir yerindeyse piyasalara işlemedi.

Bu hafta verilerin zayıf olması ile hem Trump’tan gelecek açıklamalar hem de uluslararası siyaset yakından takip edilecek.

ABD Dolar Endeksi, geçtiğimiz haftaki sert düşüşünün ardından 92,50 seviyesi yakınlarında fiyatlanıyor ve lehte gelişmelerle 93,0 üzerinde günlük kapanışlar yaşanmazsa haftanın devamında endekste 91,0-90,0 aralığına doğru düşüş devam edebilir.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/dolardaki-mutlu-gunler-geride-mi-kald-502303

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla