Paylaş

Döviz Haberleri

DÜZELTME-BONO&FX-Küresel gelişmelerin takip edildiği dolar/TL dar bantta yatay seyir izledi

DÜZELTME-BONO&FX-Küresel gelişmelerin takip edildiği dolar/TL dar bantta yatay seyir izledi

DÜZELTME-BONO&FX-Küresel gelişmelerin takip edildiği dolar/TL dar bantta yatay seyir izledi

(Haberin giriş paragrafında dolar/TL için kullanılan “2.52-2.53 aralığında” ifadesi “3.52-3.53” olarak düzeltildi)

İSTANBUL, 14 Ağustos (Reuters) – ABD’de beklentilerin altında gelen enflasyon verisinin yanı sıra ABD yetkililerinin Kuzey Kore’yle her an bir savaş çıkması riskini yumuşatmaları ardından yönünü aşağı çeviren dolar/TL bugün 3.52-3.53 aralığında hareket etti.

Kuzey Kore’nin nükleer silahlarla Amerikan anakarasını vurma hedefine yaklaştığı endişeleri son aylarda gerilimi tırmandırdı.

ABD Başkanı Donald Trump hafta sonunda, eğer Kuzey Kore mantıksız hareket ederse ABD silahlı kuvvetlerinin “atışa hazır” durumda olduğunu belirterek Kuzey Kore’yi uyarmıştı.

Ulusal Güvenlik Danışmanı H. R McMaster’ın da aralarında bulunduğu Amerikan yetkilileri Trump’ın sert açıklamalarını destekleseler de sarf edilen sözlerin bir çatışmaya yol açması ihtimalini tırmandırmadılar.

McMaster, “Savaşa bir hafta önceden daha yakın olduğumuzu düşünmüyorum. Ancak savaşa 10 yıl önceden daha yakınız” derken, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı Direktörü Mike Pompeo Kuzey Kore lideri Kim Jong’un bir füze denemesi daha yapacağını ancak nükleer bir savaşın eşiğinde olunduğu ifadelerinin riskleri abarttığını belirtti.

Pompeo “Şu anda o noktada olduğumuzu gösteren bir istihbarat yok” dedi. azalan jeopolitik endişelerin ardından gerilediği 3.52-3.53 bandında bugün anlamlı bir değişim göstermedi. BU sabah güne 3.53 seviyesinde başlayan kur saat 1709’da 3.5268/3.5277 seviyesindeydi.

sepet bazında TL aynı saatte 3.8402/3.8413, euro/TL ise 4.1535/4.1554 seviyesinde bulunuyor.

Tahvil bono piyasasında ise 10 yıllık gösterge tahvilde bileşik faiz Cuma günü spot kapanışta ortalama yüzde 10.82, valörde son işlemde yüzde 10.83 seviyesindeydi. Bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 10.81 seviyesinde gerçekleşirken saat 1709 itibarıyla son işlem yüzde 10.82 oldu.

Öte yandan iki yıllık gösterge tahvilde bileşik faiz Cuma günü spot kapanışta ortalama yüzde 11.72, valörde son işlemde yüzde 11.72 seviyesindeydi. Bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 11.72 seviyesinde gerçekleşirken saat 1709 itibarıyla son işlem yüzde 11.72 oldu.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/bonoampfxkuresel-gelismelerin-takip-edildigi-dolartl-dar-bantta-yatay-seyir-izledi-500760

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla