Paylaş

Döviz Haberleri

Euro düşerken Dolar yükselişte

Euro düşerken Dolar yükselişte

Euro düşerken Dolar yükselişte

Investing.com – Haftanın ilk işlem günü düşüş yaşayan dolar, bugün toparlanma gösteriyor. Yarından itibaren ise verilerin artması ve Jackson Hole sempozyumunda hem ECB Başkanı Draghi’nin hem de Fed Başkanı Yellen’in konuşmaları ile euro ve dolar tarafındaki volatilite artabilir.

Euro’daki gelişmelere baktığımızda;

ECB’nin Temmuz ayı toplantı tutanaklarında Euro Bölgesi’ndeki ekonomik toparlanmayla paralel euronun da güçlenmesinin enflasyona baskı yapabileceği endişesi var. ECB bu riske karşı önlem olarak para politikalarını euronun durumuna göre iki taraflı da revize edeceklerini belirtmişti.

Yarın ve sonraki gün ECB Başkanı Draghi’nin bu konudaki açıklamaları euroda düşüşe neden olabilir.

Dolar tarafındaki gelişmeler;

Trump tarafındaki negatif gelişmelerin dolarda baskı oluşturduğu görülüyor, ancak dolar bugün güne pozitif başladı. Günün devamında ABD seansında da yükselişin devam etmesi bekleniyor.

Fed Başkanı Yellen’in Jackson Hole sempozyumunda yapacağı konuşmada faiz artışı ve bütçe azaltılmasına dair mesajları piyasada şahin algılanırsa dolarda yükseliş hızlanabilir. Buna ek olarak dayanıklı mal siparişlerinin de beklentileri karşılaması dolar pozitif olacaktır.

EUR/USD paritesinde 1,17 tabanının korunamaması durumunda haftanın devamında 1,1620 – 1,16 aralığına doğru gerileme yaşanabilir. Ancak yıl içinde euronun dolar karşısında yaklaşık %12 değerlendiğini ve paritede de yükseliş trendi yaşandığını unutmamakta fayda var.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/forex-haberleri/euro-d%C3%BC%C5%9Ferken-dolar-y%C3%BCkseli%C5%9Fte-501482

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla